رئیس کمیته مکان یابی رصدخانه:

رصدخانه ملی در شهر «کامو» راه اندازی می شود

شناسهٔ خبر: 4033420 -
رئیس کمیته مکان یابی رصدخانه ملی ایران گفت: شهر کامو در نزدیکی کاشان برای راه اندازی رصدخانه ملی انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نصیری قیداری رئیس کمیته مکان یابی رصدخانه ملی ایران در نشست ارائه گزارش در خصوص این رصدخانه اظهار داشت: ما برای اینکه مکان یابی را به صورت مدرن انجام دهیم کارگاه های آموزشی را که محققان فرانسوی و آلمانی در آن حضور داشتند برگزار کردیم.

وی افزود: این کارگاه آموزشی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان انجام شد که در آن ۱۶ نفر برای بررسی ایجاد سایت رصدخانه در چهار استان انتخاب شدند.

نصیری قیداری اظهار داشت: این افراد مطالعاتی در زمینه هواشناسی این استانها از سراسر ایستگاه های سینوپتیک اطلاعات را در یک بازه یکساله جمع آوری کردند.

وی افزود: این مطالعاتی که انجام گرفت در چهار استان کرمان، خراسان، اصفهان و قم بود که در نهایت شهر کامو در نزدیکی کاشان برای راه اندازی رصدخانه ملی انتخاب شد.

نصیری قیداری ادامه دا: ما در کمیته مکان یابی اولین مطالعات آلودگی نوری را در پروژه رصدخانه ملی انجام دادیم؛ این پروژه بزرگترین پروژه در زمینه علم نجوم است.

رئیس کمیته مکان یابی رصدخانه ملی ایران تاکید کرد: اگر در حال حاضر دوباره این طرح را به بنده واگذار کنند قبول نخواهم کرد، چون دشواری های خاص خود را دارد. امیدوارم با همتی که در محققان کشور وجود دارد بتوانیم این طرح را انجام دهیم، زیرا به دلیل موقعیت های جغرافیایی و نجومی که در کشور وجود دارد بسیاری از جوانان می توانند به واسطه آن مشغول به کار شوند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 7 =