شیوع دورزدن قوانین مادر در استان‌ها/دنبال مچ‌گیری نیستیم

اردبیل – رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: متاسفانه شاهد شیوع دور زدن قوانین مادر در استان ها به بهانه مصوبات محلی از مجامع هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عادل آذر صبح پنج شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان اردبیل تصریح کرد: به عنوان مثال به بهانه مصوبه هیئت امنای دانشگاه ها قوانین اصلی اجرا نمی شود و این در حالی است که مصوبات زمانی قابلیت اجرا دارد که با قوانین مادر در تعارض نباشد.

وی با تاکید به اینکه دیوان محاسبات کشور به دنبال اذیت و آزار و مچ گیری از مدیران نیست، متذکر شد: از آرزوهای ما این است که تعداد پرونده ها و امور مستشاری و دادسرایی در استان ها به صفر برسد.

رئیس دیوان محاسبات کشور با تاکید به اینکه صیانت از بیت المال به معنی صرف صیانت از سرمایه های فیزیکی نیست، ادامه داد: بخش مهمی از سرمایه های ما سرمایه انسانی است و انتظار می رود مدیران نسبت به صیانت و حفاظت از این سرمایه اقدام کنند.

آذر با ذکر مثالی به موضوع حقوق های نجومی اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال در حقوق های نجومی ما شاهد ابهام در قوانین، عدم تسلط به قوانین و نداشتن آموزش کافی در خصوص اجرای قانون بودیم و برخی مدیران بدون اینکه مطلع از قوانین باشند مصوباتی بر خلاف قوانین را لحاظ کرده بودند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در تعبیر عالمانه ای از حقوق های نامعتارف نام بردند، اضافه کرد: البته مواردی از عدم اجرای تعمدی قوانین داشتیم که این افراد در زندان به سر می برند.

رئیس دیوان محاسبات کشور با تاکید به اینکه نظارت می بایست پیشگیرانه، هدایت گرانه و مقتدرانه باشد، بیان داشت: به منظور پیشگیری بسته های آموزشی قوانین برای مدیران تدارک دیده شده و همچنین بسته های موضوعی متناسب با پروژه ها نیز داریم که برداشت درست از قوانین آموزش داده می شود.

وی افزود: در بخش هدایت گری نیز هرکجا ابهام داریم خدمات مشاوره ای و دانشی در اختیار مدیران قرار می گیرد.

آذر متذکر شد: هر قدر مدیران با دستگاه های نظارتی تعامل داشته باشند، دستگاه نظارتی نیز متقابلا تعامل بیشتری دارد، اضافه کرد: بالعکس دیوان محاسبات به دستگاهی که مراجعات کمتری دارد حساس تر است.

رئیس دیوان محاسبات کشور یکی از سازکارهای توسعه تعامل را استقرار نظام بودجه ریزی عملیاتی یا بودجه ریزی بر مبنای عملکرد عنوان و ابراز امیدواری کرد با پیاده سازی آن شفافیت نظارت ها افزایش یابد.

وی همچنین به پروژه های نیمه تمام استان ها اشاره کرد و گفت: دو استان اردبیل و سمنان رتبه بالایی در این خصوص دارند و لازم است ساز و کاری برای تکمیل پروژه های نیمه تمام تدبیر شود.

آذر با اشاره به تهیه و تدوین گزارش اقتصاد مقاومتی با برش های استانی اضافه کرد: انتظار می رود استان اردبیل نیز نسبت به تهیه این گزارش اقدام کند.

کد خبر 4068173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =