۷۵۰۰ هکتاراز باغات کردستان به کشت گردو اختصاص دارد

سنندج- رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان وسعت باغات گردو دراستان را ۷ هزارو ۵۰۰ هکتار ذکر کرد و گفت: از این میزان ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار آن در شهرستان سروآباد واقع شده است.

به گزارش، کریم ذوالفقاری شامگاه چهارشنبه در جشنواره گردو که در شهرستان سروآباد برگزارشد، با اشاره به اینکه  سروآباد یکی از شهرستان های مستعد کردستان در تولید محصولات باغی است، گفت:گردو به عنوان یک محصول ارزشی و سنتی از گذشته ها تا به امروز دراین استان به ویژه منطقه اورامانات تولید می شود.

وی وسعت باغات گردو دراستان را ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار خواند و عنوان کرد:  ۲ هزار و  و ۵۰۰ هکتار از باغات گردو استان در شهرستان سروآباد است که عملکرد در هکتار این باغات ۳ تا سه ونیم تن در هکتار است.

وی بیان کرد: بااحداث باغات فنی با استفاده از ارقام مناسب گردو  هم چون رقم چندلر  در ۵هزارمتر هم می شود علاوه بر افزایش درآمد برای کشاورزان محصولی باکیفیت تولید کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: وقوع هزارمیلیمتر بارندگی در غرب استان که شهرستان سروآباد را نیز شامل می شود می تواند امکان تولید ثروت رادر این منطقه فراهم کند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه باغداری و زنبورداری مکمل هم هستند، عنوان کرد: باغداران باید برای بهرمندی از یک باغ خوب اقدام به  زنبورداری (گرده افشانی) در راستای تولید محصولی باکیفیت  کنند.

وی با اشاره به ۳۴ هزار هکتار باغ آبی در استان کردستان بیان کرد:در حال حاضر ۱۹۳۸ هکتار باغ آبی در دست اقدام است که ۵هزار هکتار از این مقدار به باغ گردو با کاشت رقم چندلر رقم اصلاح شده این محصول اختصاص دارد که در ۴ سال ثمر می دهد.

به گفته این مسئول محصول گردو علاوه بر خواص درمانی و ارزش غذایی، توجیه اقتصادی بسیار خوبی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: استان کردستان از پیوند کاران آموزش دیده توسط اساتید مجرب خارجی بهره مند است سرشاخه کاری و پیوند باغات گردو، افزایش ضریب مکانیزاسیون باغی می تواند تولید محصول باکیفیت را تضمین کند.

ذوالفقاری پرداخت تسهیلات برای تامین ماشین الات کشاورزی را اولویت این سازمان خواند  و گفت:در حال حاضر ۵۵ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۱۵ درصد آماده پرداخت به کشاورزان به ویژه باغداران کردستانی است.

وی یاداورشد: به ازای هرهکتار از اراضی کشاورزی ۵ میلیون تومان بلاعوض برای استفاده از سیستم های نوین آبیاری به کشاورزان پرداخت می شود.

گفتنی است، در پایان این جشنواره از برترین های تولید محصول گردو تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

کد خبر 4080910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =