فارس در موضوع تاریخ شفاهی همواره پیشکسوت بوده است

شیراز- معاون سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس از فارس به عنوان پیشکسوت تاریخ شفاهی یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس، سرهنگ حسین فروتن نژاد با اشاره به اینکه رزمندگان و شهدای ما در دفاع مقدس به بهترین نحو آنچه را وظیفه خویش می دانستند انجام دادند، گفت: ما نیز باید وظیفه خویش را که حفظ اسناد و مدارک آن دوران است به نحو شایسته ای انجام دهیم

وی گفت: سیاست گذاری کارگاه های تاریخ شفاهی در سازمان اسناد و مدارک صورت می گیرد و در استانها بنیاد حفظ آثار این سیاست ها را اجرایی می کند و فارس در مساله تاریخ شفاهی همواره پیشکسوت بوده است.

معاون سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت: هنوز  خاطرات و تاریخ شفاهی بسیاری از ایثارگران گرفته نشده و امیدواریم برپایی این نوع کارگاه هاسبب شود رسالت و وظیفه ای که بر عهده مان گذاشته شده را به نحو احسن انجام دهیم.

نگین رسیدن به خودباوری فارس افتخار داشتن ۱۵ هزار شهید است

همچنین مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس نیز حضور جوانان در کنار پیشکسوتان را یک فرصت دانست و گفت:حضور جوانان می تواند کمک خوبی در راه ترویج فرهنگ دفاع مقدس است.

سرهنگ حمیدرضا گرامی با اشاره به این سخن مقام معظم رهبری که نگذاریم دستاوردهای دوران دفاع مقدس تحریف شود گفت: تاریخ شفاهی امری بسیار مهم است اما تلاش هایی که تاکنون در این زمینه صورت گرفته قطره ای از دریای بیکران است و کارهای بیشتری باید انجام شود.

سرهنگ گرامی با بیان این مطلب که متاسفانه رزمندگان ما دارند از بین می روند و باید تلاش هایمان را دوچندان کنیم، گفت: رمز سربلندی موفقیت و ماندگاری ما در حوزه های مختلف کشور دفاع مقدس و روحیه ایثار و شهادت برآمده از آن است و مصداق بارز این سخن را در دفاع مقدس مشاهده کردیم.

وی افزود: یکی از آسیب های بارز اجتماعی که  در حال حاضر در جامعه ما وجود دارد بی توجهی به فرهنگ و دستاوردهای دوران دفاع مقدس است و به نظر می رسد به نوعی روزمرگی دچار شده ایم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس با اشاره به این سخن مقام معظم رهبری که فرمودند باید به خودباوری برسیم گفت: استان فارس در قله است و نگین رسیدن به خودباوری ما افتخار داشتن ۱۵ هزار شهید است.

وی افزود: ما مفتخریم بیشترین یگان ها در دوران دفاع مقدس از فارس بوده است. افتخار می کنیم که شروع کننده راهیان نور بوده ایم و پیشرو این جریانیم و میانگین ۳۰۰هزار نفری جمعیت ایثارگر را در فارس داشته ایم.

سرهنگ گرامی در فراز دیگری از سخنان خویش خواستار ورود دستگاه های مختلف به مقوله جمع آوری اطلاعات خاطرات و اسناد دفاع مقدس شد و گفت:در این راستا نامه نگاری هایی نیز داشته ایم و کارهای خوبی نیز صورت گرفته اما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم.

وی در پایان به اهمیت تدوین دانشنامه دفاع مقدس فارس اشاره کرد و گفت: بیش از ۸۵۰ مدخل تاکنون شناسایی شده و پیش بینی می شود به سه هزار مدخل برسیم تا ان شاءالله پس از مرحله شناسایی مدخل ها به مرحله نگارش مقالات برسیم.

کارگاه تخصصی منطقه ای تاریخ شفاهی به همت مشترک حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس به مدت دو روز در حوزه هنری فارس برپاست.

کد خبر 4075128

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =