اجلاس جهانی شابک دیروز به پایان رسید

اجلاس جهانی شابک به میزبانی کشور فرانسه و با حضور سید مهدی جهرمی - رئیس خانه کتاب دیروز به کار خود پایان داد .


isbm ؛ شماره استاندارد بین المللی کتاب

به گزارش خبرنگار مهر ، سی و چهارهمین اجلاس سازمان جهانی " isbn " ( شابک ) روزهای شش و هفتم نوامبر 2006 در شهر پاریس فرانسه برگزار شد .

در این اجلاس که با حضور نمایندگان کشورهای عضو برگزار شد در خصوص استاندار سازی برای محصولات فرهنگی تصمیماتی از سوی اعضاء اتخاد شد و به تصویب رسید .

اجلاس قبلی شابک سال گذشته با حضور همه کشورهای عضو از جمله ایالات متحده در شهر تهران برگزار شده بود و انتخاب مکان اجلاس امسال در تهران صورت گرفته بود .

بررسی نتایج سیزده رقمی شدن شابک در پاریس

این نخستین اجلاس جهانی این سازمان پس از تغییر ساختار شابک از ده رقم به سیزده رقم است . این تصمیم به منظور پیشگیری از مشکلات احتمالی آینده و نیز مشخص شدن نواقص پیاده سازی استاندارد جدید، در سال 2005پیشنهاد شده بود .

هم اکنون ناشران و تولید کنندگان کتاب در همه کشورهای عضو موظف هستند تا پایان سال 2006(دهم دی ماه 1385) شماره های خود را به هر دو صورت 10رقمی و 13رقمی روی کتاب های خود درج کنندو از این تاریخ فقط شابک 13رقمی را مورد استفاده قرار دهند.

موسسه خانه کتاب ایران به عنوان متولی شابک در کشور برای عملیاتی شدن این تغییرات اطلاع رسانی خود را آغاز کرده و به این منظور باید اعلام کرده است : " در نرم افزارهای مربوط به مراکز نشر، پخش، فروش کتاب، فروشگاه های الکترونیکی، کتابخانه ها و تمام مراکزی که اطلاعات کتاب ها را نگهداری و مورد بهره برداری قرار می دهند تغییراتی ایجاد شود تا امکان ورود شابک جدید و تبدیل شابک 10به سیزده رقمی و بالعکس نیز فراهم شود ".

از سه سال گذشته سازمان جهانی isbn  اعلام کرد : " با توجه به افزایش روزافزون انتشار آثار الکترونیک و تغییرات در صنعت نشر جهان ، ظرفیت شماره گذاری نظام شابک بسیار زودتر از پیش بینی های اولیه آن - که درهنگام طراحی نظام شابک بر اساس کتاب های چاپی در سال 1960انجام شده بود - به اتمام می رسید، در نتیجه سازمان جهانی شابک را بر آن داشت تا به فکر افزایش ظرفیت شماره گذاری نظام شابک بیفتد ".

بررسی های صورت گرفته توسط این سازمان و سازمان جهانی استاندارد (ISO) به تغییر ساختار شابک بر اساس ساختار EAN-13 منجر شد، به طوری که این تغییر علاوه بر افزایش ظرفیت شماره گذاری نظام شابک، به سازگاری بیشتر آن با نظام شماره گذاری کالا و خدمات EAN منجر می شود .

بازماندن رئیس شابک ایران از اجلاس پاریس

امسال سید مهدی جهرمی به عنوان نماینده ایران در اجلاس جهانی سازمان isbn در کشور فرانسه شرکت کرد  . درسالهای گذشته داریوش مطلبی به عنوان رئیس شابک ایران در این جلسات حضور داشت . 

به گفته رئیس خانه کتاب حضور مطلبی درجلسات isbn جهانی کمک موثری به اتخاذ تصمیمات این سازمان - به نفع ایران - می کرد و انتخاب  ایران به عنوان میزبان سی و سومین نشست سالیانه شابک صورت گرفت . تاکنون خانه کتاب درباره دلایل این تغییر توضیحی نداده است . به قرار معلوم رئیس خانه کتاب روز شنبه به ایران بازمی گردد .

کد خبر 403798

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =