تهیه ارقام جدید توت فرنگی ونهال از نیازهای کردستان در توسعه باغات

سنندج- رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: تهیه ارقام جدید توت فرنگی و تامین نهال برای ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار ازباغات حوزه مرزی از نیازهای این استان است.

به گزارش خبرنگارمهر، کریم ذوالفقاری بعد از ظهر امروزیکشنبه در جلسه ستاد توسعه باغات در اراضی شیبدار که با حضور مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهادکشاورزی در سنندج تشکیل شد، گفت: از ۱۷ هزار و ۱۰۰ هکتار حوزه مرزی استان ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار آن به عبارتی حدود ۵۰ درصد را به ایجاد باغ اختصاص داده ایم.

وی با اشاره به اینکه توسعه باغبانی در بهبود معیشت مردم استان تاثیرفراوانی دارد، عنوان کرد: در کردستان با ۲ تا ۲.۵ هکتار باغ ابی و ۵ هکتار باغ دیم یک شغل با صرف کمترین هزینه ایجاد می شود.

وی بیان کرد: برای احداث ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار باغ حوزه رودخانه های مرزی استان ۳۸۵ میلیون اعتبار موجود است که از این میزان سطح قصد داریم ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار آن را به کشت گردو اختصاص دهیم.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان ادامه داد: عمده کار مربوط به تامین آب وبرق میزان سطح باغات مذکور انجام و اکنون آماده است فقط مشکل چاله کنی و تامین نهال موردنیاز برای کشت دراین سطح داریم.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه وضعیت مکانیزاسیون باغی دراستان ما هم مانند دیگر استان های کشور مطلوب نیست، اضافه کرد: ردیف خط اعتباری مکانیزاسیون باغبانی هم ایجاد شده که فرصت مناسبی برای ارتقای مکانیزاسیون در سطح باغات است.

وی ادامه داد: میزان تسهیلات پرداخت شده بخش مکانیزاسیون در سال گذشته در استان ما ۶۰ میلیارد تومان بود که از این مبلغ تنها یک میلیاردو ۵۰۰ میلیون تومان آن مربوط به حوزه باغبانی بوده است.

وی با اشاره به اینکه توسعه کشت توت فرنگی در کردستان منجر به حل بسیاری از مشکلات استان به ویژه درآمد کشاورزان و اشتغال جوانان شده است، بیان کرد: یکی از نیازهای ما وارد کردن ارقام جدید توت فرنگی است که انتظار داریم در این زمینه وازتخانه هم چون گذشته ما را یاری کنند.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان عنوان کرد: یکی از اولویت های ما ایجاد وتوسعه باغات دیم در شهرستان های مرزی تا شعاع ۴۰ کیلومتراز مرز دراستان است که بی شک این مهم تاثیرفراوانی در کاهش تعداد کولبران خواهد شد.

مدیران جهاد کشاورزی ۶ شهرستان استان که اجرا کننده طرح توسعه باغات دیم هستند، هم به بیان مطالب وارائه گزارش هایی دراین رابطه پرداختند.

کد خبر 4064353

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =