۲۲ آبان ۱۳۸۵،‏ ۸:۰۷
امروز در تاریخ

خبرگزاری مهر : امروز دوشنبه بیست و دوم آبان ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با بیستم شوال سال 1427 هجری قمری و برابر است با سیزدهم نوامبر سال 2006 میلادی .

فتح مکه : 


بنا بربرخی تواریخ درچنین روزی درسال هشتم هجری واقعه فتح مکه رخ داد. تا سال هشتم هجرت علی رغم پیروزی های چشم گیر تازه مسلمانان وجذب وجلب افراد بسیاربه سوی دین اسلام ، اما  شهر بزرگ مکه وبویژه کعبه معظمه درتصرف بت پرستان و مشرکان باقیمانده و بت پرستى درآنجا  رایج‏ بود . در این زمان مشرکان به پیروی از آباء  و اجداد خود ، تعداد سیصد و شصت‏ بت‏ را در  کعبه نصب کرده بودند و آنها را مورد پرستش قرار می دادند . حضرت محمد(ص) در این هنگام با ده هزار نفر بطرف مکه حرکت کردند و این شهرمقدس را بدون هیچ گونه درگیری با کفار  فتح نمودند. حضرت محمد(ص) چون به مکه رسیدند اعلام کردند هرکس به خانه رود و دررا به روی خود ببندد درامان  است و هرکس به مسجد الحرام برود درامان است. پس ازآنکه  یاران پیامبر مکه را فتح کردند ، پیامبر اکرم (ص)  برای زدودن آخرین نمود های کفر به سوی خانه کعبه رهنمون شدند . پیامبر( ص)  در کنار خانه خدا پیاده شد به شکستن بتها پرداخت.  بزرگ بتها، هبل‏ بود که پیامبر( ص) با چوبى به آنها اشاره می کرد  و این آیه را مى‏خواند : قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا.   بگو که حق آمد و باطل نابود شد که هر آینه باطل نابود شدنى است .  براى انداختن چند بت ‏بزرگ از فراز دیوار کعبه، به فرمان پیغمبر (ص ) امیر المؤمنین على (ع )  پا بر کتف مبارک پیامبر (ص) گذاشت و بتها را بزیر افکند.
 در روابط انسانی به ویژه در جنگ ها ، شگفت انگیز است که توجه شود؛ در تصر ف مکه ، قطره ای خون هنگام فتح آن ریخته نشد و انتقامی گرفته نشد  و رسول صلح و سلامت و محبت، ذات دین اسلام را در عفو و گذشت ، حتی نسبت به سر سخت ترین دشنمان خویش نشان داد.

درگذشت آیت الله پسندیده :

در چنین روزی در  سال1375هجری شمسی آیت الله سید مرتضی پسندیده برادرگرامی حضرت  امام خمینی به دیدار حق شتافت . آیة الله پسندیده، برادر بزرگ امام خمینى در هفدهم شوال 1313 هجرى قمرى در شهرستان خمین دیده به جهان گشود .  ایشان پس از فراگیری دروس مقدماتى  در سال 1327 به اصفهان عزیمت کرد و در آنجا ادبیات، منطق، کلام، فقه، اصول و هیئت و نجوم را نزد استادانی  چون مرحوم آیت الله العظمى حاج آقا رحیم ارباب و آقا شیخ على یزدى و مرحوم تویسرکانى و  آیت‏الله العظمى خاتون آبادى آموخت  . ایشان  پس از گذراندن دوره‏هاى سطح و خارج دروس حوزوى به خمین مراجعت کرد و حوزه دروس فقه، اصول، کلام  منطق و نحو را در آن شهر برپا نمود . در این دوران  حضرت امام خمینى ره  در زمره شاگردان آن بزرگوار بود. آیت الله پسندیده  در حوزه سیاسی نیز فرد فعالی بودند و مقاومتشان در مقابل خوانین و عمال حکومت رضاخان ، زبانزد مردم آن منطقه بود . ایشان از  دوران نوجوانى، در جریان جنگ جهانى اول درصف مبارزان در  برابر قواى متجاوز انگلیس قرار گرفت و در جریان  کشف حجاب محاکمه شد . در زمان شهید سید حسن مدرس و درمبازرات ملى شدن نفت هم مشارکت فعال داشت  . پس ازاشغال خاک ایران به وسیله نیروهاى متفقین، آیت الله پسندیده به اتهام مخالفت و جلوگیرى از تامین نان و خوراک نیروهاى متفقین  تبعید شد.  پس از قیام خونین 15 خرداد و دستگیرى امام خمینى، آیت‏الله پسندیده به همراه مراجع و علماى ایران به تهران عزیمت و در اعتراض دسته جمعى علماء مشارکت فعال داشت .   ازنظر رژیم پهلوی ایشان به عنوان فردی خطر ناک شناخته شد و به همین دلیل بارها و بارها آن  عالم ربانی  به دادگاه فرمایشى نظامى رژیم احضار و تحت محاکمه قرار گرفت. تاثیر فعالیتهاى آیت الله پسندیده موجب شد که رژیم پهلوی  منزل امام خمینی ره در قم و محل استقرار آیت‏الله پسندیده را تحت مراقبت‏شدید قرار دهد ،   اما این اقدامات با مقاومت آیت‏الله پسندیده  بى‏اثر شدند تااینکه  سرانجام رژیم تصمیم به تبعید ایشان به خمین را گرفت . آیت‏الله پسندیده پس از چندى بى‏اعتنا به حکم تبعید، به قم مراجعت و فعالیتهاى خود را ادامه داد که مجددا و این بار به اتهام دایر کردن مراسم سوگوارى در منزل امام  دستگیر شد ود وباره ایشان را به خمین تبعید کردند. پس از آن چندین بار دیگر ایشان به خاطر فعالیت های گسترده خود علیه رژیم پهلوی تحت محاکمه قرار گرفت و یا تبعید شد . مرحوم آیت‏الله پسندیده پس از پیروزى انقلاب اسلامى نیز علی رغم موقعیت ویژه‏اى که از مراتب علم و تجربه و مبارزات مستمر خویش داشت همچون گذشته افتخار وکالت امام خمینى ره را در امور شرعى مردم به عهده گرفت  و در طول سالهاى پس از پیروزى با بزرگوارى و بى‏هیچ ادعا و توقعى و بدون کمترین تغییرى در مواضع و مشى و شیوه زندگى خویش همان مسیر روشن گذشته را تعقیب نمود.

درگذشت استاد سعید نفیسی :
درچنین روزی در  سال1344هجری شمسی ، استاد سعید نفیسی ادیب ، نویسنده ، محقق نامدار معاصر ایرانی دار فانی را وداع گفت . استاد سعید نفیسی فرزند ناظم الاطبا، پرکارترین نویسنده و محقق معاصر در سال 1274 ه ش درتهران چشم به جهان گشود . او در ایران ،  فرانسه و سویس به تحصیل پرداخت و پس از مراجعت به تهران در استخدام وزارت فوائد عامه آن دوران درآمد . وی  از آ غاز تاسیس دانشگاه به سمت استادی دانشکده حقوق و پس از آن به استادی دانشکده ادبیات برگزیده شد . استاد  نفیسی از اعضا پیوسته فرهنگستان بود و مدتی نیز در دانشگاههای کابل و شهرهای هندوستان از جمله دهلی ، کلکته وهمچنین دانشگاههای قاهره و بیروت تدریس کرد . او همچنین جزء  اعضای شورای فرهنگی سلطنتی ایران  بوده است . تالیف ها و تصحیحات و ترجمه های آن استاد فاضل  بیش از یکصد و هشتاد جلد است که ،   فرنگیس ، ماه نخشب ، تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره معاصر ، نثر معاصر فارسی  ، درفش ایران و شیر خورشید ، آتش های نهفته ، تصحیح تاریخ بیهقی ، تصحیح دیوان خواجوی کرمانی ، احوال و اشعار رودکی ، نایب چاپارخانه ، افسانه های گریلف ( ترجمه ) ، تاریخ عمومی قرون معاصر ( ترجمه ) وتاریخ سیاسی - اجتماعی ایران ( ترجمه )  وایلیاد و ادیسه ( ترجمه ) از مهمترین آنهاست . وی  همچنین در طول عمر پر بار خود دست به انتشار جراید فرهنگی و سیاسی زد  که  ازمیان آنها می توان به انتشار  روزنامه پرتو ، روزنامه امید ، مجله شرق  و مجله پیام نو اشاره کرد .

درگذشت مهر داد بهار :  
درچنین روزی در سال1373هجری شمسی ،مهرداد بهارفرزند ملک الشعرا بهار ازمحققان ونویسندگان برجسته کشورمان دار فانی را وداع گفت . وی صاحب چندین اثر گرانسنگ درحوزه ی اندیشه و ادب فارسی است . 

برگزاری نخستین جشنواره استانی مطبوعات :


در چنین روزی در سال 1374 ه ش نخستین جشنواره مطبوعات استانی کشور در شهر اراک برگزار شد . جشنواره های استانی مطبوعات خود طریقی است در جهت شناساندن مطبوعات محلی و رشد و ارتقای آنها در میان مردم یک استان . جشنواره های استانی مطبوعات در سالهای بعد پیگیری  شدند و موجبات بالندگی فضای مطبوعاتی کشور را فراهم آوردند . 

برخورد با نقض تحریم تسلیحاتی ایران :

درچنین روزی درسال 1986 میلادی کنگره آمریکا، رونالد ریگان رئیس جمهوروقت این کشوررا متهم به نقض تحریم تسلیحاتی ایران کرد ودر این زمینه  دستور رسیدگی صادر نمود. این موضوع به ماجرای ایران گیت و آمد ن مک فارلین با یک هو اپیمای پر از سلاح به همراه کیک و کلت و انجیل به فرود گاه مهرآباد باز می گردد . ایران گیت به ایران کنترا نیز مشهور است . 
پس  از قطع ارتباط آمریکا با ایران  ، مقامات آمریکایی هر از گاهی در صدد ایجاد رابطه  سیاسی مجدد با ایران بر آمدند . از جمله این اتفاقات ماجرای ایران گیت است که در زمان ریاست جمهوری ریگان اتفاق افتاد . در  چنین روزی در سال 1365 هاشمی رفسنجانی رییس مجلس وقت جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی  اعلام کرد که رابرت مک فارلین نماینده رسمی آمریکا   و از چهره های ارشد کاخ سفید به همراه سه نفر دیگر مخفیانه با گذرنامه های  ایرلندی و با یک هواپیمای حامل اسلحه وارد تهران شدند . آنها حامل پیامی از جانب ریگان برای برقراری رابطه مجدد با جمهوری اسلامی ایران  بودند . در این مصاحبه ،آقای هاشمی رفسنجانی از کیکی صحبت کرد که ریگان  برای مقامات ایرانی فرستاده بود و انجیلی را به خبرنگاران نشان داد که رییس جمهور آمریکا آن را امضا  کرده بود تا به عنوان نشانه حسن نیت مقامات آمریکایی پذیرفته شود. با این حال فرستادگان آمریکا  پس از پنج روزمعطل ماندن در فرود گاه مهر آباد به رسید ن به مقاصد خاص خود اجازه خروج یا فتند . در روز پانزدهم آبان نیز وزارت امور خارجه ایرلند شمالی نسبت به استفاده غیر قانونی از گذر نامه های ایرلندی به دولت   آمریکا اعتراض کرد . در همین زمان مهندس میر حسین موسوی نخست وزیر وقت ایران تاکید کرد که جز در موارد مربوط به دادگاه لاهه هیچ مذاکره رسمی و غیر رسمی بین ایران و آمریکا وجود ندارد . پس ازفاش شدن خبر و آشکار شدن  این رسوایی برای دولت ریگان ،  مطبوعات کشور های غربی در صدد توجیه امر بر آمدندو  ادعا کردند که هدف اصلی سفر مک فارلین به ایران تلاش برای مقابله با مساله تروریسم ،  جلوگیری از آدم ربایی در لبنان  و استفاده از نفوذ ایران در لبنان برای آزادی گروگانهای آمریکایی بوده است . اولین بار خبر سفر مک فارلین به ایران از طرف نشریه الشراع منتشر شده بود.

به قدرت رسیدن اسد در سوریه :


درچنین روزی درسال 1970 میلادی حافظ اسد در سوریه به قدرت رسید . حافظ اسد رییس جمهورفقید سوریه درچنین روزی درسال 1930 میلادی به دنیا آمد . حافظ اسد پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانشکده افسری شد . وی پس ازمدتی خدمت در ارتش ، درنیروی هوایی سوریه به در جه ژنرالی رسید و پس از طی مقاماتی چون وزیر دفاع و فرمانده نیروی هوایی ، نخست وزیری و دبیر کلی حزب بعث از ماه مارس 1971 میلادی پس از انجام کودتایی رییس جمهور سوریه شد . اسد ، سیاست آشتی جویانه ای را با اعراب دنبال می کرد و به دنبال گسترش اتحاد دنیای اسلام و عرب در برابر دشمنان خارجی بود . وی  در طول مدت ریاست جمهوری خود بار ها از سیاست خصمانه رژیم صهیونیستی نسبت به فلسطینیان به شدت انتقاد کرد و جهان اسلام را به مبارزه با این پدیده شوم در منطقه فرا  خواند . اسد مقاوم ترین رهبرعربی درخط مقدم جبهه با رژیم اشغالگر قدس بود وی هرگز حاضر نشد با رژیم صهیونیستی قبل ازتخلیه بلند ی های جولان ، بخشی از خاک اشغا ل شده کشورش توسط رژیم جعلی اسرائیل ، قراردادی امضاء کند. حافظ اسد در همین حال سیاستمداری بسیار زیرک بود .  

انفجارمقر آمریکاییان :
 در چنین روزی در سال 1995 میلادی در یک انفجار بزرگ مقر آمریکاییان در ریاض منفجر شد . هنوز پس از گذشت چند ین سال هیچ گروهی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته است .

تولد رابرت لویی استیونسن :


درچنین روزی درسال 1850 میلادی رابرت لویی استیونسن درادینبورگ اسکاتلند به دنیا آمد .  جزیره اسرارآمیزمهمترین اثر اوست . روبرت لوییز استیونسن داستان نویس ، شاعر و مقاله نویس انگلیسی در آغازبه دلیل بیماری جسمی خود سفر های بسیاری کرد . او در سال 1876 شروع به نوشتن مقالاتی کرد که در سال 1881 میلادی ، آنهارا به چاپ رساند . وی  در مدت اندکی ‌داستان‌ها و رمان‌های بی شماری  می‌نویسد. بعضی از این داستان‌ها در فضای مه آلود اسکاتلند شکل می‌گیرد و بعضی دیگر در دریای آفتاب جنوب می گذرند . استیونسن داستانهای کوتاه بسیاری نگاشت و ضمن مسافرت در سال 1879 به کالیفرنیا ازدواج کرد . کتاب های معروف جزیره گنج ، دکتر جکیل و مستر هاید برای وی شهرت بسیاری به ارمغان آوردند . او سرانجام در سال 1894 میلادی در مجمع الجزایر ساموا د ار فانی را وداع گفت . 

پرتاب نخستین فضا پیمای مریخ گرد :

درچنین روزی درسال 1971 میلادی فضا پیمای مارینر 9 به عنوان نخستین فضا پیمیایی که توانست دورمریخ را بچرخد به فضا پرتاب شد .

کشته ومجروح  شدن بیست و سه هزار نفر از مردم کلمبیا : 
حدود 23 هزارنفرازساکنان شهر آرمرو کلمبیا درچنین روزی در سال 1985 میلادی گرفتار آتشفشانی گسترده ای که شهر را فرا گرفت  ، شدند . براثر این واقعه گدازه های آتش فشان نوادو دل رویز تمامی شهر را فرا گرفت   .

رای مردم سوئد برای پیوستن به اتحادیه اروپا :


درچنین روزی در سال 1994 میلادی مردم سوئد برای پیوستن کشورشان به اتحادیه اروپا آرای خود درصندوق های رای ریختند . قرار داد ماستریخت که در دسامبر  سال 1991 از طرف سران 12 کشور عضو جامعه اقتصادی اروپا درشهر ماستریخت هلند به امضا رسید  ، وحدت سیاسی و اقتصادی کشور های  عضو این جامعه را  پیش بینی می کند  . به موجب این قرار داد کشور های عضو جامعه اقتصادی اروپا و کشور های دیگری که ممکن است بعدا به عضویت این جامع پذیرفته شوند تا پایان قرن بیستم دارای پول واحد ( یورو) شدند . بر اساس این قرار داد اتباع این کشور ها شهروند اروپا به شمار می آیند  و نه فقط آزادانه در تمام کشور های عضو رفت و آمد می کنند  بلکه در هریک از کشور های عضو حق رای و کسب کار خواهند داشت . پارلمان اروپا براساس این قرار داد ، قدرت اجرایی پیدا  کرد و سیاست های دفاعی و خارجی را کشور های عضو  تعیین خواهند  کرد . قرار داد ماستریخت قبل از اینکه به مرحله اجرا برسد  به تصویب پارلمانهای کشورهای امضا کننده قرار داد رسید و یا در یک همه پرسی مورد تایید اکثریت مردم بر خی  کشور ها قرار گرفت  .

اخراج بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل :
در چنین روزی در سال 1997 عراق شش تن از بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد را از کشورش اخراج کرد . 

انتشارماجرای رسوایی کلینتون :
در چنین روزی در سال 1998 میلادی  مونیکا لوینسکی قراردادی را با خبرگزاری مارتین امضا کرد تا تمامی داستان  روابط خود  را با بیل کلینتون رییس جمهوروقت آمریکا بیان کند . پس از انتشار این رسوایی اخلاقی بیل کلینتون مورد نکوهش بسیار جامعه آمریکا قرار گرفت .

 

غرق شدن نخستین ناو هواپیما بر : 


درچنین روزی درسال 1941 نخستین ناوهواپیما برغرق شد. ناوهواپیمابرانگلیسی آرک رویال که درغرب دریای مدیترانه درحال انجام ماموریت بر ضد آلمان و ایتالیا بود ، بر اثر اصابت اژدر غرق شد.

تولد آنتوان دو لاووازیه : 


 درچنین روزی در سال1743میلادی  آنتوان دولاووازیه شیمیدان فرانسوی درپاریس دیده به جهان گشود .  وی را پدر علم شیمی جدید  نیز می نامند چراکه با کشف طریقه علمی تبدیلات و تغییرات شیمیایی ، این علم را برپایه علمی و صحیح خود بنیان نهاد . او برای نخستین بار آب را تجزیه کرد و از آن دو عنصر  اکسیژن و هیدروژن  به دست آورد .  لاووازیه درسال1794میلادی به جرم مخالفت با انقلاب فرانسه ، به دست عده ای از انقلابیون بوسیله گیوتین گردن زده شد .

تولد جیمز کلارک ماکسول :


درچنین روزی در سال 1831میلادی ،  جیمزکلارک ماکسوِل ریاضیدان و فیزیکدان اسکاتلند ی متولد شد . ماکسول پس از طی تحصیلات مقدماتی و عالی خود  ، مشغول تحقیق و تدریس  دررشته ریاضی دردانشگاههای کمبریج و ادینبورگ شد . نظریه های ماکسول در فیزیک وریاضی امروزه نیز از ارزش بالایی بر خوردارند .

کد خبر 405027

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha