نقل قول علی پاکدامن از سرمربی آمریکا/ باخت به ایران عادی شده!

ملی پوش شمشیربازی کشورمان با اشاره به نتایج کسب شده در مسابقات قهرمانی جهان، گفت: به قول سرمربی آمریکا دیگر باخت مقابل ایران برای خیلی‌ها عادی و قابل پیش بینی است.

به گزارش خبرنگار مهر، کسب جایگاه هشتمی و چهارمی در بخش انفرادی و تیمی مسابقات شمشیربازی قهرمانی جهان در آلمان حاصل عملکرد خوب علی پاکدامن یکی از شمشیربازان اسلحه سابر کشورمان در این رقابت ها بود. بعد از اتمام دیدارهای انفرادی این رقابت ها که هفته گذشته در شهر لایپزیک برگزار شد، پاکدامن با صعودی قابل توجه در رنکینگ جهانی صاحب جایگاه پانزدهم جهان شد و برای نخستین بار بالاتر از مجتبی عابدینی در صدر بازیکنان ایرانی حاضر در این رنکینگ قرار گرفت.

این در حالی است که وی معتقد است در دیدار  تعیین کننده مرحله یک چهارم همین مسابقات مرتکب پنج اشتباه تاکتیکی شد و به همین دلیل نتوانست  اولین مدال جهانی  شمشیربازی را به نام خود ثبت کند.

علی پاکدامن در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه حریف فرانسوی اش در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات قهرمانی جهان حریف «چغر و بَد بدنی» بود، گفت: این شمشیرباز فرانسوی فوق العاده آماده بود، اصلا توقع چنین عملکردی از او نداشتم.  البته او دو سال متوالی در چنین سطح از مسابقاتی حضور داشته و همواره بین هشت یا ۱۶ بازیکن برتر قرار گرفته است، با این حال اصلا فکر نمی کردم در این حد چغر و بَد بدن باشد.

وی در این رابطه ادامه داد: علاوه بر این در رقابت با این شمشیرباز تا حد زیادی هم استرس داشتم چون رقابت تعیین کننده ای را با او برگزار می کردم. به هر حال در صورت برد در این بازی به جمع چهار بازیکن برتر راه پیدا می کردم و مدال خود را مسجل می کردم. همین موضوع روی عملکردم به واسطه نگرانی و استرسی که داشتم، تاثیر گذاشته بود. طی این دیدار مرتکب پنج اشتباه شدم که باعث شد با نتیجه ۱۵ بر ۱۱ متحمل شکست شوم. اگر  تعداد اشتباهاتم کمتر بود قاعدتا نتیجه ای بهتر می گرفتم.

شمشیرباز اسلحه سابر ایران که در المپیک ریو نیز حضور داشت، با تاکید بر اینکه پنج اشتباهش در دیدار یک چهارم نهایی مسابقات قهرمانی جهان به لحاظ تاکتیکی بود، تصریح کرد: پیمان فخری (سرمربی) به خوبی حریفم را می شناخت و خیلی خوب می دانست که هر لحظه چه حرکتی مقابل من انجام خواهد داد. او در کنار پیست با فریادهای خود مدام من را راهنمایی می کرد اما با این حال اشتباهاتی را مرتکب شدم که باعث باختم شد.  البته که تجربه حریفم هم بی تاثیر نبود. او از تجربه خود استفاده می کرد و ضربات نهایی و تعیین کننده را زمانی می زد که من غافل می شدم.

پاکدامن با تاکید بر اینکه تیم شمشیربازی اسلحه سابر برای حضور در مسابقات آلمان تمرینات زیادی انجام داد، یادآور شد: یک سال گذشته را فقط به تمرین گذراندی. حتی فرزاد باهر ارسباران که در مسابقات حضور نداشت به شدت طی این مدت تمرین کرد. خوشبختانه در همین مدت یک سال نتایج مان در هر رویدادی که در آن حاضر شدیم قابل توجه بود. ما به سطحی رسیده ایم که حتی تیم های بزرگ هم برای رویارویی با ما ترس دارند.

این شمشیرباز با بیان اینکه ایران با چهار بازیکن در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می کند در حالی که تیم هایی همچون ژاپن، آلمان، انگلیس، هنگ کنگ و مجارستان هفت  هشت بازیکن  و تیم هایی مانند  ایتالیا و روسیه  هم ترکیبی ۱۲ نفره در این رقابت ها دارند، در مورد نتایج ایران در بخش تیمی مسابقات قهرمانی جهانی  هم  توضیح داد.

وی گفت: ما در این رقابت ها مدعیانی همچون فرانسه، رومانی و انگلیس را شکست دادیم اما در نهایت مقابل مجارستانی باختیم که  یک شمشیرباز المپیکی اش جزو نفرات رزروش بود. مجارستان تیم کمی نبود، یک بازیکن این تیم در بخش انفرادی همین رقابت ها قهرمان شد و بازیکن دیگرش هم قهرمانی المپیک را در کارنامه داشت. ما در مقابل چنین تیمی پایاپای رقابت کردیم. البته داور این بازی هم بی تاثیر در جریان بازی نبود.

ملی پوش شمشیربازی اسلحه سابر با بیان اینکه ارزش جایگاهی که در مسابقات جهانی به دست آوردیم، کمتر از مدال نیست، تصریح کرد: دوره گذشته فرانسه را در جمع ۱۶ تیم برتر شکست دادیم و امسال در مرحله یک چهارم این تیم را حذف کردیم. من اعتقاد دارم اگر تیم هایی مثل انگلیس، مجارستان، ایتالیا و روسیه شرایط تمرینی ما را در تهران ببینند و مثلا وضعیت سالن شیرودی که ما در آن تمرین می کنیم را با سالن های خود مقایسه کنند قطعا تصور می کنند انقلابی در شمشیربازی صورت گرفته است.

پاکدامن همچنین یادآور شد: در دوره گذشته مسابقات جهانی  که سه ماه قبل از  المپیک ریو برگزار شد، آمریکا که تیم اول جهان بود را شکست دادیم و در نهایت هم صاحب جایگاه چهارمی شدیم، در بخش تیمی مدال برنز مشترک وجود ندارد و اگر غیر از این بود ما الان یک مدال جهانی داشتیم. جایگاه چهارمی که شمشیربازی در جهان به دست آورده است کم ارزش نیست کما اینکه اگر در رشته ای مثل والیبال و فوتبال چنین جایگاهی به دست می آمد انواع پاداش ها را به آنها اختصاص می دادند. به هر حال الان شمشیربازی الان وارد گردونه ای شده که پیش از این فقط ایتالیا، رومانی، روسیه، مجارستان، آمریکا و ژاپن در آن حضور داشتند و مدال های جهانی هم بین نمایندگان همین کشورها تقسیم می شد اما ایران با کنار زدن فرانسه و آمریکا، خود را در کنار این مدعیان قرار داد.

علی پاکدامن در بخش دیگری از گفتگو با خبرنگار مهر، به انعکاس موفقیت های شمشیربازی ایران در میان نمایندگان دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: خیلی از شمشیربازان و مربیان دیگر کشورها فکر می کردند ما مدام در اردوی خارج از کشور به سر می بریم، برخی هم فکر می کردند مربی بزرگی از اروپا و مثلا روسیه جذب کرده ایم، آنها باور نمی کردند بیشتر اردوهای ما در تهران است و پیمان فخری هدایت ما را بر عهده دارد. اما کم کم پذیرفتند که شمشیربازی ایران با همین شرایط تا این حد پیشرفت کرده است، الان هم خیلی از کشورها منتظر لغزش ما هستند.

وی در این رابطه به یک موضوع دیگر هم اشاره کرد و گفت: صحبت اخیر مربی آمریکا در مورد شمشیربازی ایران برایم جالب است. وی گفته شکست مقابل ایران دیگر برای همه دنیا قابل پیش بینی و حتی عادی شده است چون همه می دانند در مصاف با ایران ۷۰، ۸۰ درصد احتمال باخت وجود دارد.  مربی آمریکا از آنجایی این صحبت را مطرح کرده که بعد از شکست برابر ایران در دوره گذشته مسابقات جهانی خیلی تحت فشار قرار گرفته بود اما حالا که قدرت ایران برای جهان ثابت شده اینگونه صحبت هایی را مطرح کرده دیگر باخت مقابل ایران عادی است.

شمشیرباز اسلحه سابر ایران همچنین در مورد پیشی گرفتن از مجتبی عابدینی در رنکینگ جهانی گفت: با مجتبی بحث رقابت ندارم، رابطه ما بر مبنای رفاقت است. مجتبی کاپیتان تیم است، هر چی اولین بوده به نام مجتبی ثبت شده است. من به هم تیمی بودن با او افتخار می کنم و اطمینان دارم به زودی به دوران خوب خود بازمی گردد به هر حال ما در طول سال در ۱۰، ۱۲ مسابقه شرکت می کنیم نمی توان همیشه در اوج ماند.

علی پاکدامن در پایان با تشکر از مجموعه عواملی که موفقیت تیم شمشیر بازی اسلحه سابر را در رویدادهای اخیر و به خصوص مسابقات جهانی آلمان موجب شدند، گفت: مسائل مالی یکی از دغدغه های همیشگی ورزشکاران بوده است که در بسیاری از موارد باعث درگیری ذهن مان می شد اما اسپانسر تیم ملی (بیمه معلم) طی این مدت حمایت های خوبی از ما داشت که باعث شد بدون دغدغه مالی در اردوها و مسابقات حاضر شویم. باید از رئیس فدراسیون هم تشکر کنم، به هر حال نتیجه گیری های اخیر حاصل یک کار گروهی است که از رئیس فدراسیون تا من بازیکن در آن سهم داریم. زحمات سرمربی تیم هم که غیرقابل انکار است.

کد خبر 4045687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =