نگارخانه و خانه فرهنگ صدرا گشایش یافت/فقرفرهنگی درصدر مشکلات صدرا

شناسهٔ خبر: 4033803 -
شیراز - نگارخانه و خانه فرهنگ در شهر صدرا آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر دوشنبه با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و اهالی فرهنگ وهنر خانه فرهنگ و یک نگارخانه در شهر صدرا گشایش یافت.

در این مراسم، بهزاد مریدی در جمع مسئولان شهر صدرا و اعضای خانه فرهنگ آن گفت: در ابتدای این مسیر سختی های بسیاری بود که از جمله خانه فرهنگ صدرا در جایی بدور از تردد مردم قرار داشت اما این خانه به خوبی دوام آورد.

وی با ابراز خرسندی از اینکه با وجود مشکلات مالی و ناتوانی فرهنگ و ارشاد فارس در حمایت مادی مکانی به آن اختصاص یافت و افزود: شهر صدرا با وجود بیش از ۹۰هزار نفر جمعیت که در حال افزایش است نیاز به خانه های فرهنگ دیگری هم دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس با ابراز نگرانی از بسط و گسترش شهرهایی مانند صدرا عنوان کرد: آنچه نگران کننده است نامتوازنی خدمات حوزه فرهنگ و نسبت ساخت و ساز است بنابر این به نقطه ای خواهیم رسید که احساس عدم امنیت به گونه ای در وجود همه شکل بگیرد.

مریدی با توجه به جایگاه مهندسی فرهنگی در کشور گفت: در سال ۱۳۸۳ که بحث مهندسی فرهنگی مطرح شد به مرور پس از گذشت ۲ سال پیوست فرهنگی هم در پی آن موضوعیت یافت؛ به استناد مصوبه شورای انقلاب فرهنگی بسیاری از انبوه سازان و سرمایه گذاران مکلف به اجرا هستند تا درصدی از میزان سرمایه گذاری را به طور حتم به عنوان پیوست فرهنگی لحاظ کنند.

توازن را در شهر صدرا نمی توان دید/جمعیتی که حداقل های فرهنگی را ندارد

وی بخشی از پیوست فرهنگی را ساخت فرهنگسراها و خانه های فرهنگ عنوان کرد و افزود: این بدین معناست که بخش هایی بتوانند توازن را برقرار سازند در حالیکه این توازن را در شهر صدرا نمی توان دید؛ کما اینکه بسیاری از پروژه های مسکن مهر این توازن را برهم زد و به نظر می رسد اتفاق گوارایی نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس خواستار تعریف کاربری ها پیش از هر ساخت و سازی شد و یادآوری کرد: در کنار کاربری هاست که به مرور ساخت و سازهای بخش های فرهنگی، مساجد، مدارس و فرهنگسراها دیده می شوند در حالیکه اکنون در کنار کثرت جمعیت حداقل های حوزه فرهنگ یا حوزه های دیگری همچون اجتماعی را نداریم. این درحالیست که آسیب ها به مرور سر باز کرده و طولی نخواهد کشید که بسیاری با علاقه مندی به زندگی در فضای آرامش و امن کوچ کرده و این هجرت بسیار ناگوار و سخت خواهد بود.

وی با یادآوری اینکه در ابتدای راه اندازی خانه فرهنگ صدرا موضوع نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر صدرا مطرح شد و مورد استقبال اداره کل قرار گرفت با این وجود تاکید کرد: دولت به دنبال کوچک سازی است و طبیعتا نخستین جاهایی که به دنبال این باید باشند، شهرداری ها و شوراهای شهر هستند.

خانه فرهنگ صدرا ایجاد انجمن ها را دنبال کند

مریدی خواستار اختصاص بخشی برای امور اداری به خانه فرهنگ شهر صدرا از سوی شهرداری شد و عنوان کرد: خانه فرهنگ چنانچه بخواهد فقط حوزه آموزش را دنبال کند اتفاقی موثر و مبارکی است اما اینکه بیاید و در دل جامعه کارهای مختلفی انجام دهد چاره ای ندارد که ایجاد انجمن ها را در نقشه راه خود قرار دهد.

وی با مثال آوردن از شهر اوز افزود: انجمن های متعددی از جمله موسیقی، تئاتر، تجسمی و... می توانند به شکل ثبت شده و قانونی در قالب سمن ها کارهای بسیاری را تسهیل کنند و جریان سازی را سبب شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس پایتختی کتاب توسط شهر صدرا را موضوعی جدی از سوی متولیان فرهنگی و شهرداری این شهر عنوان کرد که در قالب تفاهم نامه ای به طور جدی دنبال خواهد شد.

وی در این خصوص یادآوری کرد: امسال تمام تمرکز معاونت فرهنگی ارشاد فارس معطوف به تلاش برای انتخاب شهر صدرا به عنوان پایتخت کتاب است؛ درخواست می کنم با همکاری شرکت عمران صدرا و شورای شهر صدرا تلاش کنیم پایتختی کتاب را برای این شهر به دست آوریم تا این ترکیب زیبای «شهر سبز فرهنگی» که برابر نام صدرا قرار گرفته تحقق کامل یابد.

در ابتدای این مراسم مسئول خانه فرهنگ صدرا با بیان اینکه خانه یادشده ۳ سال است فعالیت خود را آغاز کرده گفت: نیاز شهر صدرا به یک مجموعه منسجم فرهنگی باعث شد این خانه شکل بگیرد.

مینا کمالیان اعلام کرد: خانه فرهنگ صدرا اکنون دارای ۵۰ استاد و مربی در حال خدمت رسانی به ۲۰۰ هنرجو هستند.

وی با بیان اینکه خانه فرهنگ صدرا در زمینه موسیقی، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، هنرهای دستی و حجمی، گرافیک و عکاسی، خوشنویسی و عموم هنرها مشغول فعالیت است در عین حال از اجرای برنامه های فرهنگی و هنری توسط خانه فرهنگ صدرا در سطح این شهر خبر داد و افزود: جشن روز جهانی کودک، مراسم پایان دوره هنرجویان رشته های مختلف، جشن میلاد منجی عالم بشریت(عج) و ... برگزار کردیم که مکان برگزاری این برنامه ها در اکوپارک صدرا است.

مسئول خانه فرهنگ صدرا برپایی مسابقه نقاشی با حضور ۵۰۰ کودک در اکوپارک صدرا را از دیگر برنامه های برگزار شده توسط خانه فرهنگ این شهر عنوان کرد و در عین حال گفت: بازارچه هنری اکوپارک صدرا دست کم ۲ سال بود فعالیت می کرد و جمعه شب ها برپا می شد.

وی ادامه داد: این بازارچه محل ارایه آثار هنرمندان شهر صدرا بود که جایی برای عرضه نداشتند؛ توسط شورای شهر و شهرداری این بازارچه برپا شد که متاسفانه مدتی است جلو این اقدام گرفته شده و از شهردار صدرا بدین خاطر گلایه دارم.

صدرا شهری با معضلات فراوان/فقر فرهنگی در صدر مشکلات صدرا

سپس زارع معاون فرهنگی شهردار صدرا در سخنانی گفت: صدرا شهری با ویژگی ها و تشکیلات خاص خود می باشد در صورتی که این شهر در گوشه ای از شیراز دارای معضلات بسیاری است.

وی با اعلام اینکه همواره عنوان می شود صدرا قطب فرهنگی و درمانی به شمار می رود افزود: این عناوین در عین زیبایی نکاتی را یادآوری می کند از جمله اینکه بخشی از مردم به خاطر فقر مالی و در پی آن فقر فرهنگی به این شهر پناه آورده اند. اما فقر فرهنگی می طلبد که در این شهر خانه های فرهنگ برپا شوند و برنامه فرهنگی برای این شهر داشته باشیم چراکه اینجا به طور نهان زایی دچار مشکل و معضل است.

این در حالیست که در آیین گشایش نگارخانه و خانه فرهنگ صدرا مدیرعامل شرکت عمران صدرا، معاون فرهنگی شهرداری صدرا، رئیس شورای شهر صدرا، یک عضو شورا و نماینده استاندار فارس در شهر صدرا حضور یافتند.

به گزارش خبرنگار مهر، خانه فرهنگ صدرا در  فاز یک این شهر در  بلوار مولانا، مولانا ۶، نبش کوچه غزال ۵ قرار دارد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 6 =