«کوچ» عروسک ها به جزیره تنهایی/جنگ میان سنت و مدرنیته

قروه- زنگ خطر جنگ میان سنت و مدرنیته با استفاده از وسایل بازی هوشمند و قهر با بازیهای قدیمی و اثربخش را می توان در نمایش «کوچ» کاری از گروه تئاتر پیدا به خوبی شنید.

به گزارش خبرنگار مهر، جنگ میان سنت و مدرنیته. رهایی از تنهایی. بازگشت به ارتباطات مؤثر قدیمی. ضعف در برقراری ارتباط میان والدین و فرزندان و ... از جمله مسایلی است که امروزه با وجود وسایل ارتباطی هوشمند بروز پیدا کرده و باعث شکاف ارتباطی میان خانواده ها شده، این معضل بیشترین صدمه را به کودکان وارد می کند چرا که تنهایی خود را با سرگرم شدن در دنیای مجازی پر می کنند و از بازیهای فکری قدیمی جدا می شوند.

هرچند بارها بر مضرات استفاده از وسایل هوشمند تأکید شده اما بیان این هشدارها به شیوه ای جدید و در قالب زبان هنر اثربخش تر خواهد بود، درست همان طور که گروه تئاتر پیدا در قروه با نمایشی کودکانه به صورت موزیکال موفق شده است آن را به تصویر بکشد.

این نمایش با نام «کوچ» به روند تنهایی کودک و بی توجهی والدین نسبت به رفع تنهایی فرزند خود در کنار بیان استفاده صحیح از وسایل هوشمند می پردازد.

به گفته نویسنده و کارگردان نمایش «کوچ» آغازگر نمایش با تنهایی کودکی است که از تنهایی مداوم خود رنج می برد تا جایی که عروسک هایش فرشته نجاتی برای او می شوند. عروسک هایی که این روزها خود در خلسه تنهایی به سر می برند.      

«محمد صمدی» با بیان اینکه تلاش عروسک ها اثر می کند تا اینکه روز تولد کودک، والدین اش به او یک دستگاه تبلت هدیه می دهند، افزود: همین هدیه مدرن و ورود به دنیای مجازی باعث می شود عروسک های نجات گر خود از یاد رفته و به جزیره تنهایی «کوچ» کنند.

وی رفتن عروسک ها را نماد فراموش شدن بازیهای فکری و مؤثر قدیمی دانست و تصریح کرد: با تمام شدن شارژ تبلت، کودک دوباره به دنیای تنهایی اش می رسد اما این بار متوجه می شود که دیگر عروسک هایی نیستند تا او را یاریگر باشند و اینجاست که زنگ خطر جنگ میان سنت و مدرنیته به صدا در می آید.

به گفته «صمدی» گرچه در این نمایش عروسک ها از «کوچ» ناگزیر خود بر می گردند اما آیا در زندگی امروزه راه برگشتی برای عروسک های قدیمی و بازیهای بومی وجود دارد!؟ و این سؤالی است که شاید بتوان به پاسخ آن با دیدن نمایش «کوچ» رسید.              

این نمایش تا بیستم شهریور ماه با ۴ بازیگر شامل یک بازیگر کودک و سه بازیگر دیگر در نقش عروسک ها در کانون شهید مطهری قروه برای عموم به اجرا در می آید.

کد خبر 4080588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =