صادرات گاز ایران به اروپا در دستور کار قرار دارد

وزیر نفت در دیدار با سفیر اتریش در تهران گفت: صادرات گاز ایران به اروپا به طور جدی در دستور کار قرار دارد و امیدواریم با نهایی شدن مذاکرات با شرکت هایی اروپایی، اتریش نخستین کشوری باشد که از گاز ایران بهره می برد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت سید کاظم وزیری هامانه در این دیدار با تاکید بر این که ایران به طور کلی سهم گاز اروپا را در برنامه های خود لحاظ کرده است، گفت: کشورهای اروپایی می توانند روی صادرات گاز ایران به اروپا حساب کنند.

وزیری هامانه با یادآوری این که در مورد صادرات گاز ایران به اروپا با برخی از شرکت های اروپایی خریدار گاز صحبت هایی شده است، افزود: این مذاکرات هنوز نهایی نشده است و اکنون منتظر "پروژه نوباکو"  هستیم تا اقدام جدی در این بخش انجام شود، زیرا پیشتر قرار بود اروپایی ها مجوز عبور گاز از ترکیه را بگیرند.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه مذاکراتی با ترکیه انجام شده است، گفت: من خود نیز با ترکیه صحبت هایی داشته ام و در این زمینه آمادگی های بسیاری وجود دارد و امیدواریم مذاکرات نوباکو به این موضوع کمک کند.

وزیری هامانه با بیان اینکه اتریش نخستین کشوری است که از گاز صادراتی ایران به اروپا بهره مند می شود، ابراز امیدواری کرد زمینه صادرات گاز ایران به اروپا هر چه سریع تر فراهم شود و دو کشور بتوانند همکاری های خود را در زمینه های مختلف اقتصادی و صنعتی افزایش دهند.

وی همچنین در مورد استفاده از فناوری و امکانات فنی اتریش یادآور شد : ایران از بکار گیری فناوری و امکانات فنی کشور اتریش و مشارکت این کشور در اجرای پروژه های صنعت نفت استقبال می کند.

وزیر نفت با اشاره به برگزاری مناقصه اکتشاف و توسعه 17 بلوک هیدروکربوری در کشور اظهار امیدواری کرد اتریش نیز در توسعه این بلوک ها نقش داشته باشد.

سفیر اتریش نیز در این دیدار با بیان اینکه موقعیت های زیادی برای همکاری ایران و اتریش وجود دارد، گفت : اتحادیه اروپا، پروژه صادرات گاز ایران به اروپا را پشتیبانی می کند و شرکت های خصوصی، مجری آن خواهند بود.

"میشل پوستل" پروژه صادرات گاز ایران به اروپا را برای ایران و اروپا دارای اهمیت بسیار دانست و افزود: ما به دنبال تنوع در انرژی دریافتی هستیم و افزون بر طرح خط لوله، استفاده از پروژه های ال.ان.جی  نیز برای ما مهم است.

سفیر اتریش همچنین گفت : علاوه بر اهمیت بازار انرژی اروپا برای ایران، موضوع فناوری نکته مهم دیگری است و شرکت های اتریشی می توانند در زمینه این موضوع در ایران حضور داشته باشند.

وی تاکید کرد: طولانی بودن مدت همکاری ایران و اروپا نیز نکته مهمی در توسعه روابط است که نباید آن را نادیده گرفت.

کد خبر 406529

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =