رئیس جهاد کشاورزی محمودآباد:

سطح مبارزه بیولوژیک کنترل آفات در محمودآباد به ۲۸۰۰ هکتار رسید

شناسهٔ خبر: 4055734 -
محمودآباد- رئیس جهادکشاورزی محمودآباد با اشاره به افزایش سطح مبارزه بیولوژیک از سال گذشته تا امسال، افزود: افزایش سطح مبارزه بیولوژیک از سال گذشته تا امسال از ۸۰۰ هکتار به ۲۸۰۰ هکتار رسید.

احمد صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر، یکی از راه‌های کاهش هزینه تولید کشت برنج را مکانیزاسیون برشمرد و افزود: کشت برنج با دستگاه نشاکار بوده که در این خصوص تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون وجود دارد و در این رابطه هیچ محدودیتی نداریم.

وی ادامه داد: بکارگیری کشاورزان از علوم و فنون روز کشاورزی، بکارگیری توصیه‌های کارشناسان و مروجین کشاورزی، استفاده به‌موقع و بهینه از نهاده‌های کشاورزی بخصوص سموم کشاورزی که هم خطرات زیست‌محیطی و هم سبب افزایش هزینه تولید می‌شود، استفاده بهنگام از آب زراعی در پای بوته و رعایت تناوب در آبیاری، احداث خزانه مناسب و استفاده  بذور با قوه نامیه بالا و ..... از دیگر موارد کاهش هزینه تولید است.

رئیس جهاد کشاورزی محمودآباد با اشاره به افزایش سطح مبارزه بیولوژیک از سال گذشته تا امسال، افزود: اما با توجه به استقبال کشاورزان این سطح نیاز کشاورزان را برآورده نکرده و امیدواریم در سال آینده با تخصیص اعتبار کافی از سوی حفظ نباتات استان این سطح افزایش یابد.

صادقی افزود: ما در شهرستان محمودآباد یک کارگاه تولیدی زنبور تریکوگراما داریم که در زمینه تولید زنبور کار می‌کند و طرف قرارداد با جهادکشاورزی شهرستان است.

رئیس جهاد کشاورزی محمودآباد از جمله موارد افزایش تولید علاوه‌بر استفاده از ارقام مناسب با قوه و قدرت نامیه بالا، استفاده از کودهای شیمیایی اصلی ( npk ) متناسب با نیاز کودی محصول و همچنین  استفاده از کودهای ریزمغذی دیگر برشمرد.

وی دیگر موارد کاهش هزینه تولید را تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری برشمرد و افزود: ایجاد شکل هندسی مناسب زمین به مدیریت مزرعه کمک می‌کند و همچنین با تجهیز و نوسازی، کانال آب، زهکش و جاده در طرح گنجانده می‌شود و ایجاد لاینینگ (پوشش بتنی کانال آب) نیز از هرز رفت آب جلدگیری می‌کند.

وی افزود: شخم و شیار زمستانه اراضی شالیزاری نیز علاوه‌بر کاهش هزینه تولید در ذخایر آب و مبارزه با آفات و بیماری‌های موثر است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 10 =