تبریز بدون کلیددار/ انتخاب شهردار قربانی سیاسی کاری شورا نشود

تبریز – اعضای شورای شهر تبریز برای چندمین بار در مورد انتخاب شهردار برای شهر اولین ها به توافق نرسیدند تا کلاف مدیریت شهری پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ همچنان سردرگم باشد.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها – حسن عبدالهی: تبریز همیشه به اولین بودن شهره بوده و هست، از ایجاد نخستین چاپخانه ها و سینماها و بلدیه ها گرفته تا انتخاب به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در همین اواخر و بدون شک منطقی به نظر می رسد که هر شهروند و مسئولی در این شهر بر خود وظیفه بداند که گامی در مسیر تداوم این شهرگی بردارد، حتی اگر شده با اقداماتی در جهت عکس و شاید بتوان این را تنها توصیف مجمل بر ماجرای انتخاب نشدن شهردار تبریز توسط اعضای شورای شهر دانست که تلاش می کنند از این طریق نیز اولینی دیگر به نام این شهر کهن به ثبت برسانند.

گویا به همین دلیل نیز بوده که در حالی که نمایندگان  افکار عمومی و رسانه ها امروز به امید انتخاب شهردار کلانشهر تبریز، پایتخت کشورهای جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ در صحن علنی شورای اسلامی این شهر حاضر شده بودند، در نهایت تیتر تکراری چند هفته گذشته را برای مهمترین عنوان خبری از شورای شهر انتخاب کردند: شهردار تبریز باز هم انتخاب نشد!

تبریزی که به اولین بودن همیشگی و اتفاقات و رویدادهای منحصر به فرد شهره است، بار دیگر به دنبال ثبت اولینی دیگر به نام خود است و آن بلاتکلیفی آرای اعضای شورای شهری است که بسیاری از آنها به صورت لیستی و با شعارهای جذاب و رنگی حول محور تحول در مدیریت شهری تبریز کرسی نشین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر شده اند اما این شورا با ترکیب متحول شده، حتی در برآوردن نخستین مطالبه عمومی از آن، یعنی انتخاب شهردار اصلح برای کلانشهر تبریز در اسرع وقت ناکام مانده است.

شورایی که در پاسخگویی به نخستین مطالبه عمومی عاجز مانده است

نکته جالب توجه آن است که با آغاز شروع به کار شورای پنجم تبریز لیست های چندین و چند نفره به عنوان کاندیداهای کلیدداری این شهر از سوی اعضای شورای شهر مطرح شد و در حالی که همگان منتظر انتخاب گزینه ای از این فهرست ها بودند، اعضای شورا به یکباره ترجیح و انتخابشان بر گماشتن سرپرست برای شهراری تبریز شد.

پس از این اجماع، سریال جلسات پیدا و پنهان اعضای شورای شهر تبریز برای انتخاب شهردار کلید خورد تا دست کم هفته ای دو بار با تایید و تکذیب های جالب و متعدد در این خصوص به سوژه اول اخبار رسانه ها در حوزه مدیریت شهری تبریز بدل شوند و کار به آنجایی رسید که در آخرین جلسه هفته گذشته عده ای از اعضای شورا به جای حضور در جلسه رسمی اعلام شده برای انتخاب شهردار، محوطه بیرونی عمارت شهرداری را برای دورهمی خود انتخاب کنند تا این جلسه نیز به بهانه نرسیدن به حد نصاب اعضا بدون نتیجه باقی بماند.

حال پس از این چرخه باطل برای انتخاب شهردار تبریز، از جلسه امروز شورای پنجم شهر تبریز خبر می رسد که ۱۱ تن از ۱۳  عضو رأی به تنفس چند روزه برای انتخاب شهردار دادند تا به قول خودشان شهرداری با رای قاطع انتخاب کنند و این در حالی است که عدم حصول نتیجه در این خصوص با وجود گذشت چندین هفته از شروع کار شورا در دور جدید، نشان از انشقاق و متاسفانه تقابل های سیاسی موجود در بطن شوراست، موضوعی که خروجی آن چیزی جز بلاتکلیفی مدیریت شهری تبریز در آستانه یکی از مهمترین دوره های تاریخی خود یعنی تبریز ۲۰۱۸ نیست.

انتخاب شهردار با آرای نصف به اضافه یک اعضا شایسته تبریز نیست

با وجود اینکه شهرداری تبریز از آغاز به کار شورای شهر جدید وارد فاز بلاتکلیفی شده است، سونیا اندیش نائب رئیس شورای پنجم این شهر در جلسه امروز با نقدی جالب در این خصوص که انتخاب شهردار با آرای نصف به اضافه یک اعضا شایسته تبریز نیست، اظهار داشت: هرچند رأی گیری شده که انتخاب شهردار تک رأی باشد اما بهتر است اعضای شورا در رویه خود بازنگری کنند.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم انتخاب شهردار با رای قاطع خاطر نشان کرد: در این صورت می توانیم شهرداری انتخاب کنیم که مورد قبول همه اعضا باشد و نزدیک به ۱۳ رأی شود، چون رأی گیری نصف به اضافه یک به ضرر شهر و شهروندان تبریزی خواهد بود.

لزومی بر طولانی شدن فرآیند انتخاب شهردار وجود ندارد

در حالی که به نظر می رسد این عضو شورای شهر تبریز تلاش دارد شهرداری مقبول همه اعضا انتخاب شود، شهرام دبیری دیگر عضو این شورا و البته رییس شورانشینان دور چهارم تبریز در جلسه امروز اشاره ای به روند انتخاب شهردار در ادوار گذشته داشته و گفت: بر اساس روال ادوار گذشته، اگر کاندیدایی نصف به اضافه یک رأی می آورد، به عنوان شهردار انتخاب می شد.

وی در ادامه اظهار داشت: بر این اساس، اگر دو نفر از کاندیداها  موفق به کسب بیش ترین رأی می شد، دوباره بین آنها رأی گیری می شد و در نهایت یک نفر به عنوان شهردار تبریز انتخاب می شد، از این رو معتقدم پروسه انتخاب شهردار نباید طولانی شود و لزومی برای صرف وقت بیشتر نمی بینم.

بلاتکلیفی چند ماهه شهرداری و ابهامات در خصوص سرنوشت رویدادی بنام تبریز ۲۰۱۸

این اظهار نظرها در حالی صورت می گیرد که بابایی اقدم از دیگر اعضای شورای شهر به انتخاب شهردار از میان دو نفر اول رای گیری ها و با بررسی برنامه های آنها معتقد است. مسعودی ریحان دیگر عضو این شورا نیز با اشاره به در پیش بودن تبریز ۲۰۱۸ اظهار داشت: شهرداری چند ماهی است که در بلاتکلیفی است و جا دارد سؤال شود که تا به امروز، برای تبریز ۲۰۱۸ چه کرده ایم.

وی در حالی که با بر انتخاب شهردار در جلسه امروز تأکید داشت، خاطر نشان کرد: مهم نیست که چه کسی شهردار می شود، مهم چیستی و چگونگی برنامه های ماست، از این رو، معتقدم شهردار تبریز امروز باید انتخاب شود.

محرم محمدزاده خزانه دار شورای پنجم هم با بیان اینکه به نظر می رسد شهرداری تبریز در نهایت با نصف به اضافه یک یا دو رای انتخاب می شود، ابراز داشت: امید داشتم شهرداری که انتخاب می شود با رأی ۱۳ نفر انتخاب شود، اما گویا این گونه نبوده، و نخواهد بود.

از امروز شروع به تضعیف شهرداری نکنیم، چرا که انتخاب شهردار به منزله انتخاب یکصد مدیر برای مدیریت شهری تبریز استبهشتی دیگر عضو این شورا با بیان اینکه مگر اختیارات رئیس جمهوری که با ۹۰ درصد انتخاب می شود با اختیارات رییس جمهور منتخب با ۵۱ درصد آرا متفاوت است، پیشنهاد داد: بهتر است جلسات پرسش و پاسخ بگذاریم تا کاندیداها به صورت کامل شرح برنامه دهند.

وی اظهار داشت: از امروز شروع به تضعیف شهرداری نکنیم، چرا که انتخاب شهردار به منزله انتخاب یکصد مدیر برای مدیریت شهری تبریز است و جا دارد سؤال شود که دیدگاه شخصی شهردار آتی و انتخابی در مورد مدیریت شهری و واحدهای تحت مدیریت واحد، شهر و شورا چیست.

به هر حال در نتیجه همین اظهار نظرهای متفاوت و گاه متناقض اعضای شورای شهر تبریز تصمیم گرفتند که اگر قرار است شهردار با نصف به اضافه یک انتخاب نشود، دو نفر از کاندیدهای اول تا هفته بعد برنامه های خود را ارائه دهند تا بر اساس برنامه های ارایه شده آنان، هفته بعد، شهردار تبریزی انتخاب شود که قرار است سال ۲۰۱۸ با همین مدیریت و نگاه ها میزبان گردشگران کشورهای اسلامی باشد.

پازل چینی های سیاسی و منفعت طلبی های حزبی شورا آتشی بر خرمن تبریز ۲۰۱۸

البته اشاره به برخی حواشی و سخنان درگوشی حول انتخاب شهردار تبریز نیز خالی از لطف نخواهد بود زیرا هر از گاه خبرهایی می رسد از زنگ ها و تماس هایی که برای این انتخاب با افراد خارج از صحن شورای شهر گرفته می شود و همین موضوعات است که شائبه سیاسی کاری شورای شهر تبریز در انتخاب شهردار را بیش از قوت می بخشد.

حال باید پرسید آیا قربانی کردن مدیریت شهری کلانشهری چون تبریز به پای بازی های سیاسی بی حاصل آن هم در شرایطی که برای میزبانی این شهر کهن از گردشگران کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ چه طبل های تبلیغاتی که کوبیده نشده و چه وعده هایی که داده نشده، پاسخی مناسب به مطالبه عمومی در خصوص تغییرات رو به جلو در روند توسعه تبریز است؟ آیا با چنین نگاه و رویکردهایی می توان تبریز را با سایر کلانشهرهای کشور مقایسه کرد که در همان جلسه نخست شوراهای پنجم شهر کلیددارهای خود را گزینش کرده اند تا بیش از پیش بوی سبقت توسعه را از مسئولان عموماً در خواب تبریز بربایند و به آنها درس اصول مدیریتی بیاموزند؟

بدون شک دستیابی به اهداف تبریز ۲۰۱۸ و اموری از این دست، با پازل چینی های سیاسی و قربانی کردن منافع شهری و توسعه ای به پای منفعت طلبی و ریل گذاری های حزبی  و جناحی محقق نخواهد شد، حتی اگر فرصت هایی نظیر میزبانی از گردشگران کشورهای اسلامی از سوی مسئولان در حد «نقطه آغازی برای توسعه تبریز» تقلیل یابد و برای فروکش دادن مطالبات عمومی از مدیران دخیل، عباراتی چون «قرار نیست در تبریز ۲۰۱۸ کوه ها را جابجا کنیم» استفاده شود.

کد خبر 4082804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =