همگرایی واتیکان با مسلمانان باعث گسترش صلح در جهان می‌شود

قم- رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: تلاش‌های جدید واتیکان در همگرایی با مسلمانان فضاهای جدیدی را به نفع صلح، آرامش و همزیستی اتباع ادیان در جوامع مختلف گشوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله احمد مبلغی در نامه‌ای به کاردینال ژان لویی توران رئیس شورای پاپی واتیکان از مواضع وی در زمینه گفتمان بین الادیانی تجلیل و خاطرنشان کرد: تلاش‌های جدید واتیکان در جهت همگرایی با مسلمانان فضاهای جدیدی را به نفع صلح، آرامش و همزیستی اتباع ادیان در جوامع مختلف گشوده است.

وی در این نامه افزود: یقیناً ادامه این مسیر، نتایج درخشان‌تری در پی خواهد آورد.

عضو خبرگان رهبری یادآور شد: برخورداری ادیان از اصول مشترکی همچون توجه به خدا، معاد، معنویت، دعا، پاکیزه خواهی برای روح، سلامت خواهی برای محیط زندگی و محیط زیست، خدمت به بشریت و آرامش خواهی برای انسان‌ها، فرصت بزرگ و کمیابی است که به اتکاء آن، ادیان می‌توانند به همگرایی روی آورند.

وی در این نامه اظهار داشت: این فرصت در گذشته، چندان محل توجه قرار نگرفته است.

آیت الله مبلغی در این نامه بیان داشت: اکنون بیش از هر زمان دیگر، ضرورت بهره گیری ادیان از این فرصت، جهت ایجاد همگرایی در سطح بین المللی آشکارتر شده است. ادیان از این رهگذر می‌توانند معنویت، امنیت، صمیمیت و محبت را در جوامع بشری تقویت کنند.

وی افزود: یقیناً رضایت خداوند - که امری محوری در همه ادیان است- در همگرایی ادیان معنی و حضوری اطمینان بخش به خود می‌گیرد.

پیش از این کاردینال ژان لویی توران رئیس شورای پاپی در نامه‌ای به مناسبت عید فطر برای آیت الله مبلغی خاطرنشان کرده بود: تجربه مسیحی و مسلمان ارزش این پیام را به منظور ارتقاء روابط صمیمانه بین همسایگان، دوستان، مسیحیان و مسلمانان تأیید می‌کند خصوصاً هنگامی که افکار خود را در رابطه با چالش‌های فعلی و ضروری به اشتراک می‌گذارند.

در ادامه این نامه شورای پاپی آمده است: بحران زیست محیطی مساله ای است که یک تغییر درونی عمیق را می‌طلبد، به عنوان افراد مؤمن رابطه ما با خداوند باید در نوع برخوردمان با دنیایی که ما را در برگرفته مشهودتر گردد. رسالت ما در پاسداری از خلقت خدا به عنوان مسیحی یا مسلمان، نه امری اختیاری و نه حاشیه‌ای که بخش اساسی آن می‌باشد.

در عنوان این نامه که علاوه بر کاردینال ژان لویی توران، میگل آنهل ایوزو گوشوت نیز آن را امضاء کرده از جمله (مسیحیان و مسلمانان با هم برای حفاظت از خانه‌ای مشترک) قید شده است.

کد خبر 4033342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =