باید و نبایدهای «هنر و تجربه» در اصفهان/این سینما خاص پسند است

اصفهان – این روزها برخی نقدهای غیرمنصفانه تن سینمای هنر و تجربه در اصفهان را می‌لرزاند و این در حالی است که فراموش کرده‌ایم این سینما محلی برای اکران فیلم‌های خاص و نه صرفا پرمخاطب است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها - فاطمه کازرونی: سینمای هنر و تجربه از ابتدای شکل گیری خود در مرکز کشور علاقه‌مندان به سوژه‌های داستانی خاص را به خود جذب کرد به نوعی که در تمام کشور برخی افراد سرسختانه یک روز از هفته خود را به این سینما اختصاص دادند.

طبیعی است که هنر و تجربه به دلیل تم‌های خاص فیلم‌های خود نمی‌تواند مورد علاقه عموم مردم باشد و تنها برخی از افراد خاص با دیدگاه‌های متفاوت را به خود جذب خواهد کرد.

البته نباید استثناها را فراموش کنیم چراکه در میان فیلم‌های هنر و تجربه فیلم‌هایی مانند اعترافات ذهن خطرناک من، یحیی سکوت نکرد و اشیاء از آنچه در آیینه می بینید به شما نزدیک‌ترند مورد اقبال عمومی نیز قرار گرفته است و به سانس‌های ویژه سینمای ایران یا جشنواره‌های جهانی نیز راه یافته است اما به طور مثال فیلم‌هایی مانند ماهی و گربه به کارگردانی شهرام مکری با وجود کسب جوایز در جشنواره‌های مختلف برای قشر عادی جامعه جذاب نبوده است.

شاید از دیدگاه فردی معمولی که وارد سینما می‌شود تعداد افرادی که برای تماشای فیلم‌های این بخش می‌آیند اندک باشد اما فراموش نکنیم که سینمای هنر و تجربه در ذات خود پذیرای همین تعداد افراد است

تورج اصلانی، کارشناس سینما در ارتباط با هنر و تجربه در اصفهان به مهر می‌گوید: از ابتدای شکل گیری سینمای هنر و تجربه در مرکز کشور، اصفهان نیز با این روند همراه شده است و از دیدگاه من استقبال خوبی از این سینما انجام می‌شود.

وی افزود: شاید از دیدگاه فردی معمولی که وارد سینما می‌شود تعداد افرادی که برای تماشای فیلم‌های این بخش می‌آیند اندک باشد اما فراموش نکنیم که سینمای هنر و تجربه در ذات خود پذیرای همین تعداد افراد است.

هنر و تجربه مخاطبان خاص خود را دارد

کارشناس سینما با بیان اینکه هنر و تجربه مخاطبان خاص خود را دارد اما کیفیت فیلم‌های آن از سینمای ایران در بسیاری موارد برتر است، تاکید کرد: البته گاهی نیز شاهد فیلم‌های بی کیفیت در این سینما هستیم اما مگر چند فیلم ارزشی و خوب در سینمای تجاری ما اکران می‌شود که از هنر و تجربه انتظارهای صدرصدی داریم و مگر چند نفر در سالن سینمایی حضور دارند که سینمای هنر و تجربه را ۱۰۰ درصد انباشته از جمعیت می‌پسندیم.

اکران فیلم‌های هنر و تجربه و نهادینه شدن فرهنگ فیلم‌های ارزشی جامعه

وی با بیان اینکه اکران فیلم‌های هنر و تجربه به نهادینه شدن فرهنگ مشاهده فیلم‌های ارزشی در جامعه کمک می‌کند، گفت: از دیدگاه روانشناسی، تکرار، نقش مهمی در شکل دهی باورهای جامعه دارد، زمانی که تنها فیلم‌های کم ارزش کمدی به خورد مخاطب دهیم جامعه فقط همین فیلم را می‌پسندد.

نمی‌توان از فیلم‌های خوب کمدی صرف نظر کرد، ما در طول این سال‌ها تولید فیلم‌های طنز بسیار پرارزش و پرمفهومی نیز شاهد بودیم اما فیلم‌های بی ارزشی که تنها رسالت خنده مخاطب را برعهده دارد و پس از خارج شدن از سینما در افراد حس پوچی ایجاد می‌کند مناسب مردمِ با فرهنگ ایران نیست.

سینمای هنر و تجربه در اصفهان سوره حوزه هنری روزهای دوشنبه در تالار سوره حوزه هنری با این حرکت ملی همراه شده است اما کم‌ مخاطب بودن آن نقدهای شدید توسط برخی رسانه‌ها را به همره داشته است که به واقع منصفانه نیست

باید دقت داشته باشیم که کم مخاطب بودن سینمای هنر وتجربه به معنای بی‌ارزش بودن فیلم‌های آن نیست همانگونه که در سال‌های اخیر فیلم‌های بسیار ارزشمند اجتماعی کمتر مورد پسند مخاطبان در زمان اکران قرار گرفته است.

با توجه به این نکته که اطلاع مخاطبان از نمایش فیلم‌های هنر و تجربه در اصفهان و اختصاص سینمای خاص به آن روز به روز بر مخاطبان این سینما افزوده می‌شود نباید فراموش کنیم که سینمای هنر و تجربه هدفی مهم را دنبال می‌کند.

انتقاد از تبلیغات کم سینمای هنر و تجربه در اصفهان

سینمای هنر و تجربه در اصفهان سوره حوزه هنری روزهای دوشنبه در تالار سوره حوزه هنری با این حرکت ملی همراه شده است اما کم‌ مخاطب بودن آن نقدهای شدید توسط برخی رسانه‌ها را به همره داشته است که به واقع منصفانه نیست.

شاید در جامعه‌ای که بیشتر مردم به دنبال فرار از دغدغه‌های روزمره هستند، دغدغه‌آفرینی به شیوه فیلم‌های هنر و تجربه جایگاهی ندارد و بر این اساس نباید انتظار داشته باشیم که سینماهای هنر و تجربه همانند سینماهای با فیلم‌های کمدی مورد استقبال قرار گیرند همان‌گونه که بسیاری از فیلم‌های با ارزش اجتماعی حتی در در زمان اکران پربازدید نخواهد بود.

 یکی از مخاطبان سینمای هنر و تجربه در اصفهان به مهر می‌ گوید: من اغلب فیلم‌های هنر و تجربه را دوست دارم و سعی می‌کنم هر هفته فیلم‌های مطرح را دنبال کنم.

سیما نصراللهی با بیان اینکه البته نقدهایی نیز به فیلم‌های سینمای هنر و تجربه وارد است، تاکید کرد: واقع برخی سعی می‌کنند با این شعار که برخی فیلم‌ها نخبه پسند است و مخاطب خاص خود را دارد هر نوع فیلمی را در جایگاه هنر و تجربه جای دهند و با تصورات و رویاهای ایده‌آل گونه از هر حرکت بازیگر فیلم و یا حتی برگ درخت معنا و مفاهیمی عجیب و غریب برای فیلم بیافرینند.

وی ادامه داد: دور از ذهن نیست که هنر و تجربه جایگاهی برای مشاهده فیلم‌های خاص باشد اما  در کنار آن باید تصور کنیم که به یقین افرادی که به تماشی فیلم‌های این سینما می‌آیند نیز خاص هستند و نمی‌توان با تعبیر و تفسیر ذهن آنها را به بازی گرفت.

در شرایطی که تمام تلاش مسئولان برگزاری سینمای هنر و تجربه در اصفهان، اطلاع رسانی درست و برگزاری هفتگی و مداوم اکران‌ فیلم است، شاید ابراز عقیده بدون شناخت درست از ویژگی ذاتی این سینما و توجه برخی رسانه‌ها به کمیتِ مخاطبان به جای هدفِ بلند هنر و تجربه، خود جای نقد دارد.

چند فیلم ضعیف از سینمای هنر وتجربه به جایگاه این سینما خدشه ای وارد نمی‌کند

 در واقع در جایگاهی که آمار فیلم‌های غنی سینمای هنر و تجربه از از میان فیلم سینمایی که در طول سال به پرده سینماها اکران می‌شود پیشی گرفته است و انگشت‌شمار فیلم‌های خوب و یا پرمخاطب از میان صدها فیلمی که در طول سال ساخته و اکران می شود را می‌توان با صفات خوب و یا پرمخاطب یاد کرد، وجود چند فیلم ضعیف از دیدگاه کارشناسان در سینمای هنر و تجربه به جایگاه این سینما خدشه ای وارد نمی‌کند.

برخی افراد و رسانه‌ها با بی انصافی در ارتباط با سینمای هنر و تجربه وارد عمل شدند و این در حالی است که تمام تلاش ما این است که این  سینما را در اصفهان زنده نگه داریم

مدیر امور سینمایی استان اصفهان در ارتباط با سینمای هنر و تجربه به مهر می‌گوید: با انجمن دانشگاه‌های صنعتی، خوراسگان، اصفهان فرهنگ و هنر، سپهر و غیره تبادلاتی داشتیم و این  دانشگاه‌ها به سیستم نمایش نیز مجهز شدند تا فیلم‌های سینمای هنر و تجربه در این دانشگاه‌ها اکران ‌شود.

نباید انتظار داشته باشیم که سینمای هنر و تجربه همانند سینمای حرفه‌ای باشد

وی با تاکید بر اینکه نباید انتظار داشته باشیم که سینمای هنر و تجربه همانند سینمای حرفه‌ای باشد، گفت: در هر دوره اکران ۴۰ روزه سینمای مستند ۲۵ سانس دارد که تعداد مخاطبان متفاوتی دارد.

سید مصطفی حسینی با بیان اینکه برای ما مهم این است که سینمای هنر و تجربه در شهر متصف به فرهنگ و هنر باقی باشد، تاکید کرد: برخی افراد و رسانه‌ها با بی انصافی در ارتباط با سینمای هنر و تجربه وارد عمل شدند و این در حالی است که تمام تلاش ما این است که این  سینما را در اصفهان زنده نگه داریم.

وی  افزود: ما نقدهای کارشناسی را پذیرا هستیم اما تخریب و صحبت‌های غیرکارشناسانه در ارتباط با این سینما که زحمات زیادی برای آن کشیده می‌شود، جای سوال دارد.

مدیر امور سینمایی حوزه هنری اصفهان با بیان اینکه اتفاقات خوب برای سینمای هنر و تجربه اصفهان در راه است، ابراز داشت: در راستای حمایت از سینمای هنر و تجربه در ماه‌های آینده برخی فیلم‌ها علاوه بر سالن سوره حوزه هنری در یکی از سالن‌های پردیس سینمایی چهارباغ نیز اکران می‌شود.

در سال‌های اخیر بحث درباره نهادینه کردن فرهنگ دیدن فیلم‌های خوب در جامعه بر زبان تمامی کارشناسان جاری است و شاید سینمای هنر و تجربه آمده است تا دهه‌ها شعار و نصیحت در این ارتباط را جامعه عمل بپوشاند، با ارزش نهادن به فیلم‌هایی که پیش از این به جز یک هفته اکران ضعیف در سینماها جایگاهی برای عرضه نداشتند و یا حتی به دلیل احتمال کم‌مخاطبی شانس خود برای اکران را از  دست می‌دهند، سینمای هنر و تجربه فرصت مغتتمی را فراهم کرده است تا ذهن جامعه را با این نوع فیلم‌ها آشنا کرده و از توجه صرف به فیلم‌های کمدی دور کند.

در این راستا طبیعی است هرچه این سینما پربارتر و حمایت هنرمندان و نخبگان جامعه از جمله اصحاب رسانه از روند برگزاری آن قوی‌تر باشد، این تکرار مداوم می‌تواند در باورهای فرهنگی و پسند ذهنِ جامعه بیش از گذشته موثر باشد.

کد خبر 4056356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =