بیکاری مهمترین مشکل شرق استان سمنان است/ آمایش سرزمینی اجرا شود

شاهرود - نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس مهمترین مشکل شرق استان سمنان از جمله شهرستان های شاهرود و میامی را عدم اشتغالزایی دانست و گفت: بحران کمبود آب این مهم را تشدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، سید حسن حسینی شاهرودی بیکاری را مهمترین مشکل شرق استان سمنان در کنار بحران آب دانست که باعث مهاجرت مردم از روستاها به شهرها و استان های دیگر شده و بیان داشت: در سه دهه گذشته شاهد کوچ جمعیت در این منطقه بوده ایم و مردم از روستا به شهر و از شهر به دیگر شهرستان‌های استان یا استان های دیگر مهاجرت کرده اند.

وی با اشاره به آنچه رشد منفی جمعیت در شرق سمنان در ۴۰ سال گذشته خوانده می شود، افزود: رشد جمعیت این منطقه نسبت به میانگین رشد جمعیت کشور منفی بوده است، به طوری که در ۴۰ سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد منفی داشته ایم از سوی دیگر در ۲۰ سال گذشته هیچ اتفاقی در حوزه اشتغال رخ نداده و دولت‌ها برنامه ای برای اشتغال در شرق استان نداشته اند و با اینکه شرق استان را به عنوان قطب کشاورزی معرفی کرده اند؛ اما شاهدیم که با توجه به بحران آب، کشاورزی در حال نابودی است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه کشاورزان ما روستاها و زمین های خشک خود را ترک کرده و به سمت دیگر شهرستان ها و استان ها کوچ کردند.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه عمده ترین مشکلی که به مشکلات طعنه می‌زند، گفت: شهرستانی همچون شاهرود که زمانی اقتصادی و کشاورزی بوده و مشکل جدی آب نداشته امروز دچار بحران آب است، به طوری که نه تنها آب کشاورزی بلکه به مشکل جدی برای تامین آب شرب روبرو شده است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از روستاهای ما چه مناطق کویری و حتی غیرکویری که در حاشیه جنگل وجود دارند؛ دچار مشکل بی آبی، کم آبی و بحران آب هستیم که ناشی از سوء مدیریت آب در منطقه است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص راه حل این مشکل گفت: یکی از مشکلات اساسی ما در کشور عدم نگاه متوازن است؛ به طوری که ما هیچ آمایشی را نداشته ایم که پتانسیل هر منطقه را شناسایی و متناسب با آن حرکت کنیم و بیشتر فشارهای سیاسی و نگاه‌های بخشی بر سیاست گذاری کشور حاکم بوده است.

حسینی شاهرودی در ادامه تصریح کرد: بعضی از مناطقی که از لحاظ آب و هوایی و جغرافیایی استعداد نداشتند، به همین دلیل رشد کردند و جمعیت به سمت آنجا برای کار هجوم آورده که بافت آن مناطق را تغییر داده است و نمونه آن را می توانیم در کلانشهر تهران و کرج مشاهده کنیم و در قالب مناطق استانی چنین شرایطی داریم که این ها ناشی از تمرکزگرایی دولت در پایتخت و مراکز استان ها بوده است که این تمرکز از مراکز استان ها به شهرستان ها و خصوصاً روستاها منتقل نشده است.

وی افزود: در این مدت، تنها شاهد تمرکز قدرت، ثروت و مدیریت را در پایتخت و مراکز استان ها بوده ایم که این مسئله شرایط بحرانی برای کل کشور ایجاد کرده است وشهرستان هایی همچون شاهرود و میامی در کشور کم نیستند که از توسعه عقب مانده اند و به واسطه اختلاط جمعیت و یا کوچ جمعیت، دچار بحران جمعیتی، بحران فرهنگی و هویتی شدند.

عضو مجمع نمایندگان استان سمنان با بیان اینکه آمایش سرزمین در توسعه متوازن اثرگذار است، گفت: حل  مشکلات امروز نیازمند یک تصمیم کلان و ملی است که همه دولتمردان و وزارتخانه ها باید به آن پایبند باشند که در همین زمینه سازمان مدیریت و برنامه ریزی آمایشی را در کشور آغاز کرده که امیدواریم این آمایش شکلی نبوده بلکه علمی، محتوایی و کاربردی و در توسعه متوازن در کشور اثرگذار باشد.

کد خبر 4065044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =