آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی برای شناسایی آب‌های زیرزمینی در فارس

شیراز- رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) از آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی با هدف شناسایی و اکتشاف آب‌های زیرزمینی در استان فارس خبرداد.

طهمورث یوسفی در گفت و گو با خبرنگار مهر از آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی در استان‌ خراسان رضوی با اولویت شناسایی آبهای زیرزمینی خبر داد و گفت: مناطقی که با مشکل تامین آب برای ساکنان مواجه هستند و علاوه بر آن به عنوان مناطق کارستی یاد می‌شوند، برای این طرح در نظر گرفته شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه استان فارس با مشکل تامین آب دست به گریبان است، افزود: واحدهای زمین‌شناسی منطقه استعداد کارستی شدن را دارند که بر همین اساس مناطقی از فارس جهت انجام مطالعات تکمیلی در نظر گرفته و مطالعات ژئوفیزیک هوایی با روش الکترومغناطیس به منظور اکتشاف آبهای زیرزمینی آغاز شد.

رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب کشور(مرکز شیراز) ادامه داد: کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای حل معضل کم آبی کشور در پی اکتشاف منابع آب‌های کارستی هستند که بر همین اساس عملیات اکتشافی و مطالعاتی با اولویت مشکل کم آبی، خروج آب و مخازن آبی که با احتمال از دست دادن کیفیت به مرور زمان در حال انجام است.

یوسفی اظهار کرد: بهره‌برداری از منابع آب کارستی که در سازندهای سخت و کربناته تشکیل می‌شود، می‌تواند به حفظ منابع آب زیرزمینی  و جلوگیری از فرونشست زمین کمک فراوانی کند.

 

کد خبر 4049921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =