عرفه؛ دعای تضرع به درگاه معبود / خدا را بی‌وسطه بخوانیم

قم - یکی از اساتید حوزه و دانشگاه گفت: عرفه روز تضرع و زاری به درگاه الهی است؛ روزی است که می‌توان با زمزمه دعای عرفه خواسته خود را از درگاه الهی بی‌منت طلب کرد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: نهم ماه ذی‌الحجه را روز عرفه می‌گویند. این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است؛ گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده است.

از سوی دیگر از آنجا که امام سوم شیعیان حرکت خود را به‌سوی کربلا قبل از مراسم حج آغاز کرد برای شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین زیارت امام سوم شیعیان در این روز بسیار توصیه شده است. «دعای امام حسین در روز عرفه» از مهم‌ترین اعمال این روز است که پس از نماز ظهر و عصر خوانده می‌شود. عید قربان پس از روز عرفه قرار دارد.

درباره نام‌گذاری این روز به عرفه آمده است: جبرائیل علیه السلام هنگامی که مناسک را به ابراهیم می‌آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عرفت؟» و او پاسخ داد «آری»، لذا به این نام خوانده شد؛ و نیز گفته‌اند سبب آن این است که مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف می‌کنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی می‌دانند که برای رسیدن به آن باید متحمل شد. چرا که یکی از معانی «عرف» صبر و شکیبایی و تحمل است.

اعمال حجاج

در این روز حجاج از شهر مکه به صحرای عرفات آمده و در آنجا به راز و نیاز و دعا پرداخته و پس از نماز ظهر و عصر این دعا را در کنار کوه جبل الرحمه می‌خوانند. سپس حجاج به‌سمت سرزمین مشعر الحرام حرکت می‌کنند تا در روز عید قربان در سرزمین منا باشند.

اعمال غیر حجاج

برای این روز دعاها، نمازها و اعمال مختلفی (از جمله غسل) ذکر شده است که شیعیان از جمله افرادی که در حج حضور ندارند بجا می‌آورند. از جمله مهم‌ترین این اعمال دعای حضرت سیدالشهدا(ع) در روز عرفه است.

یکی از اساتید حوزه و دانشگاه درباره اهمیت روز عرفه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از مقطع‌های مهم حرکت امام حسین(ع) خلق فرصتی برای مناجات با خدا در یکی از بهترین مکان‌ها، صحرای عرفات در کنار کوه ابوقبیس است.

قاسم جعفری بیان داشت: دعا بهترین سلاح مؤمن است و کسی که توفیق دعا دارد در واقع توفیق درک لذت خطاب الهی را یافته است.

خواندن دعای طولانی عرفه در کمال آرامش

وی با بیان این که دعا بسیار مهم است و اثرات شگفت انگیزی دارد، عنوان کرد: در دعای عرفه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) می‌بینیم امام حسین(ع) چندین ساعت این دعای طولانی را در شرایطی که اسباب نگرانی و ناراحتی دارند و حکومت تهدیدشان کرده را در اوج آرامش زمزمه می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور ادامه داد: دعای عرفه دعایی است که از خلقت انسان تا همه مسائل خلقت و نحوه ارتباط مخلوق در آن عنوان شده و درس‌های زیادی برای ما انسان‌ها دارد.

حرکت بزرگ امام حسین(ع) به سمت کربلا

وی ابراز داشت: دعای عرفه برای گوشه‌گیری نیست بلکه یک سکو برای حرکت و پرش است. امام حسین(ع) بعد از قرائت دعای عرفه قیام به سمت کربلا و کوفه را آغاز کردند و این درس بزرگی است.

دعا باید روح داشته باشد و به معرفت واقعی نزدیک باشد و دعای عرفه به همین خاطر نام عرفه گرفته است

جعفری تصریح کرد: دعا باید روح داشته باشد و به معرفت واقعی نزدیک باشد و دعای عرفه به همین خاطر نام عرفه گرفته است.

سخنگوی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی افزود: امام حسین(ع) می‌فرماید چشمی که تو (خدا) را نمی‌بیند کور است. این نشان می‌دهد اباعبدالله الحسین(ع) تا چه اندازه با خداوند مأنوس شده و به درجه بالای عرفانی رسیده‌اند که این‌گونه بیان می‌کنند.

وی با اشاره به فرازهایی از دعای عرفه اظهار کرد: امام حسین(ع) در دعای عرفه می‌فرمایند «خداوندا به من آن اکسیری را که زودتر به تو می‌رساند نشانم بده».

راه میانبر رسیدن به خدا خدمت به مردم است

جعفری در ادامه با بیان این که راه میانبر رسیدن به خدا خدمت به خلق خدا است، افزود: قیام الله بزرگ‌ترین خدمتی است که انسان را به خدا می‌رساند.

وی بیان کرد: کرامت در این است که در بین مردم باشی و شری از تو به آن‌ها نرسد بلکه خیر تو به مردم برسد.

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: یکی از زیبایی‌های دعای عرفه همچون مناجات شعبانیه، سخن بی واسطه عبد با خدا است و این بسیار لذت بخش است.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تهران با اشاره به نکاتی که دعای عرفه دارا است، ابراز کرد: این دعا با حمد الهی آغاز می‌شود و مقام رضا و تسلیم را متذکر می‌شود. این که اگر خداوند چیزی را تقدیر کند کسی نمی‌تواند مانع آن شود.

یکی از زیبایی‌های دعای عرفه همچون مناجات شعبانیه، سخن بی واسطه عبد با خدا است و این بسیار لذت بخش است

وی افزود: اعتراف عبد به بازگشت به سوی خدا، شکرگذاری از خلقت در زمان وجود چراغ هدایت، سالم آفریده شدن، داشته حسن ظن به خدا در ضمن اعتراف به جهل در برابر او از جمله عناوینی هستند که امام حسین(ع) در دعای عرفه به آن‌ها اشاره کرده‌اند.

جعفری ادامه داد: اعتراف با حقیقت ایمان، سعادت در تقوا و شقاوت در معصیت و تضرع برای آبروداری و این که خداوند تنها پشتوانه بنده است و به دیگران و حتی خویشاوندان نباید تکیه کرد از موارد مهم دیگری است که در دعای عرفه امام حسین(ع) آن را زمزمه کرده‌اند.

وی اظهار داشت: در سخت‌ترین شرایط هم باید به خدا تکیه کرد و فقط از او یاری جست. این مهم است که ما به قیامت فکر کنیم. ببینیم می‌خواهیم در آن دنیا با ثواب خدا و اولیای خدا را ملاقات کنیم یا با گناه.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تهران ابراز کرد: دستگاه الهی سیستم هوشمندی است که متناسب با رفتار عبد عمل می‌کند اگر به این مسئله ایمان داشته باشیم همواره درخواست‌هایمان را در دعا از خداوند طلب می‌کنیم.

کد خبر 4074303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =