سیداکبر میرجعفری:

برداشت هنری از دفاع مقدس ربطی به زمان ندارد

شناسهٔ خبر: 4033280 -
سید اکبر میرجعفری می‌گوید برداشت هنری از دفاع مقدس ربطی به زمان ندارد و هرچه وقایع‌نگاران جنگ به خود حادثه نزدیک‌تر باشند، گزارش‌های آنها قابل اعتناتر است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس،  سیداکبر میرجعفری، شاعر و نویسنده درباره ضرورت توجه بیشتر به آثار مکتوب دفاع مقدس گفت: با توجه با دور شدن از سال‌های جنگ و مقتضیات زمانه حال، پرداختن به دفاع مقدس در حوزه ادبیات ضرورت ویژه‌ای پیدا کرده است چراکه خاصیت ادبیات این است که واقعه یا حادثه ای را از زمان و مکان فراتر میبرد.

وی در توضیح سخنان خود، ادامه داد: اکنون سال‌ها از عاشوار گذشته است؛ اما هنوز هم آثاری که در این زمینه خلق می‌شود که خواندنی است. این مساله مربوط به یک رویداد خاص نیست؛ حتی با وجود گذشت سال‌ها از جنبش سیاهان امریکا، آثاری درباره آن نوشته می‌شود. تا زمانی که نوعی از آثار ادبی خواننده دارد، نویسندگان می‌توانند در آن زمینه دست به خلق بزنند.

میرجعفری ضمن بیان اینکه از نظر تاریخی یک اثرهرچه به زمان حادثه نزدیک تر باشد، احتمال صحت و سقم آن بیشتر است، خاطرنشان کرد: این نوع آثار، نوشته‌های تاریخی‌اند نه ادبیات! بله هرچه وقایع‌نگاران جنگ به خود حادثه نزدیک‌تر باشند، گزارش‌های آنها قابل اعتناتر است. اما یک داستان نویس یا فیلم ساز هم از همین آثار واقعی الهام می‌گیرد و دست به خلق اثر هنری می‌زند.

مولف آثاری همچون «ریحان هایی که مادرم دوست داشت» و «چارپاره» تاکید کرد: برداشت هنری از یک واقعه مانند دفاع مقدس، ربطی به زمان ندارد. چنانکه شعر محتشم چند قرن پس از واقعه عاشورا سروده شده است و همچنان مورد توجه مخاطبان قرار دارد.

سراینده مجموعه شعر طنز «بازار سیاه گیسو» در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از عنصر طنز می‌تواند در اثربخشی آثار دفاع مقدسی نقش سازنده‌ای داشته باشد، گفت: گویا اقبال مخاطب به طنز در زمانه ما باعث شده نویسندگان عرصه‌های مختلف برای تاثیرگذاری آثارشان از طنز استفاده کنند. خیلی هم خوب است.

وی ادامه داد: در حوزه دفاع مقدس هم طنز ظرفیت‌های زیادی را در اختیار نویسنده قرار می‌دهد. اما باید توجه داشت که طنز گاهی به پرتگاهی تبدیل می‌شود که کلیت اثر را به نابودی می‌کشاند. معتقدم طنازی فقط مختص معدودی از نویسندگان است. بنابراین اگر هرنویسنده‌ای بخواهد از طنز استفاده کند، معلوم نیست فرجام خوشی داشته باشد.

میرجعفری همچنین در پاسخ معناداری به این سوال که چرا با وجود حمایت هایی که نهادها و سازمان های مختلف از ادبیات دفاع مقدس، کمتر شاهد خلق و اتتشار شاهکارهای ادبی بوده‌ایم، گفت: بنده چندان از این حمایت ها اطلاعی ندارم. مگر حمایتی می شود؟ چرا پس از بنده حمایت نشده!؟

وی درباره ضرورت وجود جوایز و جشنواره‌های مربوط به دفاع مقدس و نقش آن‌ها در ارتقاء سطح آثار گفت: نویسنده یا هنرمند به تشویق نیاز دارد. هرچه این تشویق‌ها بیشتر باشد، قطعا هنرمندان با شوق بیشتری به خلق اثر می‌پردازند. در حوزه دفاع مقدس تا آنجا که جسته و گریخته می‌شنوم این سال‌ها از این دست تشویق‌ها خیلی کم شده است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 12 =