رئیس جمهوری آمریکا در تلاش برای جستجوی روند جدید در عراق که ممکن است شامل همکاری با ایران و سوریه باشد؛ امروز با اعضای گروه تحقیق عراق دیدار خواهد کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل ازخبرگزاری فرانسه، جرج بوش قراراست امروز با گروه تحقیق عراق در واشنگتن که متشکل از رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات است ، دیدارکند .

این گروه که ریاست آن را جیمز بیکر وزیر امور خارجه اسبق آمریکا برعهده دارد؛ از سوی کنگره آمریکا برای ارائه پیشنهادهایی برای سیاستهای آمریکا درعراق انتخاب شد .

تونی اسنوسخنگوی کاخ سفید دراین باره گفت : گروه تحقیق عراق هفته جاری گزارش نهایی خود را به رئیس جمهوری ارائه نخواهد داد؛ وی افزود: تاریخ ارائه این گزارش از سوی این گروه تعیین خواهد شد .

بوش روز شنبه مشخص کرد که آماده اتخاذ روش جدید در عراق است واز انتخاب رابرت گیتس به عنوان وزیر دفاع به عنوان عامل تغییر دراین روند یاد کرد .

وی همچنین تاکید کرده است که آماده شنیدن ایده های دموکراتها و گروه تحقیق عراق است .

روز گذشته دموکراتهای برجسته آمریکا درگفتگو با رسانه های مختلف آمریکا گفتند که امیدوارند خروج مرحله ای نظامیان آمریکایی از عراق ظرف چهار تا شش ماه آینده آغاز شود و این در حالی است که واشنگتن برعراقیها فشار می آورد که به یک راه حل سیاسی برای پایان خشونتها درکشورشان دست یابند .

ریاست گروه تحقیق عراق را علاوه بر جیمزبربیکر ، لی همیلتون عضو دموکرات سابق کنگره آمریکا برعهده دارد .

از جمله افرادی که در این گروه عضو هستند؛ می توان ساندرا دی اوکانر رئیس سابق دادگاه عالی آمریکا و رابرت گیتس رئیس سابق سیا را که هم اکنون جانشین دونالد رامسفلد وزیر دفاع آمریکاست، نام برد .

گروه تحقیق عراق در نشست امروز خود ، نظرات جرج بوش ، دیک چنی معاون رئیس جمهوری و استفان هادلی مشاورامنیت ملی آمریکا را جمع آوری خواهند کرد.

گوردن جان دروئه سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت : بوش در این نشست افکار خود را در میان خواهد گذاشت و با اعضای این گروه درباره راههایی که باید در عراق در پیش گرفته شود، گفتگو خواهد کرد .

یکی از راهکارهایی که گروه تحقیق عراق مورد بررسی قرارداده است ، گفتگوی آمریکا با ایران و سوریه برای برقراری ثبات درعراق است .

دموکراتها خواهان برگزاری یک کنفرانس بین المللی درباره عراق با شرکت کشورهای ایران، سوریه، ترکیه، عربستان ، اردن و مصر هستند .

کد خبر 406134

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =