رهبران دموکرات در سنای آمریکا روز گذشته قول دادند تا از اکثریت خود در کنگره برای اعمال فشار در جهت کاهش نظامیان آمریکایی در عراق ظرف چند ماه آینده استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، دموکراتهایی از جمله "هری رید" رهبر آتی اکثریت سنا،"کارل لوین" رئیس آتی کمیته سرویسهای مسلح سنا و"جوزف بایدن" رئیس آتی کمیته روابط خارجی سنا گفتند که انتقال مرحله ای نظامیان آمریکایی بالاترین اولویت آنها در زمانی خواهد بود که کنگره جدید در ماه ژانویه و حتی پیش از تحقیق در زمینه جنگ عراق تشکیل جلسه خواهند داد.

لوین در گفتگو با شبکه خبری ای بی سی خاطر نشان کرد :" ما باید انتقال مرحله ای نیروها از عراق را ظرف چهار تا شش ماه آغاز کنیم."

وی افزود :"هدف از انجام این کار دادن علامت به عراقیهاست مبنی بر اینکه تعهد بی پایان به پاین رسیده و آنها می خواهند که خودشان مشکلات خود را حل کنند."

این در حالی بود که کاخ سفید تمایل خود را برای گوش دادن به پیشنهادهای دموکراتها نشان داد و "یاشوعا بولتون" رئیس کارمندان کاخ سفید گفت : رئیس جمهور برای " ایده ای تازه" و " نگاه تازه" آمادگی دارد .

اما وی همچنین گفت : نمی تواند تصور کند که کاخ سفید طرحی را که یک جدول زمانبندی را برای عقب نشینی نظامیان آمریکایی تعیین می کند، بپذیرد.

بولتون تصریح کرد:" شما می دانید که ما می خواهیم در مورد هر چیزی گفتگو کنیم. من فکر نمی کنم که بخواهیم این مسئله را بپذیریم که جدول زمانبندی ثابتی وجود داشته باشد که به طور خودکار از عراق خارج شویم، زیرا این امر می تواند یک فاجعه واقعی برای مردم عراق باشد. اما آنچه که ما برای آن همواره آماده بوده ایم، و آماده هم خواهیم بود، در واقع آن چیزی است که لوین و بایدن در مورد آن سخن می گویند و آن هم اعمال فشار بر دولت عراق در جهت به عهده گرفتن مسئولیت است."

جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا و تیم امنیتی وی قرار است روز دوشنبه با گروه مطالعاتی بیکر- همیلتن دیدار کند.

"جیمز بیکر" جمهوریخواه  و"لی همیلتون" دموکرات اخیراً گزارشی را درباره وضعیت آمریکا درعراق و منطقه خاورمیانه عراق تهیه کرده اند و در آن از دولت این کشور خواسته اند تا برای بهبود وضعیت عراق با برخی قدرت های منطقه ای جمله ایران و سوریه همکاری کند.

کد خبر 406091

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =