کمیته ملی المپیک به هیچ کدام از تعهداتش عمل نکرد

شرکت گروه صنعتی ملی در واکنش به اعلام شکایت کمیته ملی المپیک به خاطر عدم اهدای کفش طلا به طلایی های ریو اعلام کرد این کمیته به هیچ یک از تعهداتشان عمل نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اهدای «کفش طلا» به به وزن بیش از یک کیلوگرم و به ارزش ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان و در حد سایز ۴۳ مدال آوران طلایی بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو نتیجه تفاهم نامه ای بودکه پیش از برگزاری این دوره بازی ها میان کمیته ملی المپیک و گروه صنعتی ملی امضا شد. به گفته پرند عزیزی، مشاور حقوقی کمیته ملی المپیک  و بر اساس تفاهم نامه امضا شده، این کفش باید تا پایان شهریورماه سال گذشته به سه قهرمان کاروان ایران در ریو اهدا می شد. 

با گذشت یک سال اما هنوز این اتفاق نیفتاده و همین مسئله اقدام کمیته ملی المپیک برای شکایت از طرف قرارداد را موجب شده است. به گفته مشاور حقوقی کمیته ملی المپیک، این کمیته پس از دو مرحله پیگیری های مکتوب و نتیجه نگرفتن از آنها، تصمیم به شکایت گرفته است.

این موضوعی بود که خبرگزاری مهر دو هفته پیش در خبری با عنوان «کمیته ملی المپیک از وعده دهندگان کفش طلا شکایت کرد» به آن پرداخت. انتشار این خبر اما واکنش مسئولان شرکت گروه صنعنی ملی را به همراه داشته است. این واکنش با در اختیار گذاشتن متن نامه ای به گروه ورزش مهر همراه بود که در پاسخ به پیگیری سال گذشته کمیته ملی المپیک و خطاب به کیومرث هاشمی رئیس برای این کمیته ارسال شده بود.  متن نامه ارسالی از سوی شرکت گروه صنعتی ملی به کمیته ملی المپیک که اواخر سال گذشته برای این کمیته ارسال شد، به این شرح است: 

«جناب آقای کیومرث هاشمی
ریاست محترم کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران
با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد

احتراماً عطف به نامه شماره ۱۶/۹۵/۱/۴۵۱۹ مورخ ۱۳۹۵/۱۱/۰۲ همانطور که استحضار دارند موضوعِ انعقاد تفاهمنامه همکاری منعقده بین آن کمیته محترم و مدیریت وقت گروه صنعتی ملی، متضمن یک همکاری دوجانبه در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، فناوری و اطلاعات و اعزام‌های ورزشی بوده که بر اساس مفاد آن، کمیته محترم ملی المپیک، متعهد به معرفی کارشناسان، مربیان و مدرسان واجد شرایط جهت اجرای برنامه‌های آموزشی کفش ملی و همچنین اعطای مجوز استفاده از لوگوی کمیته ملی المپیک در همایش‌ها و برنامه‌های مشترک ملحوظ نظر طرفین تفاهمنامه بوده که اجرای این تعهدات از ناحیه کمیته ملی المپیک، تحقق نیافته و کفش ملی نیز در این تفاهمنامه از هیچ امتیاز متقابلی برخوردار نبوده است. بدیهی است که در صورت همکاری و انجام تعهدات از ناحیه کمیته ملی المپیک، متقابلاً شرکت گروه‌ صنعتی ملی نیز متعهد به اهدای کفش طلا به قهرمانان طلایی بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ طی مراسم ویژه‌ای به میزبانی شرکت کفش ملی در شهریور ماه ۱۳۹۵ و همچنین در اختیار گذاشتن بن‌های تخفیف یا کفش رایگان به اعضای کاروان‌های اعزامی و فدراسیون‌ها بوده که در هیچ موردی زمینه اجابت درخواست و اجرای تعهدات متقابل، به دلیل عدم انجام تعهدات از ناحیه آن کمیته محترم فراهم نشده است.

ان‌شاءالله در صورت انعقاد تفاهمنامه در سال‌های آتی، شرکت کفش ملی نیز همراه با اهداف عالیِ کمیته ملی المپیک، مفتخر و سرافراز خواهد بود.»

 متن این نامه در پاسخ به گزارش «کمیته ملی المپیک از وعده دهندگان کفش طلا شکایت کرد» و با امضای علی شالباف، مدیریت شرکت گروه صنعتی ملی در اختیار گروه ورزش خبرگزاری مهر قرار داده شده است. 

علاوه بر این احمد زارعی، مشاور حقوقی این شرکت نیز در گفتگو با خبرنگار مهر توضیحاتی را در مورد تفاهم نامه امضا شده با کمیته ملی المپیک ارائه و تاکید کرد که نه تنها این کمیته به هیچ یک از تعهداتش عمل نکرده است بکله در کل تفاهم نامه امضا شده به لحاظ قانونی قابلیت اجرا ندارد. 

وی گفت: در گزارش منتشر شده  اینگونه عنوان شده که شرکت گروه صنعتی ملی در پاسخ به اولین نامه ارسالی کمیته ملی المپیک، تغییرات مدیریتی مجموعه را در دلیل تاخیر در انجام تعهداتش عنوان کرده است اما همان طور که در متن نامه ارسالی می بینید اصلا این موضوع مطرح نشده است. همچنین اینگونه گفته شده که ما به دومین نامه کمیته ملی المپیک که امسال برای مان ارسال شده، هیچ پاسخی ندادیم. البته که پاسخ مکتوب ارائه نشد اما بعد از این نامه بود که شخصا با شاهرخ شهنازی ملاقات کرده و در مورد جوانب مختلف موضوع صحبت کردم. 

مشاور حقوقی شرکت گروه صنعتی ملی با تشکر از شهنازی و نگاه مثبتی که وی به موضوع داشت، ادامه داد: در این نشست صحبت ها و پیشنهاداتی مطرح شد تا مورد بررسی قرار بگیرد و به واسطه آن بتوانیم به نقطه ای مشترک برسیم. به هر حال هر یک از مجموعه های طرف این تفاهم نامه، منافع خود را در نظر می گیرند اما موضوع مورد بحث ما این است که کمیته ملی المپیک به تعهداتش عمل نکرده است. 

به گزارش مهر، ۱- صدور مجوز لازم برای استفاده از لوگوی کمیته ملی المپیک در همایش های و سمینارهای برگزار شده توسط شرکت گروه صنعتی ملی، ۲- حضور مسئولان کمیته ملی المپیک و قهرمانان ورزش در برنامه های مناسبتی شرکت گروه صنعتی ملی در تلویزیون و ۳- معرفی برخی ورزشگاه ها برای استفاده کارکنان شرکت گروه صنعتی ملی با بن تخفیف

به گفته زارعی اینها بخشی از تعهدات کمیته ملی المپیک در تفاهم نامه امضا شده بوده که به هیچ یک از آنها عمل نشده است. وی در این رابطه گفت: البته برگزاری نشست مطبوعاتی - حمایتی یکی دیگر از تعهدات کمیته ملی المپیک بوده که ظاهرا همان نشست خبری برای امضای تفاهم نامه را لحاظ کرده اند.

مشاور حقوقی شرکت گروه صنعتی ملی در پاسخ به این پرسش که «تعهدات شما علاوه بر اهدای کفش طلا چه موارد دیگری بوده و دلیل تاخیر در انجام آن چیست؟»، گفت: ارائه بن تخفیف از دیگر تعهدات ما بود اما همانطور که گفتم طرف مقابل ما اصلا به تعهداتش عمل نکرده است. گذشته از این اصلا به تفاهم نامه امضا شده اعتقادی نداریم.

وی در این رابطه این گونه توضیح داد: ما یک شرکت دولتی هستیم و اموال ما مربوط به بیت المال است و تفاهم نامه هایی نظیر این که موضوع آن هبه اموال دولتی است، دخل و تصرف غیرقانونی در اموال دولتی محسوب می شود.  به همین دلیل است که می گویم تفاهم نامه امضا شده به لحاظ قانونی مشکل دارد. 

زارعی در این مورد که «چرا چنین تفاهم نامه ای توسط شرکت گروه صنعتی ملی امضا شده است؟»، تصریح کرد: به هر حال مدیریت قبلی شرکت اقدام به امضای چنین تفاهم نامه‌ای کرده و قطعا نیت شان هم خیر بوده است. اصلا هم نمی خواهیم آنها را زیر سوال ببریم اما آنچه مسلم است این تفاهم نامه به لحاظ قانونی قابلیت اجرایی ندارد. برای احتمال اجرای تفاهم نامه باید طرفین دوباره طی نشستی جوانب مختلف کار را بررسی کرده سپس تفاهم نامه و قراردادی جدید را براساس تفاهم نامه امضا کنند. طوریکه دو طرف از آن منتفع شوند و قانونی هم باشد. من اطمینان دارم خود ورزشکاران هم اگر در جریان کامل موضوع قرار بگیرند، راضی به اجرای تفاهم نامه فعلی نمی شوند چون باید پاداش آنها باید از جیب کارگران و بیت المال تامین شود. 

مشاور حقوقی شرکت گروه صنعتی ملی در پایان تاکید کرد: جدا از این مسئله، صحبت ما این است که کمیته ملی المپیک به تعهداتش در قبال تفاهم نامه امضا شده عمل نکرده است. مسئولان کمیته اگر مدعی عمل کردن به تعهداتش هستند، آنها را نام ببرند تا ما بتوانیم پاسخ دهیم.

کد خبر 4069537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =