استان زنجان مباحث توسعه رابارویکرد علمی پیش خواهد برد

زنجان-رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: استان زنجان مباحث توسعه ای استان را با رویکرد علمی پیش خواهد برد.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرام طهماسبی شامگاه شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان زنجان، با بیان اینکه  توسعه فرهنگ برنامه ریزی و تصمیم گیری بر مبنای شاخص ها و داداه های مکانی و نقشه های استاندارد شده کشور است، افزود: استان زنجان مباحث توسعه ای استان رابارویکرد علمی پیش خواهد برد.

وی ادامه داد: مقایسه جستجوی دقیق یک مکان ناشناس با استفاده از یک آدرس پستی یا جستجو از طریق سایت نقشه گوگل را در نظر بگیرید٬کدام دقیق تر- به روزتر- ساده تر- همراه با جزییات کامل است؟ و مطمن تر ما را به مقصد می رساند؟.

طهماسبی افزود: امروز در سطح کشور در ارتباط با استفاده از تکنولوژی نقشه و سیستم های GIS  همین مشکل را داریم چرا که با انبوهی از اطلاعات خام در قالب جدول و نمودار در گزارش ها و پژوهش های مکتوب مواجهیم.غافل از اینکه یک کتاب چند صد صفحه ای را می توان در قالب چند نقشه ساده که در بردارنده لایه های مختلف اطلاعاتی که در سامانه هایی نظیر ساترا یا SDI  قرار دارد را مشاهده کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: این امر فرایند تصمیم گیری و تصمیم سازی را نیز بسیار کوتاه و البته آسان تر خواهد نمود و به کارشناسان و همچنین مدیران ما این فرصت را می دهد تا با کمترین حجم اطلاعات بالاترین قدرت پردازش٬ دقیق ترین ابزار تجزیه و تحلیل و در نهایت سرعت بالایی برای تصمیم سازی و یا تصمیم گیری را ارایه می نماید.

طهماسبی با بیان اینکه  باید در نظر داشت که فرایندهای پیچیده زیادی بایست اتفاق بیافتد تا یک داده خام تبدیل به نقشه GIS شود، گفت: با توجه به این وظایف بسیار حساس متاسفانه این سازمان هم در نزد مردم و هم در بین دستگاه های اجرایی بسیار محجور و گمنام بوده و این حوزه کمتر شناخته شده است.

وی افزود: این در حالی است که در فرایند توسعه ای که در آن قرار داریم نیاز امروز کشور ما بسیار بیشتر و پیشتر از داده های خام به سازمان نقشه برداری و اطلاعات نقشه ای و بسیار کاربردی و ذی قیمت آن است. به ویژه چنانچه بخواهیم که برنامه های توسعه ما بر مبنای مطالعات آینده پژوهی تنظیم گردد. این نیاز بسیار بیشتر خواهد بود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت:  بسیاری از دستگاه ها برنامه تهیه نقشه های مورد نیاز خود را در دست تهیه دارند. اما بخش اندکی از این اقدامات براساس معیارها و ظوابط سازمان نقشه برداری کشور انجام می شود.حتی برخی دستگاه ها عکس برداری هوایی و کاداستر را بدون استانداردهای سازمان نقشه برداری انجام می دهند.

طهماسبی افزود: تعدادی از دستگاه ها که عدد آن ها هم کم نیست٬ تا سطح جزیی ترین اقدامات خود را طبق نقشه های GIS  انجام می دهند. مانند شهرداری ها٬ شرکت آفا٬ شرکت توزیع نیروی برق٬ شرکت گاز و...هرچند که بیس این نقشه ها بسیار قدیمی و مربوط به دو و یا سه دهه گذشته است و امروز تغییرات زیادی اتفاق افتاده که این دستگاه ها تلاش دارند به صورت دستی و موردی این تغییرات را اعمال کنند. که کار غیر دقیق٬  غیرحرفه ای و البته غیر استانداردی هم هست.

وی با بیان اینکه اینگونه اقدامات غیر تخصصی عوارض و هزینه های بسیار بالایی را نیز به جامعه تحمیل خواهد نمود که اثرات زیانبار آن در آینده بروز خواهد کرد، گفت: چرا که برای این کار٬ نیروی انسانی آموزش دیده و متخصص٬ امکانات و تجهیزات متناسب و ابزار دقیق مورد نیاز است که این دستگاه ها عمدتا فاقد آن هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان  ادامه داد: از آنجا که عکس های هوایی استان ما بسیار قدیمی بوده و از تحولات و تغییرات توسعه ای هم در ابعاد جمعیتی و هم در ابعاد فیزیکی و زیرساخت ها فاصله زیادی دارد و با توجه به اینکه مطالعات آمایش سرزمین استان نیز در مرحله نهایی شدن است و قرار است استان زنجان نتایج مطالعات آمایش سرزمین را مبنای تصمیمات خود قرار دهد٬ نظام برنامه ریزی استان نیازمند بهنگام سازی عکس های هوایی وتهیه نقشه های کاربردی برای تکمیل لایه های اطلاعات نقشه ای بخش های مختلف اقتصادی است .

طهماسبی افزود: درخواست ما برای استان زنجان ضمن هماهنگی های به عمل آمده با استاندار زنجان و البته برنامه محور زنجان از رییس سازمان نقشه برداری کشور انجام عکس برداری هوایی برای همه ۲۱ مرکز شهری استان و تهیه نقشه های پوششی برای اراضی ۸ شهرستان استان است که امیدواریم این درخواست ها در سال جاری عملیاتی شود.

کد خبر 4057328

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =