فراخوان "مهر" برای اظهار نظر کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی درباره سند چشم‌انداز 20 ساله ؛ سه‌شنبه سالروز ابلاغ سند چشم انداز

خبرگزاری مهر - گروه اقتصادی : سه شنبه هفته جاری سالروز ابلاغ سند چشم انداز 20 ساله نظام است. برهمین اساس، خبرگزاری مهر از تمامی کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی دعوت می‌کند دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را نسبت به روند حرکتی اقتصاد کشور به سمت اهداف سند چشم‌انداز بیان کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، با وجود گذشت نزدیک به دو سال از آغاز اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله کشور در افق 1404 قوای سه‌گانه تحرکاتی به سوی راهبردها و اهداف این سند داشته‌اند، اما روند آن مطلوب نبوده است. در این میان، این خبرگزاری  از کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی دعوت می‌کند دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را نسبت به روند حرکتی اقتصاد کشور به سمت اهداف سند چشم‌انداز بیان کنند.

در این شرایط خبرگزاری"مهر" آمادگی دارد مطالب کارشناسی شده را که در راه تحقق اهداف چشم انداز تاثیر گذار است، در قالب تحلیل، یادداشت و گفتگو منتشر کند.

البته با مروری بر آرشیو اخبار نیز درمی یابیم، از سال 1378 در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای هم جهت سازی سیاست های کلی، ضرورت ترسیم و تبیین یک افق روشن در آینده ایران مشخص شد و تا مدت ها مطالعات و مباحث تحت عنوان «افق آینده ایران اسلامی» ادامه یافت.

در سال 1380 مفهوم چشم انداز به‌جای افق آینده مورد تاکید قرار گرفت و در مطالعات این مسئله مورد توجه قرار گرفت که کشورهای دیگر دربحث چشم انداز یک مقوله پیشرفته علوم مدیریتی و  ذیقیمتی را بدست آورده اند و آن تجارب نیز مورد مطالعه مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت.

در همین سال نتایج مطالعات با مفام معظم رهبری مطرح شد که ایشان ضرورت این مساله را بسیار مهم تشخیص دادند و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کرد که سند ملی چشم انداز ایران را تهیه نمایند.

به همین منظور، مجمع تشخیص مصلحت نظام کمیسیون خاصی را تحت همین عنوان تصویب کرد که کلیه مطالعات و تحقیقات دبیرخانه همراه با مطالعات و تحقیقات سازمان مدیریت و برنامه ریزی دولت بررسی و متن اولیه سند چشم انداز تهیه شد و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شد.

نتایج کمیسیون چشم انداز در سال 1381 در مجمع تشخیص مصلحت نظام به بحث گذاشته شد و در سال 1382 پس از اصلاحاتی که مقام معظم رهبری در آن مصوبات انجام دادند به تصویب نهایی رسید و در تاریخ 23/8/82 به قوای سه گانه ابلاغ شد.

در تهیه و تدوین سند چشم انداز که پنج سال به طول کشید و از مطالعات و پیشنهادات گروه‌های تحقیقاتی از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی و گروه مطالعات استراتژی توسعه صنعتی کشور استفاده شده است.

کد خبر 406081

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha