تعیین سقف سپرده بانک‌ها بازار رقابتی را در کشور از بین می‌برد

تهران-عضو هیئت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بانک مرکزی در نظارت بر سیستم بانکی ناکارآمد است گفت: تعیین سقف سپرده بانک ها بازار رقابتی را در کشور از بین می برد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، سید حسن حسینی شاهرودی با بیان اینکه بانک مرکزی در نظارت بر سیستم بانکی ناکارآمد است، افزود: همین موضوع باعث افزایش بازار دلالی و نرخ سودهای بانکی شده و در عین حال تعیین سقف سپرده در بانک ها، بازار رقابتی را از بین می برد، همچنین همه صاحبنظران بر این اتفاق نظر دارند که سود سپرده باید متناسب با تورم جامعه باشد و وقتی می خواهیم تورم را تک رقمی نگه داریم، سود سپرده هم باید متناسب با تورم، نهایتاً سه تا چهار درصد بالاتر باشد.

وی ادامه داد: وقتی تورم در جامعه حدود ۱۱ درصد است، پس نباید سود سپرده هم بیش از ۱۵ درصد باشد و سود تسهیلات نیز حداکثر باید دو تا سه درصد بالاتر از سود سپرده باشد یعنی همان ۱۷ درصد، پس اگر بخواهیم به رشد اقتصادی دست پیدا کنیم و در حقیقت نقدینگی را در حوزه تولید قرار دهیم، قطعاً با سودهای کلانی که از تسهیلات اعطایی در حوزه صنعت می گیریم، تولید دارای توجیه اقتصادی نخواهد بود و منابع در بازار دلالی قرار می گیرد و صنعت کماکان در ته جدول خواهد بود.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید تسهیلات تکلیفی را در نظر گیرد تا بتوانیم به رشد اقتصادی واقعی دست بیابیم، تصریح کرد: در کشور ما رقابت ناسالمی بین بانک‌های خصوصی و دولتی وجود دارد و بانک های خصوصی همیشه تاکید داشتند که هم سود سپرده های بالاتری را پرداخت و هم سود بیشتری را از تسهیلات دریافت کنند.

حسینی شاهرودی خاطر نشان کرد: در سال های گذشته این بانک های خصوصی بودند که موجب افزایش سود سپرده و تسهیلات شدند و به تبع آن چون بانک های دولتی در این مسیر عقب ماندند با شیوه های مختلفی که خودشان آن شیوه ها را مطلع و بلد بودند، به نوعی قانون و مصوبه شورای پول و اعتبار را دور زدند و سود سپرده گذاری و همچنین سود تسهیلات را بالا بردند.

وی اظهار داشت: به طور مثال تسهیلات گیرنده را موظف می کردند که ۲۰ تا ۲۵ درصد از تسهیلات را به عنوان سپرده مجدد، در همان بانک نگه دارد و این یعنی عملا سود را از ۱۸ به بالای بیست درصد رساندن که باعث ایجاد رقابت ناسالمی بین بانک ها شد.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس دلیل دیگر بالابودن نرخ سود بانکی را عدم کارآرایی بانک مرکزی برای نظارت کافی بر بانک های خصوصی، دولتی، موسسات مالی و اعتباری دانست و افزود: این موضوع باعث شد بانک مرکزی به دلیل عدم نظارت کافی و اقتدار مناسب که قسمتی از آن ناشی از فقدان و اشکالات قانون مانند قانون بانکداری و قانون بانک مرکزی است، قدرت لازم را نداشته باشد.

حسینی شاهرودی ادامه داد: البته در برنامه ششم توسعه بندهایی وجود دارد که بتوانیم بخشی از آن اقتدار را برگردانیم و بانک مرکزی مکلف شود که اقتدار لازم و کافی را داشته باشد؛ با این حال باید اراده اصلاح نظام بانکی، نظام تسهیلات دهی و سپرده گذاری در کشور وجود داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: حل مشکل نرخ سود بانکی در دست یک یا چند بانک نیست، بلکه باید شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی در جایگاه واقعی خود قرار گیرد تا بتوانند اعمال قدرت کرده و ما شاهد چالش درباره سودهای بانکی نباشیم.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس با مخالفت درباره اعمال سقف دریافت سپرده از مردم توسط بانک ها اظهار داشت: این کار معقول نیست که بخواهیم در بازار سرمایه امکان رقابت را از نظام پولی و بانکی حذف و به نوعی اعمال نظر دولتی کنیم؛ سیاست بانک های دولتی را نباید به بازار پولی کشور و بانک های خصوصی دیکته کرد.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه اگر نظارت عالی، کامل و جامع باشد باید فضای رقابتی را برای بخش خصوصی و دولتی باز گذاشت، گفت: تعیین مبنای سقف برای دریافت سپرده در فضای رقابتی صحیح نیست، چون در بانک های ما هرچه رقم سپرده بالاتر می رود، سود آن هم بیشتر می شود.

 وی افزود: در کشورهای سرمایه داری هرچه رقم بالاتر رود سود آن نیز کاهش می یابد، یعنی برخی از بانک های خارجی و اروپایی بابت نگه داری پول حدود نیم درصد از سپرده گذار هزینه دریافت می کنند، اما در کشور ما ۱۵ و ۲۰ درصد و موسسات مالی اعتباری  حتی ۴۲ درصد سود سپرده پرداخت می کنند و این کار جز ایجاد بازار کاذب دلالی چیز دیگری ندارد، زیرا هیچ تولیدی در کشور با سود ۴۰ و حتی ۲۰ درصدی نیست که بخواهیم به واسطه آن سود پرداخت کنیم.

این عضو خانه ملت با بیان اینکه اصلاح نظام بانکی منجر به اصلاح نظام اقتصادی کشور خواهد شد، گفت: پاشنه آشیل نظام اقتصادی ما نظام پولی و بانکی است که باید اصلاح شود و باید سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه با اقتدار و بر اصلاح جامع نظام بانکی پافشاری کنند.  

کد خبر 4033368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =