مجلس نمایندگان در کنترل دموکراتها / راهیابی اولین مسلمان به کنگره

حزب دموکرات آمریکا در انتخابات میان دوره ای کنگره روز گذشته برای اولین بار طی 12 سال گذشته از سال 1994 تا کنون، کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، کاخ سفید تایید کرد که دموکراتها پیروزی را در مجلس نمایندگان آمریکا از آن خود کرده اند .

" تونی اسنو" گفت :"ما معتقدیم که دموکراتها کنترل مجلس نمایندگان را بر عهده خواهند گرفت و منتظر هستیم که با رهبران دموکرات در مسائلی که در اولویت دستورالعمل آنها قرار دارد، همکاری کنیم . مسائلی از جمله پیروزی جنگ در عراق و جنگ گسترده تر علیه تروریسم و ادامه مسیر اقتصاد به طرف رشد و پویایی."

در مجلس نمایندگان،احتمالا "نانسی پلوسی" برای اولین بار به عنوان یک سخنگوی خانم ایفای نقش خواهد کرد و همچنین برای اولین بار، یک قانونگذار مسلمان به نام " کیت الیسون" حضور خواهد داشت. 

دموکراتها سه کرسی را در ایالت ایندیانا، دو کرسی در ایالت پنینسیلوانیا، دو کرسی در ایالت فلوریدا، دو کرسی در نیویورک و همچنین کرسی های دیگری را در آریزونا، کونکتیوت،  کنتاکی ، اوهایو، نیوهمپشر و کارولینای شمالی به خود اختصاص دادند.

در بین جمهوریخواهان کلیدی که شکست خوردند؛ نام " کرت ولدون" از اعضای کنگره از سال 1987 و عضو ارشد کمیته سرویسهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا به چشم می خورد.

بر پایه گزارشها، دموکراتها حداقل  18 کرسی مورد نیاز خود را از جمهوریخواهان گرفتند و این رقم سه کرسی بیش از 15 کرسی مورد نیاز آنها بود.

در سنا نیز دموکراتها سه کرسی ازمجموع شش کرسی را که آنها به آن نیاز داشتند، به خود اختصاص دادند و رقبای جمهوریخواه  را در پنینسیلوانیا، اوهایو و رود ایسلند شکست دادند.

در پنسیلوانیا، " باب کیسی" دموکرات آمریکایی سناتور" ریک سنتروم" را دریک رقابت نزدیک شسکت داد . در اوهایو " شرود براون" سناتور" مایک دواین" و در رود ایسلند " شلدون وایت هوس" سناتور " لینکولن چافی" را مغلوب کردند.

از سوی دیگر، دموکراتها شش کرسی فرمانداران ایالتی را به خود اختصاص دادند تا برای اولین بار طی 12 سال گذشته اکثریت را در مجلس های ایالتی در اختیار داشته باشند.

محبوبیت جمهوریخواهان در نتیجه حمایت آنها از جنگ عراق به شدت کاهش یافته و یکی از مسائل مهم تاثیر گذار بر نتیجه این انتخابات بود.

انتخابات میاندوره ای کنگره آمریکا که درآن شهروندان این کشورهمه 435 نماینده مجلس نمایندگان، یک سوم از نمایندگان مجلس سنا (33 کرسی) و 36  فرماندار از 50  فرماندار ایالتی این کشور، را انتخاب می کنند، روز سه شنبه 16 آبان (هفتم نوامبر) آغاز شد.

همزمان از شهروندان 37  ایالت در 203  مورد مربوط به  ایالتها، رای گیری شده است.

کد خبر 403791

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =