سالانه٥٠٠هزارشغل می‌خواهیم/لزوم تزریق ٣٢ هزارمیلیاردتومان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید ١٥ تا ٣٢ هزار میلیاردتومان سرمایه، به بازار کار تزریق شود، گفت: این سرمایه می تواند از محل افزایش دریافت مالیات تامین شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی ربیعی، در نخستین کارگاه بین المللی مطالعات بازار کار با اعلام اینکه سالانه نیاز به ایجاد اشتغال٥٠٠ هزار نفری داریم، گفت:برای دستیابی به چنین هدفی باید ١٥ تا ٣٢هزار میلیارد تومان از تولید ناخالص ملی(GDP) را به بازار کار اختصاص دهیم؛ این حجم از سرمایه می تواند از طریق افزایش دریافت مالیات انجام بگیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که حتی در زمانی که دولت ها با مشکل نقدینگی دست و پنجه نرم می کنند، باید تزریق سرمایه به بازار کار انجام شود.

ربیعی با بیان اینکه به دلیل سندرمی که در برنامه های موجود در زمینه اشتغالزایی داشتیم، نتوانستیم طی دهه اخیر موفق عمل کنیم، اضافه کرد: ایران یک درصد جمعیت کل جهان را به خود اختصاص داده در حالیکه ۱.۹ درصد جمعیت شاغل را دارد که این عدم تناسب، مشکلات و نیازهای متعددی را به وجود آورده؛ ضمن اینکه عمده مشکلات حوزه اشتغالزایی در یک دهه اخیر، فقدان کفایت سرمایه است.

ربیعی با بیان اینکه از سال ۹۳ مدیریت بازار کار و حوزه اشتغالزایی بر اساس شواهد علمی بررسی می شود، گفت: در این راستا مطالعاتی از این سال آغاز شد که نتایجی مثبتی نیز به ارمغان آورد. به عقیده نظریه پردازان انقلاب، پدیده انقلاب همواره تحولات عظیم جمعیتی را به دنبال داشته است. در حالی که اتحادیه ها و انجمن های متفاوتی پیرامون مسئله بیکاری صحبت می کنند، باید بررسی کنیم که با این مسئله و با وجود متغیرهای متفاوتی که در این زمینه موثر است چطور می توان این مشکل را به بهترین شکل ممکن مدیریت کرده و از پس آن برآمد.

به گفته وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی پنجره جمعیتی در ایران موجب بیکاری شده که در صورت برنامه ریزی مناسب این رشد جمعیتی را می توان به یک فرصت تبدل کنیم. چراکه باید به رشد دست یابیم اما رشدی مناسب و هماهنگ با رشد جمعیتی. بنابراین می توان گفت باید نخست رشد اقتصادی بزرگی رخ دهد تا اشتغال ایجاد شود. این نرخ رشد(بدون در نظر گرفتن رشد اقتصادی حاصل از فروش نفت) باید به میزانی بالای شش درصد برسد.

این وزیر کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: عدم برنامه ریزی مناسب و علمی برای بازار کار طی یک دهه گذشته مشکلات فراوانی را به وجود آورد که در نتیجه آن قدرت خرید کاهش یافته که این روند کاهش مصرف کالا را به دنبال آورده است. به تمامی این مشکلات قاچاق کالا را نیز باید اضافه کرد. به این ترتیب می توان گفت نیازمند حجم بالای سرمایه گذاری در بخش تولید و ایجاد اشتغال در کشور هستیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه باید روی اشتغالزایی تمرکز کنیم، ادامه داد: در راستای رونق اشتغالزایی مشوق های کارفرمایی در نظر گرفتیم تا کارفرمایان با استفاده از آن به جذب نیروهای مهارتی بپردازند تا به این ترتیب هر نیروی کار بتواند دو سال در کارگاه های مختلف فعالیت کند. بخش دیگری از این محورهای موثر بر رونق اشتغال رسته های پرکشش اشتغال در منطقه است که به طور سالیانه می تواند ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کند. البته ارتقای کیفیت شغل هم در نظر داریم.

کد خبر 4075968

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =