امنیت افغانستان با امنیت منطقه گره خورده است

رئیس اداره مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان گفت که امنیت افغانستان با امنیت منطقه و امنیت منطقه با امنیت افغانستان گره ‌خورده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: «فرامرز تمنا» رئیس اداره مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص استراتژی جدید آمریکا در افغانستان گفت: امنیت افغانستان با امنیت منطقه و امنیت منطقه با امنیت افغانستان گره ‌خورده است و از این رو اعلام برنامه راهبردی آمریکا در قبال افغانستان تأثیر قابل توجهی را در سطح منطقه ایفا خواهد کرد.

تمنا همچنین گفت که این برای اولین بار است که تصویری شفاف بین افغانستان و آمریکا روی دو مسئله به وجود آمده است. اول در خصوص تروریسم و روشن شدن وضعیت طالبان و دوم در ارتباط با پاکستان.

رئیس اداره مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان در ارتباط با تأثیری که برنامه راهبردی ترامپ می تواند در قبال افغانستان بر مذاکرات صلح داشته باشد، افزود: برنامه حکومت افغانستان به عنوان یک حکومت مشروع و تنها نهادی که به صورت رسمی وارد مذاکرات می‌شود و از برنامه صلح حمایت می‌کند، با آنچه استراتژی آمریکا در قبال طالبان و تروریسم مطرح شده واقف است.

رئیس اداره مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان همچنین افزود: ترامپ با اعلام استراتژی خود پرده از ابهامات موجود نسبت به سیاست خارجه آمریکا در قبال طالبان برداشت.

تمنا در ادامه گفت: در این اواخر از ابهامی که درباره سیاست خارجی آمریکا پیرامون طالبان و گروه‌های تروریستی وجود داشت سوء استفاده هایی می شد و اظهار نظر طالبان هم در همان فضای پر ابهام مطرح می شد. کسانی که می‌خواهند افغانستان متمدن و آرام باشد به یک ‌سو هستند و کسانی که دشمنان مردم افغانستان هستند و با پیشرفت آن مخالف هستند در سوی دیگر. ائتلاف موجود که در چارچوب برنامه راهبردی آمریکا اعلام‌ شده با ائتلافی که بین این دو کشور از قبل وجود داشت، حالا در راستای مبارزه با تروریسم موضع شفاف ‌تر و روشن‌ تری را پیداکرده و پیامی است به دشمنان مردم افغانستان که این کشور برای مبارزه با تروریسم تنها نیست.

تمنا در پاسخ به این سؤال خبرنگار مهر که آیا موضع کشورهای منطقه خصوصاً ایران، روسیه و دیگر کشورهای منطقه در قبال برنامه راهبردی ترامپ برای دولت افغانستان اهمیت دارد یا خیر پاسخ داد: تمام کشورهای منطقه جز پاکستان خواهان مبارزه جدی با طالبان و به ‌صورت عموم تروریسم هستند و به همین لحاظ برنامه راهبردی ترامپ با تأیید در منطقه روبرو خواهد شد.

فرامرز تمنا گفت: به‌صورت طبیعی ما متعلق به منطقه هستیم و ثبات و امنیت در افغانستان به ثبات در منطقه و ثبات و امنیت در منطقه به ثبات و امنیت افغانستان گره ‌خورده، بحث طالبان و مبارزه با تروریسم موضعی است که تمام کشورهای منطقه با حکومت افغانستان با آن یک اجماع مشترک دارند و این موضوعی نیست که کشوری در منطقه باشد (البته به‌ جز پاکستان) که از گسترش افراط‌گرایی در افغانستان و منطقه حمایت بکند.

وی در این ارتباط افزود: همه کشورهای منطقه از تروریسم آسیب دیده اند و طبیعی است که می‌خواهند برای مبارزه با این تهدید مشترک با یکدیگر متحد باشند.

تمنا همچنین در ارتباط با موضع آمریکا در قبال پاکستان، باوجود این که این کشور در گذشته نیز به عنوان حامی تروریسم تحت فشار جامعه بین الملل بوده گفت: تاکنون پاکستان مستقیم و واضح خطاب قرار نگرفته بود و تاکنون تا این اندازه شفاف خطاب قرار نگرفته بود، از این موضع آمریکا در قبال افغانستان نسبت به گذشته جدی‌تر است.

رئیس اداره مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان در ارتباط با تأثیرپذیری نیروهای امنیتی افغانستان از افزایش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان در شرایطی که بارها بر سپرده شدن امنیت افغانستان به نیروهای افغان تأکید شده است، افزود: گرچه در خصوص رقم دقیق افزایش نیروهای آمریکایی در راهبرد ترامپ بحثی نشده، اما بر اساس توافقات قبلی بین حکومت افغانستان و ایالات‌متحده امریکا حضور نیروهای نظامی آمریکا مانند گذشته جنبه حمایتی و آموزشی دارد و این افزایش در راستای تقویت و بالا بردن ظرفیت های نیروهای مسلح افغانستان است.

کد خبر 4070098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =