اختصاص محلی برای تدفین مسلمانان در برلین

در برلین جایی برای تدفین مسلمانان به روش اسلامی وجود ندارد. مسلمانان در منطقه نوی کلن (Neukölln) در خیابان هرمن (Hermannsraße) خواستار یک قبرستان برای اموات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان ، در قبرستانی در محله کلمبیا دام (Columbiadamm)  مسلمانان و مسیحیان در کنار یکدیگر دفن می شوند. این گورستان که پشت مسجد Sehitlik شهیدلیک قرار دارد جای کافی برای تدفین مسلمانان نداشته و تنها کسانی اجازه ی دفن در این مکان را دارند که از قبل جایی را برای منظور خریداری کرده باشند. یافتن مکان مناسب برای دفن مسمانان کار دشواری است. از این رو مدت هاست نمایندگان مسلمانان برای گورستان های مخصوص مسلمانان درخواست داده اند.

گورستان سنت یاکوبی (St. Jacobi) که در خیابان هرمان واقع شده و قبلا برای دفن مسیحیان توسط کلیسای انجیلی مورد استفاده قرار می گرفت، اکنون دیگر برای این منظور استفاده نمی شود بنابراین این فرصت مناسبی را برای مسلمانان ایجاد میکند تا به خواسته ی خود دست یابند. نماینده انجمن قبرستان های انجیلی Stadtmitte (EVFBS) نیز خبر داده که  در این مکان می توان  زمینی به مساحت ۳ هکتار در اختیار مسلمانان قرار داد.

با توجه به دور بودن دیگر گورستان های مسلمانان همچون گورستان های واقع در منطقه ی Gatow و Ruhleben تدفین مسلمانان در قبرستان سنت یاکوبی نه تنها از نظر فضای ارائه شده، بلکه از نظر موقعیت منطقه ای بسیار مناسب است. این مکان در نزدیکی محل اقامت بسیاری از مسلمانان واقع شده است. علی طویل از اتحادیه شیعیان الارشاد می گوید: "ما به یک قبرستان درون شهر نیاز داریم، جایی که بسیاری از مسلمانان زندگی می کنند. مهم است که خویشاوندان به دیدار اموات خود بروند. علاوه بر این اگر ما گورستان های جدیدی ایجاد نکنیم، مقبره ها در چند سال آینده کافی نخواهند بود. سنت یاکوبی فرصت مناسبی ست که نباید از دست برود."

به گفته علی طویل بزرگترین مشکل مسلمانان عدم امکان مالی است. انجمن ها قادر به تامین مالی یک قبرستان نیستند و هیچ کمکی هم از انجمن های خارج از آلمان نمی رسد. برای این منظور باید انجمنی تشکیل شود که بودجه ی مورد نیاز برای این هدف را برآورده کند و مسئولیت اداره ی این مکان را به دوش بکشد که متاسفانه تا کنون این امکان وجود نداشته است.
با وجود مناسب بودن فضای گورستان سنت یاکوبی، اجرای این پروژه برای اهدافی از قبیل بازسازی و یا نوسازی این قبرستان ۱۵۰ ساله اختصاص دادن بودجه ای حدود ۳ میلیون یورو را ایجاب می کند. علاوه بر این، نکته ی بسیار مهمی که در این گورستان باید رعایت شود، در نظر گرفتن جهت دفن مردگان رو به خانه ی خدا است که این موضوع در قبرستان محله ی کلمبیادام رعایت نمی شود.

تامین مالی برای نوسازی این گورستان از طرف اداره ی منطقه ای قابل پرداخت نیست. گفته می شود، سنا باید این هزینه را متقبل شود. در مقابل از طرف سنا در حال حاضر کسی نمی تواند در برابر این پروژه متعهد شود. در پایان ماه آگوست قرار است سنا، اداره ی منطقه ای و EVFBS در این مورد مذاکره کنند. علاوه بر بودجه ی مورد نیاز برای بازسازی، هزینه ی سالیانه زمین گورستان نیز حدود ۳۵۰ هزار یورو در سال برآورد شده است.

کد خبر 4058983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =