راه های درمان بیماری تونل مچ دستی/فیزیوتراپی و استفاده از مچ بند

شناسهٔ خبر: 4062329 -
یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: بیماری تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبی به اسم عصب مدین، موجب خواب رفتگی انگشت ها به ویژه در زمان خواب می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حبیب مفخم، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با برنامه «یک نکته یک متخصص» شبکه رادیویی سلامت با اشاره به بیماری تونل مچ دستی گفت: خواب رفتگی انگشتان دست، به ویژه در هنگام استفاده از تلفن یا کارهای دستی یا در موارد شدیدتر، بروز خواب رفتگی در زمان خواب و منجر به بیدار شدن از خواب و تسکین آن با تکان دادن و حرکت هایی در ناحیه مچ دست ، این مجموعه علائم، ما را به یاد بیماریی به نام بیماری تونل مچ دستی می اندازد که در اصطلاح به شکل مخفف به آن cts   می گوییم.

وی ادامه داد: بیماری تونل مچ دستی به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبی به اسم عصب مدین، موجب خواب رفتگی انگشت ها به ویژه در زمان خواب می شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان اینکه عصب مدین، عصبی است که انگشت شصت ، انگشت نشانه و انگشت بلند یا وسطی و نیمی از انگشت حلقه را، که به سمت انگشت بلند دست است، عصب دهی می کند، افزود: فشار روی این عصب در ناحیه مچ دست باعث خواب رفتگی انگشت ها به ویژه در زمان خواب می شود. تشخیص این مشکل از طریق بررسی نوار عصب و عضله، صورت می گیرد.

وی در خصوص درمان این بیماری گفت: درمان های بسیار مناسبی برای این مشکل وجود دارد. استفاده از روش های فیزیوتراپی و یا استفاده از مچ بند در زمان خواب و بیداری و تزریق کورتکلستروئید ها در کنار عصب باعث خواهد شد که التهاب در ناحیه تونل مچ دستی و افزایش فشار کاهش پیدا کند و منجر به بهبود علائم شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در پایان اظهارداشت: در نهایت اگر مشکل خواب رفتگی انگشت ها با این روش ها کاهش پیدا نکرد بایستی عمل جراحی انجام شود که با ایجاد شکاف مختصر و کوچکی درناحیه مچ دست، عصب از فشار رها می شود و علائم، بهبود پیدا می کنند.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 0 =