یک میلیون پرونده مشاوره ژنتیک در کشور تشکیل شده است

رئیس سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها، گفت: ٢٥٦ مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور توسط پزشکان دوره دیده اداره می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مینو رفیعی افزود: امروزه با توجه به پیشرفت قابل توجه علوم پزشکی و بهداشتی به دنبال پیشگیری از بیماری های عفونی و رعایت بهداشت فردی و بهبود تغذیه، بیماریهای ارثی - ژنتیکی و معلولیت های ناشی از آن بخش قابل توجهی از بیماری ها را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر الگوی آینده کشورها انتقال دانش پزشکی از درمان به سوی پیشگیری است.

وی تصریح کرد: سالیانه کودکان معلول بسیاری در کشور ما متولد می‌شود و عواملی چون درصد بالای ازدواجهای فامیلی، شیوع بالای بیماریهای خونی ارثی مثل تالاسمی، عدم آگاهی مردم دربارۀ پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و ناتوانایی ها و... در بروز آنها نقش دارند. و نیمی از موارد معلولیت های مختلف مانند نابینایی‌، ناشنوایی‌ و عقب‌ماندگی ذهنی شدید به دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد می‌شود.

رفیعی ادامه داد: دو اتفاق در این کنگره از جمله بزرگداشت بیستمین سال ارائه خدمات مشاوره ژنتیک به جامعه توسط سازمان بهزیستی و ورود به فعالیت های پیشگیری از معلولیت ها به دلیل آنکه یک ماموریت مهم سازمان بهزیستی بود، از سال ٧٤ در قالب طرح پیشگیری از تنبلی چشم شروع شده بود. لیکن شروع برنامه تخصصی پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک از سال ٧٦ آغاز شد و ادامه یافت و ارتقاء پیدا کرد به گونه ای که امروز ٢٥٦ مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور توسط پزشکان دوره دیده اداره می شوند.

وی گفت: در طول این ۲۰ سال بیش از یک میلیون پرونده تشکیل و مشاوره ژنتیک ارائه شده است.

رئیس سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها، افزود: اتفاق مهم دوم تصویب قانونی برای اجباری شدن غربالگری زوجین پیش از ازدواج به منظور شناسایی ازدواجهایی است که نسبت به بقیه خطر بیشتری برای تولد فرزند با مشکل ژنتیکی دارند. این قانون در برنامه ششم توسعه با پیشنهادسازمان  بهزیستی و همت ریاست محترم سازمان جناب اقای دکتر محسنی بندپی و تصویب مجلس گنجانده شده است.

ششمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها ۱۰ و ۱۱ آبان ۹۶ در سالن همایش های رازی برگزارمی شود.

مهلت ارسال مقاله به این سمینار تاپایان شهریور است.

کد خبر 4076995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =