مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه مطرح کرد:

لزوم برنامه‌ریزی برای کاهش آمار ۵ آسیب اساسی در استان کرمانشاه

شناسهٔ خبر: 4033451 -
کرمانشاه- مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به آمار بالای ۵ آسیب اساسی اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، خودکشی و ایدز در استان بر برنامه‌ریزی برای کاهش این آسیب‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امید قادری امروز دوشنبه در دیدار مدیر کل و اعضای شورای معاونین بهزیستی استان کرمانشاه با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه که به مناسبت هفته بهزیستی برگزار شد، اظهار داشت: سازمان بهزیستی در سال ۵۹ با هدف کاهش آسیب های اجتماعی و رسیدگی به محرومین، معلولین و کسانی که فرصت شکوفایی در جامعه را به دلایل مختلف نداشتند پایه گذاری شد.

وی با اشاره به توفیقات بهزیستی در طول سالیان گذشته تا به امروز اظهار داشت: در سالهای اخیر با شیوع آسیب های مختلف نقش این سازمات بسیار پررنگ تر شده است تا جایی که بیش از ۱۸ بند برنامه ششم به بهزیستی اختصاص داده شده است.

وجود۵۰ تا ۷۰ هزار معتاد مصرف‌کننده مستقیم در استان کرمانشاه

قادری به بالا بودن نرخ آمار ۵ آسیب اولویت دار در استان اشاره و تاکید کرد: لازم است برای آسیب های شایع از جمله اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، خودکشی و ایدز - که متاسفانه از آمار بالایی در استان برخوردار هستند-  با همکاری دیگر دستگاهها برنامه ریزی منسجم صورت بگیرد.

وی ابراز داشت: در استان کرمانشاه بین ۵۰ تا ۷۰ هزار معتاد بعنوان مصرف کننده مستقیم مواد مخدر وجود دارد اگرچه این آمار دقیق نیست اما حاکی از آمار بالا و نگران کننده ای است.

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه نرخ طلاق در استان را ۳.۸ بیان کرد و اذعان داشت: طی سال گذشته از هر ۳.۸ ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است که جای بسی تاسف دارد.

هر ۲ ساعت یک طلاق در  استان کرمانشاه ثبت می‌شود

وی تصریح کرد: این آمار در طلاق نشان دهنده این است که هر ۲ ساعت یک طلاق ثبت شده است که بسیار تکان دهنده است.

وی همچنین از آمار بالای نرخ خودکشی در استان ابراز نگرانی کرد و بیان داشت: متاسفانه در این مورد بعد از ایلام رتبه دوم کشوری را با ۷.۵ به خود اختصاصداده است.

قادری یادآور شد: ۳۵۰ هزار حاشیه نشین در استان کرمانشاه داریم که ۲۵۰ هزار از این تعداد در شهر کرمانشاه که بیشتر آسیب دیدگان جنگ تحمیلی هستند سکونت دارند و باید برای آنها فکر اساسی شود.

کرمانشاه رتبه بالایی در ابتلا به ایدز دارد

به گفته قادری استان کرمانشاه رتبه بالایی در افراد مبتلا به ایدز دارد که باید برای این آسیب به فکر راه علاج واقعی باشیم.

قادری به دوخبر خوشحال کننده اشاره کرد و افزود: خوشبختانه با فعالیت در راستای کاهش معضلات اعتیاد و طلاق در استان کرمانشاه کاهش چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: در بحث طلاق با مداخلات صورت گرفته توسط بهزیستی و ارائه مشاوره ۳۶ درصد مشکلات به صلح و سازش تبدیل شده است.

همکاری و نقش اثرگذار سپاه حضرت نبی‌اکرم(ص) استان در راستای مقابله با اعتیاد

وی دلیل کاهش روند این دو معضل را در آموزشهای لازم در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و نقش پررنگ سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه در مقابله با معضل اعتیاد در محله های آلوده اعلام کرد.

قادری در ادامه سخنان بیان داشت: در بحث معتادان متجاهر طی امسال مقرر شد که با کمک سپاه اردوگاه را مرمت و در کنار ان کارگاه اشتغالزایی برپا کنیم.

ایجاد زمینه اشتغال برای ۴۵۰ معتاد بهبود یافته در استان کرمانشاه

وی افزود: در این راستا سال گذشته۴۵۰ مورد معتاد متجاهر بهبود یافته داشتیم که با پرداخت تسهیلات وام زمینه خوداشتغالی آنها فراهم شد.

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه اظهار داشت: در کشور سالانه ۳۰ هزار معلول مادرزاد متولد می شود.

وی افزود: استان کرمانشاه در حال حاضر ۳۲ هزار و ۵۰۰ معلول دارد که آمار بالایی است و می توان با انجام آزمایشات ژنتیک این آمار را کاهش داد.

مسکن دار شدن تمام خانواداه های دارای ۲ معلول به بالا در کرمانشاه تا پایان سال

قادری در ادامه به بحث مهیا کردن مسکن برای خانواده های دارای ۲ معلول به بالا اشاره کرد و افزود: تمامی خانوارهای دارای ۲ فرزند تا پایان سال صاحب مسکن خواهند شد.

وی بیان داشت: طی هفته بهزیستی ۷۰ واحد مسکن خانواده های ۲ معلول افتتاح خواهد شد و همچنین ۶۰ واحد در شهرستان جوانرود در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید.

برنامه‌ریزی برای خودکفایی ۳۲۰۰ مددجوی بهزیستی استان کرمانشاه طی امسال

وی گفت: با حمایت های بهزیستی در خصوص خوداشتغالی مددجویان سال گذشته ۲ هزار و ۱۰۰ نفر از چرخه حمایت خارج شد و امسال نیز با تعهد اشتعال برای ۲ هزار و ۳۰۰ نفر قصد داریم آنها را به خودکفایی برسانیم.

مدیر کل بهزیستی استان ترویج آموزه های دینی را عامل پیشگیری از آسیب های اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: در این راستا با برگزاری کلاسهای آموزش قران ویژه مربیان مهد و همچنین کلاس های آموزش نماز برای معلولین می تواند بسیار موثر واقع شود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 11 =