موج محکومیت جهانی کشتار تازه اسرائیل در نوار غزه/ درخواست محافل بین المللی برای اقدام شورای امنیت در قبال جنایات اسرائیل

ارتش رژیم صهیونیستی در ادامه تجاوزگری خود به نوار غزه امروز چهارشنبه در جنایتی تازه در شهرک بیت حانون شماری از مردم بویژه زنان و کودکان را به خاک و خون کشید که این اقدام با موج محکومیت وسیع منطقه ای و بین المللی روبرو شده است و محافل سیاسی خواستار اقدام شورای امنیت برای توقف این جنایات شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه روسیه امروز نگرانی شدید خود را از شهادت 18 فلسطینی از جمله شماری از زنان وکودکان فلسطینی در حمله اسرائیل به شهرک بیت حانون ابراز داشت.

در این بیانیه آمده است: مسکو از این حادثه مصیب بار که شماری قربانی غیرنظامی برجای گذاشت شدیدا ابراز تاسف می کند و در تلاش برای توقف خونریزی، از دو طرف می خواهد تا حملات خود را متوقف و تدابیری فوری را برای ثبات اوضاع و از سرگیری گفتگوی سیاسی اتخاذ کنند زیرا گزینه منطقی دیگری غیر از این گزینه وجود ندارد.

سازمان کنفرانس اسلامی

در همین حال، "اکمل الدین اوغلو"  دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی در بیانیه ای کشتار زشت اسرائیل در شهرک بین حانون و روستای فلسطینی الیامون را محکوم و خواستار تحرک شورای امنیت برای مقابله با "ترویسم دولتی" اسرائیل شد.

منابع فلسطینی گزارش دادند که یک یگان اسرائیلی امروز پنج فلسطینی را در روستای الیامون در نزدیک جنین در کرانه باختری رود اردن  به شهادت رسانده اند که چهارتن از آنها اعضای گردانهای الاقصی شاخه نظامی جنبش فتح هستند.

دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی خواستار "تحرک فوری شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد برای توقف تجاوزگری اسرائیل و اتخاذ تدابیری برای حفاظت از ملت فلسطین در قبال تروریسم دولتی اسرائیل شد".

اوغلو گفت: عملیات اسرائیل علیه فلسطینیان نشان دهنده آن است که اسرائیل به قوانین بین المللی بی اعتنایی کرده و بر ارتکاب جنایت های جنگی و نقض قرارداد چهارم ژنو اصرار می ورزد که این امر ایجاب می کند تا برای توقف این جنایت ها و توقف نقض قوانین تحرک بین المللی صورت گیرد.

فرستاده سازمان ملل متحد

از سوی دیگر، "الوارو دی سوتو" فرستاده سازمان ملل به خاورمیانه نیز در بیانیه ای گفت که از گلوله باران شهرک بیت حانون به وسیله اسرائیل و شهادت و زخمی شدن شماری از فلسطینیان عمیقا شوکه شده است.

دفتر دی سوتو در بیانیه ای افزود که "وی با محکوم کردن این اقدام اسرائیل از کابینه اسرائیل می خواهد تا بدون درنگ عملیات نظامی خود را متوقف کند".

شاه اردن

عبدالله دوم شاه اردن نیز از دیگر شخصیت های سیاسی بود که "کشتار پلید" نیروهای اسرائیلی در شهرک بیت حانون در شمال نوار غزه را محکوم و افزود که همه تلاش خود را برای توقف عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه صورت خواهد داد.

خبرگزاری رسمی اردن "پترا" گزارش داد: شاه اردن در تماس تلفنی با ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن محکوم کردن این کشتار زشت نیروهای اسرائیلی تاکید کرد که اردن همه تلاش خود را برای توقف عملیات نظامی اسرائیل و پایان درد و رنج ملت فلسطین بکار خواهد بست.

شاه اردن همچنین خواستار ضرورت تحرک فوری جامعه بین المللی و قدرت های تاثیر گذار جهانی برای احیای روند صلح در مسیر صحیح آن شد و گفت که از سرگیری روند صلح در سریعترین زمان ممکن یک نیاز ضروری به شمار می رود.

ترکیه

وزارت امور خارجه ترکیه نیز در بیانیه ای عملیات نظامی "ویرانگر و نامتناسب" اسرائیل را محکوم کرد و گفت که پاسخ نامتناسب اسرائیل، ضربه ای به تلاش های صلح محسوب می شود و باعث افزایش خشونت ها خواهد شد.

اتحادیه اروپا

از سوی دیگر، کمیسیون اروپا  امروز اعلام کرد که از حمله خونین ارتش اسرائیل به نوار غزه عمیقا دچار ضربه و شوکه شده است و "بنیتا فررو والدنر"  کمیسر امور خارجی اروپا گفت: قتل امروز صبح این تعداد از غیرنظامیان از جمله شمار زیادی از کودکان شوک شدیدی وار د کرده است. وی همه طرف های ذیربط را به پایبندی به تحرکات متناسب دعوت کرد.

سوریه

در همین حال؛ سوریه نیز امروز "تروریسم دولتی" اسرائیل در نوار غزه را محکوم کرد و وزارت خارجه این کشور در بیانیه ای اعلام کرد که با نگرانی عمیق خبرهای تجاوزگری وحشیانه اسرائیل به نوار غزه و کشتار وحشیانه اسرائیل در بیت حانون را دنبال می کند.

این بیانیه افزود: تجاوزگری وحشیانه اسرائیل چالشی برای جامعه بین المللی به شمار می آید و این چالش آشکار باید با پاسخ و محکومیت کامل جامعه بین المللی روبرو شود.

این بیانیه جامعه بین المللی و بویژه شورای امنیت را مسئول کامل متوقف کردن این جنایت ها و مجازات اسرائیل برای جنایت های مکرر خود دانست و از همه طیف های سیاسی فلسطین و فلسطینی ها خواست تا وحدت صفوف خود را در برابر جنایت های اسرائیل حفظ کنند.

کد خبر 404117

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =