کاهش ۶ میلیارد مترمکعبی ورودی آب به سدهای خوزستان

بر اساس آخرین آمار ثبت شده در شرکت مدیریت منابع آب ایران،‌ حجم آب ورودی به سد های خوزستان ۶ میلیارد متر مکعب کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو؛ بر اساس آخرین آمار ثبت شده در شرکت مدیریت منابع آب ایران،‌ حجم آب ورودی به سد های خوزستان از ابتدای سال آبی (مهرماه ۹۵) تا ۲۵ مردادماه جاری، ۶ میلیارد متر مکعب کاهش داشته است. این در حالی است که حجم آب ورودی به سدهای خوزستان از ابتدای سال آبی تا ۲۵ مرداد ماه جاری ۱۶ میلیاردو ۹۷۸ میلیون متر مکعب بود که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۲۳ میلیارد و ۲۰۴ میلیون متر مکعب، ۲۷ درصد یعنی ۶ میلیاردو ۲۲۶ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

بنابراین گزارش، حجم آب خروجی از سدهای خوزستان در سالجاری ۱۷ میلیاردو ۲۳۰ میلیون متر مکعب بود که در مقایسه با خروجی سال گذشته به میزان ۱۷ میلیاردو ۴۳ میلیون متر مکعب با یک درصد افزایش، تفاوت فاحشی نداشته است. با توجه به اینکه حجم مخازن سدهای ۱۰ گانه خوزستان در سال جاری ۱۵ میلیاردو ۵۵۲ میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با حجم مخازن سال گذشته ۱۷ میلیارد و ۶۴۹ میلیون متر مکعب ۱۲ درصد کاهش دارد، هم اکنون ۶۳ درصد مخازن سدهای خوزستان پر است.

این گزارش حاکی از آن است که بیشترین کاهش حجم مخازن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل مربوط به سدهای کرخه و سیمره با ۴۵ درصد و پس از آن سدهای دز با ۲۹ درصد، جره با ۲۷ درصد، کارون ۴، کارون سه، شهید عباسپور، مسجد سلیمان و گتوند علیا با ۱۵ درصد و مارون با ۸ درصد بوده است. سدهای کارون ۴، کارون سه، شهید عباسپور، مسجد سلیمان و گتوند علیا هم اکنون ۷ میلیاردو ۴۷۲ میلیون متر مکعب، سد دز ۵ میلیاردو ۲۶۳ میلیون متر مکعب، سدهای کرخه و سیمره ۳ میلیاردو ۲۸۶ میلیون متر مکعب، سد مارون ۸۷۰ میلیون متر مکعب و سد جره ۸۸ میلیون متر مکعب آب دارند.    

کد خبر 4067081

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =