علل و راهکارهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز/بانوان در صدر پیشگیری

کرمانشاه- مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا وارز کشور، به علل و راهکارهای مقابله با این پدیده پرداخت وگفت: بانوان بیشترین اثرگذاری رامی توانند درپیشگیری از این موضوع داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالمجید نگارش نژاد امروز چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی نخبگان استان کرمانشاه با محوریت مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در محل سالن تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد با بیان اینکه امروز امکان قاچاق هر نوع کالایی در کشور وجود دارد، گفت: قاچاق کالا و ارز صرفه اقتصادی حداکثری برای قاچاقچیان در کشور ما دارد و سود و زیان زیادی نصیب قاچاقچی می شود.

وی با بیان اینکه قاچاق کالا  امنیت زیستی و اقتصادی افراد را به خطر انداخته است، افزود: امسال بحث مبارزه با کالاهای قاچاق سلامت محور در اولویت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و  ارز کشور است.

هم بخش دولتی و هم خصوصی درگیر پدیده قاچاق کالا و ارز هستند

مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور تصریح کرد: متاسفانه به دلیل سود و صرفه بالای قاچاق کالا و ارز هر دو بخش هم دولتی و هم خصوصی درگیر با این پدیده هستند.

وی بار دیگر به مشکلات زیستی و اقتصادی ناشی از قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت: کالاهای سلامت محور قاچاق مشکلات زیستی فرآوانی را سبب شده و پیامدهایی چون پیامدهای اقتصادی و بزرگترین گوهر انسان یعنی سلامت افراد را خدشه دار می‌کند.

۹۵ درصد کالاهای سلامت محور قاچاق آلوده، فاسد و غیراستانداردند

نگارش نژاد گفت: متاسفانه ۹۵ درصد کالاهای سلامت محور قاچاق یا آلوده، یا تاریخ مصرف گذشته و یا غیراستاندارد هستند.

وی اشاره ای نیز به پدیده‌ها و معضلات جدید جامعه کنونی داشت که بی ارتباط با مصرف کالاهای قاچاق نیست و در ادامه افزود: متاسفانه هم‌اکنون سن آرایش در ایران به ۷ تا ۸ سالگی رسیده و این در حالی است که در اروپا و غرب افراد زیر ۴۰ سال اصلا آرایش نمی کنند.

این مسئول با طرح این سوال که، یکبار از خودمان سوال کرده‌ایم که چرا اینقدر سرطان زیاد شده است؟ گفت: این همان بیوتروریسم است که اسرائیل می گوید و در پشت بسیاری از این کالهای قاچاق سلامت محور می توان آن را دید. امروزه بیوتروریسم خیلی زیاد شده است و دشمن از این طریق ورود کرده است.

مازاد تولید منجر به تغییر سبک زندگی افراد شد

وی بار دیگر به اتفاقاتی که در عصر حاضر  رخ داده و منجر به پدیده‌های نوینی نیز شده است،  اشاره کرد و گفت: بعد از انقلاب صنعتی اتفاقات زیادی افتاد اما یکی از اتفاقات خاص مشکل پدیده مازاد تولید بود که منجر به تغییر سبک زندگی شد.

نگارش نژاد تصریح کرد: در این پدیده باید خانم یاد می گرفت که لباسی را که شب عروسی پوشیده روز بعد نمی تواند بپوشد و یا اگر رستوران رفت نمی تواند مازاد غذای خود را در ظرف ریخته و به همراه ببرد که خود این موضوع باعث مصرف گرایی در جامعه می شد.

وی با اشاره به روایتی در خصوص رئیس جمهور چین در خصوص عدم مصرف گرایی در این کشور گفت: این در حالی است که در کشور ما بسیار آیات، احادیث و روایات در مزمت مصرف گرایی یا اسراف و عدم گرایش به آن داریم  اما بعضا این موضوع در جامعه ما بسیار قابل مشاهده است.

دشمن از نظر فرهنگی کاری کرد که  عرق ملی ما را ضعیف کند

مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور تاکید کرد: دشمن از نظر فرهنگی کاری کرد که عرق ملی ما را ضعیف کردند و خلاف بسیاری از اروپائیان و غربی ها ما حتی می گردیم که کالای ایرانی با مارک خارجی خریداری کنیم و در بسیاری از موارد تولیدکنندگان ما به ناچار کالاهای داخلی با مارک خارجی تولید می‌کنند که از آنجمله می توان به تولید پوشاک با مارک ترک اشاره کرد.

وی افزود: متاسفانه شرایط به نحوی است که برخی از تولیدکنندگان ما و بازاریان تولیدات داخلی را به مرزهایی چون بانه می برند تا در هجوم خریدارانی که به قصد خرید کالای وارداتی و ارزان به آنجا رفته‌اند- به فروش برسانند.

نگارش نژاد اشاره ای نیز به آمار کالاهای قاچاق کشف شده در طی ۱۰ سال اخیر داشت و گفت: میزان کشفیات در سال ۸۷ ۱۹.۲ میلیارد دلار بود که از این میزان ۱۷.۲ کالاهای وارداتی قاچاق به کشور و مابقی کالاهای قاچاقی بود که قصد خروج آن را از کشور داشتند.

سیر نزولی قاچاق کالا و ارز پس از بروزرسانی قوانین

وی از سیر نزولی کالاهای میزان قاچاق کشف شده در کشور امسال خبر داد و گفت: این میزان در سال ۸۷ میزان آن ۱۹.۲ میلیارد دلار بود و در سال ۹۲ این میزان به ۲۵ میلیون دلار رسد اما پس از به روز رسانی قوانین مرتبط در سال ۹۳ میزان قاچاق کالا و ارز به ۱۹.۸ میلیارد دلار رسید و سال ۹۴ رقمی بالغ بر ۱۵.۵ میلیارد دلار بوده است اما میزان آن در سال ۹۵ به ۱۲.۶۵ میلیارد دلار رسید که سیر نزولی آن را پس از به روز رسانی قوانین نشان می‌دهد.

عوامل اقتصادی و فرهنگی قاچاق کالا و ارز

نگارش نژاد اشاره ای به عوامل اقتصادی قاچاق کالا و ارز داشت و گفت: از جمله عوامل اقتصادی می توان به غیرشفاف و پیچیده بودن اقتصاد از نظر قوانین، مقررات، معافیت ها و... اشاره کرد اما عوامل دیگری نیز نظیر اقتصاد یارانه‌ای، اقتصاد دولتی و مستعد رانت، اقتصاد فاقد بهره وری در تولید، اقتصاد فاقد رقابت‌پذیری کمی و کیفی، اقتصاد ناکارآمد در فرآیندهای تجاری و بازرگانی، اقتصاد برخوردر از پدیده تورم، رکود و رکود تورمی، اقتصاد تجارت محور و مالکیت تفکر تجاری بر تفکر تولیدی  نیز در آن بسیار اثرگذار است.

مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور تاکید کرد: بهره وری و رقابت پذیری در اقتصاد ما بسیار کم است.

وی اشاره‌ای نیز به عوامل فرهنگی این موضوع داشت و گفت: قانون گریزی و قانون ستیزی و مصرف گرایی از مهمترین عوامل فرهنگی در این زمینه هستند.

عوامل ساختاری و فرآیندی قاچاق کالا و ارز

نگارش نژاد با اشاره به عوامل ساختاری و فرآیندی این پدیده افزود: ساختارهای متععد و متولی اعم از موازی و متداخل، ساختارهای سنتی و ناکارآمد، فرآیندهای رانت آفرین و فساد زاد، فرآیند طولانی تجارت فرامرزی، فرآیند غیرشفاف مالیاتی، فرآیندهای معیوب و ناکارآمد نظام توزیع کالا و فرآیندهای غیر موثر سیستم های نظارتی از جمله این عوامل است.

وی افزود: ما دومین کشور هستیم که بیشترین همسایه را  یعنی حدود ۱۵ همسایه داریم و خیلی از همسایگان ما نیز دولت مرکزی ندارند و مرزبان های ما باید هم از مرزهای خودمان هم مرز همسایگان حفاظت کنند.

راهکارهای مقابله با قاچاق کالا و ارز

مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور به بیان راهکارهای برای مقابله و پیشگیری از این پدیده پرداخت و گفت: تقویت برخورد در مرزها با تدابیر مهم از جمله این راهکارها است و بنا به تدابیر رهبری هم اکنون نیروی دریایی سپاه و ارتش موظف به برخورد با قاچاق کالا و ارز دریایی هستند. از سوی دیگر نیروهای انتظامی نیز افزایش یافته و وزارت اطلاعات نیز به بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز ورود کرد است.

وی استراتژی بعدی را امحای کالای قاچاق عنوان و تصریح کرد: بنا به فرموده و تاکید رهبری کالای قاچاق همانجا که کشف ی شود باید آتش زده شود. برخی می گفتند این بیت المال است و اینکار را نکنید و به فقرا بدهید. مر نه اینکه می گوییم ۹۵ درصد الاهای قاچاق آلوده، غیر استاندارد و تاریخ مصرف گذشته است، پس چرا باید فقرا به خاطر فقرشان از آنها استفاده کنند. در اینصورت چه فرقی می کند که قاچاقچی این کالا را توزیع کند یا دولت.

نگارش نژاد به پیامدهای قاچاق کالا و ارز پرداخت و گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی این پیامدها را باور دارند و همانجا که کالای قاچاق کشف می کنند، آن را از بین می برند.

دولت اگر کالای قاچاقی را که شف می کند همانجا آتش بزند بازهم از نظر اقتصادی سود کرده است

وی تاکید کرد: اگر دولت همانجا که کالای قاچاق را کشف می کند آن را از بین ببرد و آتش بزند بازهم از نظر اقتصادی سود کرده است. صادرات کالاهای قاچاق نیز خود با مشکل مواجه است و مصرف کننده خارجی ترجیح می دهد این کالاها را از تولید کننده و با ضمانت خریداری کند نه از ما.

مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور تاکید کرد: باید پیشگیری بر مقابله با قاچاق کالا و ارز تقدم داشته باشد و ما باید در مصرف کننده تغییر رفتار ایجاد کنیم که کالای قاچاق خریداری و مصرف نکند که به آن مدیریت مصرف می گویند.

وی چند جامعه هدف را برای بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز بسیار مهم دانست و گفت: جامع عام ما مردم هستند اما چند جامعه خاص داریم که به طور ویژه می توانند در کاهش قاچاق کالا و ارز موثر باشند.

بانوان ۹۵ درصد در مدیریت مصرف جامعه اثرگذار هستند

نگارش نژاد، بانوان را با جمعیت ۵۰ درصدی در کشور یکی از جامعه خاص برشمرد و تصریح کرد: بانوان علی رغم جمعیت ۵۰ درصدی نقش ۹۵ درصدی در مدیریت مصرف خانواده دارند و اگر بتوانیم رفتار خانم ها را تغییر دهیم یک انقلاب اساسی در این زمینه ایجاد کرده ایم.

وی افزود: از نظر روانشناختی وقتی بانوان به این باور نسبت به درستی کاری برسد باید آن را انجام دهند و این برای ما یک فرصت در مدیریت مصرف و پیشگیری از پدیده مذکور است.

ظرفیت بالایی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نهادهای آموزشی است

مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور، جامعه بعدی را نهادهای آموزشی دانست و گفت: آموزش و پرورش با جمعیت ۱۳ میلیون ۶۵۰ هزار نفری دانش آموزان و بالای یک میلیون نفر فرهنگی ظرفیت های زیادی در این رابطه دارد وی می تواند با کمترین هزینه در این زمینه موثر باشد.

وی جامه هدف بعدی را روحانیون دانست و گفت: آنها نیز مانند مدرسه و دانشگاه نقش بسیار موثری در این زمینه دارند و می توانند از تریبون های خود برای ترویج فرهنگ صحیح در این رابطه استفاده کنند.

قاچاقچیان سازمان یافته قاچاق خود را به وسیله کوله‌بران به کشور وارد می‌کنند

نگارش نژاد از حمایت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از پایان‌نامه های دانشجویی و مقالات در رابطه با این موضوع خبر داد و گفت: بین ۳ تا ۶ میلیون تومان به دانشجویان و نگارنده های مقالات چه دانشجو و چه خصوصی در رابطه با قاچاق کالا و ارز کمک مالی می شود.

وی در پایان با بیان اینکه هدف ما برخورد با قاچاق سازمان یافته است، تاکیدکرد: همین تشکل های سازمان یافته کالای قاچاق را پشت مرز گذاشته و از طریق کوله‌بران آن را به داخل منتقل می کنند و در این بین ۹۹.۵ درصد سود را قاچاقچی می برد و تنها ن نیم درصد آن نصیب کوله‌بر می شود.

کد خبر 4035676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =