تضمین پایداری تامین گاز استان‌های شمالی

مدیرعامل شرکت مهندسی وتوسعه گازایران ازخط لوله انتقال گازدامغان- کیاسر- ساری به عنوان یک خط لوله انتقال گاز راهبردی نام بردوگفت:این خط لوله مشکل تامین گازاستان‌های شمالی رابرطرف می‌ کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت؛  حسن منتظر تربتی با بیان این که خط لوله انتقال گاز دامغان- کیاسر- ساری در ماه جاری به طور کامل به بهره برداری می رسد، تصریح کرد: این خط لوله زیرساختی مهم،   در تحقق مدیریت واردات گاز از ترکمنستان و نیز به منظور تقویت، پایدارسازی و انعطاف پذیری سیستم انتقال گاز شمال کشور است.

وی با اشاره به این که این خط انتقال گاز به طول ۱۷۰ کیلومتر با قطر ۴۲ اینچ و با ظرفیت انتقال گاز ۴۰ میلیون مترمکعب در روز، منشعب از خط انتقال گاز ۴۸ اینچ دوم شمال- شمال شرق کشور است، اظهار کرد: خط لوله انتقال گاز دامغان- کیاسر- ساری به منظور تقویت، پایدارسازی و انعطاف پذیری سیستم انتقال گاز شمال کشور و با هدف مدیریت واردات گاز از ترکمنستان است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با یادآوری این که این خط، به عنوان یکی از اهداف راهبردی دولت، از مدت‌ها پیش در برنامه اجرایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران قرار گرفته است، تصریح کرد:  این خط از سال ۹۴ با اهتمام ویژه دولت و وزارت نفت و شخص وزیر، شتاب بیشتری به خود گرفت.

این مقام مسوول با تاکید بر این نکته که تقویت گاز رسانی به نیروگاه نکا از دیگر اهداف این پروژه ملی است، گفت: مسیر این خط انتقال گاز از حوالی قوشه دامغان به صورت انشعاب از کیلومتر ۲۵۰ خط انتقال گاز ۴۸ اینچ دوم شمال- شمال شرق آغاز و پس از عبور از شهرهای کیاسر، ساری و نکا، ضمن تقویت سیستم انتقال گاز از جنوب به شمال کشور، سبب پایدارسازی شبکه گازرسانی در استان‌های شمالی کشور خواهد شد.

تربتی با بیان این که  خط انتقال گاز دامغان- کیاسر- ساری دارای ۱۲ ایستگاه شیر بین راهی، هشت ایستگاه انشعاب، سه ایستگاه حفاظت کاتدیک، یک ایستگاه ارسال توپک، یک ایستگاه دریافت توپک و یک ایستگاه CGC است، گفت: در احداث این خط انتقال گاز، حدود ۱۴۵۰۰ شاخه لوله ۴۲ اینچ به وزن ۸۴ هزار تن و بالغ بر ۲۰۰ تن الکترود برای جوشکاری مورد نیاز بوده که به طور کلی از کارخانجات داخلی تامین و به همراه سایر اقلام مورد نیاز با پنج هزار تریلر به محل کارگاه‌های پروژه حمل شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به این که به دلیل حساسیت موضوع و استراتژیک بودن این خط انتقال گاز، تصمیم بر آن شد تا از منابع داخلی شرکت ملی گاز برای تامین مالی پروژه استفاده شود، خاطرنشان کرد: از سال ۹۲، این تصمیم وارد مرحله عملیاتی شد و از سال ۹۴، پروژه شتاب بیشتری به خود گرفت و در کل، با ارزش هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، به طور کلی به همت پیمانکاران و مشاوران داخلی به انجام رسید.

به گزارش شرکت ملی گاز ایران، تربتی با بیان این که با احداث این خط لوله، هم شبکه گاز استان شمال کشور از پایداری بالایی برخوردار خواهد شد و هم شبکه تاب‌آوری بسیار بالایی خواهد یافت، تصریح کرد: این خط لوله علاوه بر این که مشکل تامین گاز استان‌های شمالی را مرتفع می‌سازد، می‌تواند در بخش تجارت جهانی گاز و سوآپ این انرژی پاک نیز بسیار مثمرثمر باشد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت اول مردادماه در گفتگوی ویژه خبری درباره این خط اظهار کرده بود: هفته آینده؛ بین نهم تا ۱۲ مرداد ماه، خط ۴۲ اینچی دامغان تا نکا نهایی و جریان گاز برقرار می‌شود که این اقدام، اتصال محکم و مطمئنی میان شبکه گازی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان با شبکه سراسری است و نگرانی از بابت تامین گاز این استان‌ها وجود نخواهد داشت.

کد خبر 4040788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =