نماد عاشورا  باید ترسیم کننده عشق به خالق هستی باشد

رضا بانگیز نقاش و هنرمند با بیان اینکه طراحی نماد عاشورا به عنوان سمبل واقعه عاشورا حرکت بسیار زیبا و مؤثری است، گفت: نماد عاشورا می بایست بیان کننده عشق، رشادت و شجاعت باشد.

رضا بانگیز نقاش و هنرمند در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه عاشورا بزرگترین حماسه در تاریخ اسلام است، اظهار داشت: واقعه عاشورا به عنوان بزرگترین واقعه تاریخی دین اسلام از دیدگاههای مردم متفاوت است و به این دلیل که نقاشان قدری نگاه و دیدشان به مسائل عمیق تر و لطیف تر است می توانند این واقعه را بهتر به تصویر کشند.  حتی نقاش بزرگ معاصر که  بازگشت  اسب امام حسین(ع) را ترسیم کرده است تفکر و دیدگاه خویش را از واقعه عاشورا داشته است.

وی با تأکید بر اینکه ترسیم نماد عاشورا نیازمند تأمل و تدبر در واقعه کربلا است، یادآور شد: در واقع اصل قضیه این است که هنرمندی که می خواهد گوشه ای از واقعه کربلا را به تصویر درآورد در گام اول باید تک تک افرادی را که در روز عاشورا حماسه آفریدند بشناسد و البته در اینجا لازم است که  نگاهی عمیق به مطلب داشته باشد.

وی با اشاره به روایتی از عاشور، تصریح کرد: هنگامی که در روز واقعه عاشورا ابن زیاد اسیران را وارد صحنه می کند شروع به رجز خوانی می کند و خطاب به حضرت زینب(ع)، می گوید ما برای شما این همه بدبختی و فلاکت را بوجود آوردیم این صحنه ها را شما چگونه می بینید؟ حضرت(ع) در جوابش می گوید که صحرای کربلا را خیلی زیبا و سرشار از عشق و رشادت و وحدانیت خداوند می بینم.  این نکته که در اینجا به آن اشاره شد گویای عظمت رشادت افرادی هستند که در عاشورا عشق را ترسیم کرده اند.

رضا بانگیز با اشاره به اینکه نماد عاشورا ویژگیهای فراوانی را دارد، اظهار داشت: هنرمندی که اثری را در نماد سازی عاشورا ارائه می دهد می بایست اثرش بسیار آموزنده و تأثیرگذار بر اذهان عموم باشد چرا که در عمق واقعه عاشورا نکته هایی نهفته هستند که حاوی پیامهای بسیاری برای مردم به حساب می آیند.

وی گفت: شخصی می تواند این آثار را به تصویر بکشاند که با این مسائل آشنایی داشته باشد. ویژگیهای شاخص نماد عاشورا  از خود گذشتگی و استقامت در برابر ناحقی ها و پیش بردن اهداف الهی است نه به شکلی که دچار انحراف اذهان شود بلکه سرشار از روحانیت و معنویت باشد چرا که واقعه عاشورا واقعه ای است بیان کننده حقایق و ایثار است لذا نباید به شکلی منفی ترسیم شود. 

کد خبر 404373

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =