اجرای عاشقانه ای متفاوت از خسرو و شیرین در کاخ نیاوران

حمید متبسم آهنگساز و وحید تاج خواننده موسیقی ایرانی در تازه ترین کنسرت موسیقایی خود روایتی تازه از داستان خسرو و شیرین را پیش روی مخاطبان اجرا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، کنسرت «تار و پود» روایتی تازه از داستان خسرو و شیرین نظامی گنجوی است که توسط حمید متبسم آهنگسازی شده و پرداختی به عشق ۲ شاهزاده ایرانی دارد که پس از چندین اجرای موفق در اروپا، برای نخستین بار روز جمعه ششم مردادماه سال جاری در کاخ نیاوران تهران اجرا شد.

در این اجرا سمیرا گلباز  نوازنده سه‌تار، بهار مدیری نوازنده قیچک آلتو، ارسلان علیزاده نوازنده بربت و بهنام معصومی نوازنده سازهای کوبه‌ای اعضای گروه را به سرپرستی و آهنگسازی حمید متبسم نوازنده سه‌تار و خوانندگی وحید تاج تشکیل می‌دادند.

کنسرت «تار و پود» به‌ صورت ۷۰ دقیقه منسجم روی صحنه رفت و شامل ۸۰ بیت از این داستان بود که با گزینش خاصی از این منظومه به‌دست‌ آمده است و فضای تاریخی کاخ نیاوران همخوانی خوبی با اجرای شب گذشته این گروه داشت.

پرده اول که مقدمه‌ای برای شروع کنسرت بود با موسیقی خلوت در دستگاه نوا و بیت «فلک جز عشق محرابی ندارد/ جهان بی خاک عشق آبی ندارد» شروع شد و سپس متبسم «آغاز داستان» را اعلام کرد که در دستگاه شور، آواز دشتی و دستگاه نوا به اجرا درآمد و با بیت «اشارت کرد خسرو کی جوانمرد/ بگو گرم و مکن هنگامه را سرد» به پایان رسید.

«حکایت شیرین» پرده سوم این اجرا با بیت «زنی فرماندهست از نسل شاهان/ شده جوش سپاهش تا سپاهان» در دستگاه چهارگاه آغاز شد. بعد از اجرای این قطعه بود که دو بیت «چو بر گفت این سخن شاپور هشیار/ فراغت خفته گشت و عشق بیدار»، «چنان آشفته شد خسرو بدان گفت/ کزان سودا نیاسود و نمی‌خفت» توسط ارسلان علیزاده و بهار مدیری دکلمه شد تا با صدای وحید تاج پرده سوم به پایان برسد.

متبسم «به تصویر کشیدن خسرو» را اعلام کرد و پرده چهارم در دستگاه چهارگاه، نوا، اصفهان و شوشتری به اجرا درآمد. در پایان پرده چهارم نیز  متبسم، بیت «در آن آینه دید از خود نشانی/ چو خود را یافت بی‌خود شد زمانی» را دکلمه کرد و در ادامه «چنان شد در سخن ناساز گفتن/ کزان گفتن نشاید بازگفتن» توسط سمیرا گلباز دکلمه شد.

پس از تنفسی چند دقیقه ای «دیدار خسرو و شیرین در چشمه ساز» توسط وحید تاج در بیداد ِهمایون، شوشتری و دشتی روایت شد و «به هم رسیدن خسرو و شیرین» در پرده ششم با دکلمه علیزاده و مدیری آغاز و در ادامه با صدای وحید تاج در دستگاه نوا شنیدنی شد. پرده آخر «سخنی چند در عشق» در چهار بیت خلاصه گر تمام آنچه بود که در هفتاد دقیقه بر داستان گذشت و ابتدا با صدای ارسلان علیزاده دکلمه شد و سپس تاج در دستگاه نوا آن را خواند.

آغاز و پایان تار و پود با خوانده شدن بیت آخر «گر اندیشه کنی از راه بینش/ به عشق است ایستاده آفرینش» به انجام رسید.

کیوان ساکت، اردشیر کامکار، علی‌اکبر شکاری، حمیدرضا نوربخش، داوود آزاد، اسماعیل تهرانی، کریم قربانی، پری ملکی، حسام‌الدین سراج، سعید فرج پوری، موقتیان، کامبیز روشن‌روان، کیاووش صاحب نسق، نادر مشایخی، میلاد عمرانلو، عباس سجادی، حمید قنبری، شروین مهاجر ازجمله مهمانان کنسرت تار و پود بودند اما این اجرا میزبان علی ارشدی و آرش ملک (آمین) از خوانندگان حوزه موسیقی پاپ کشورمان بود.

کنسرت «تار و پود» اثر تازه حمید متبسم با اجرای وحید تاج به تهیه‌کنندگی سید محمدجواد معینی و همت موسسه فرهنگی هنری «نای و نی» ۶ مردادماه در حیاط هنر کاخ نیاوران برگزار شد.

کد خبر 4044367

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =