کتاب " روشهای تحقیق در علوم سیاسی؛ تحلیل تجربی" اثر یارول مانهایم و ریچارد ریچ با ترجمه لی‌لا سازگار در 724 صفحه از سوی نشر دانشگاهی منتشر می شود.

به گزارش خبرگزاری "مهر"، هدف کتاب این است که مراحل گوناگون فرایند تحقیق را از تدوین نظریه، عملیاتی ‌کردن آن، گزینش فنون مناسب برای هر پژوهش، گردآوری داده‌ها، تفسیر یافته‌ها و سرانجام نتیجه ‌گیری به بهترین وجه باز نماید و با مثالهای گوناگون پژوهشگر تازه‌کار را در اجرای پژوهش علمی تا سر حد امکان راهنمایی کند.

به یاری این کتاب خواننده درمی‌یابد نظریه‌ای را چگونه تدوین کند، اطلاعات مربوط به نظریه را از چه راههایی به دست آورد، چگونه از خطاهایی که به نتیجه‌گیریهای نادرست می‌انجامد بپرهیزد و سرانجام چگونه اطلاعات به دست آمده را به شکل آماری در آورد و این اطلاعات مبتنی بر آمار را بررسی و مقایسه و از آنها نتیجه‌گیری کند.

در انتهای هر بخش هم منابعی برای مطالعه بیشتر پیشنهاد شده و پس از آن تمرینهایی پژوهشی طرح شده است. از آنجایی که اصول تحقیق در رشته‌های گوناگون علوم انسانی مشابهت های زیادی دارد این کتاب برای پژوهشگران سایر رشته‌های علوم انسانی هم سودمند است.

از عناوین این کتاب می توان به فرایند پژوهش، نظریه پردازی: مفاهیم و فرضیه ها در علم سیاست، شالوده ریزی: فنون جستجوی نظامدار برای کتابشناسی، از ذهنیت تا عینیت: عملیاتی کردن و اندازه گیری، تحلیل محتوایی منتشر می شود.

کد خبر 404065

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =