۱۱۰ سال پس از انتشار دو روزنامه در گیلان مطرح شد؛

ساده نویسی و اخلاق مداری ویژگی اصلی «خیرالکلام» و «نسیم شمال»

شناسهٔ خبر: 4084495 -
رشت- یادمان ۱۱۰ سالگی سالروز انتشار «خیرالکلام » و «نسیم شمال»، در حالی برگزار شد که بر بررسی بیشتر مطبوعات گیلان و توجه به داشته های فرهنگی این استان تاکید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، گرامیداشت سالروز ۱۱۰ سالگی انتشار دو روزنامه «خیرالکلام» و «نسیم شمال» که در دوران مشروطه به همت «میرزا ابوالقاسم رانکوهی املشی» معروف به افصح المتکلمین و «شمس الدین صالحی برغانی» معروف به سید اشرف الدین حسینی (نسیم شمال) منتشر می شد، عصر دوشنبه به همت پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان و موسسه فرهنگی و هنری معیار سخن برگزار شد.

رئیس پژوهشکده گیلانشناسی دانشگاه گیلان در این مراسم با اشاره به تاثیر مطبوعات در دوران مشروطه اظهار کرد: تا زمانی که بُعد اجتماعی و فرهنگی یک جامعه رشد نیابد مطمئنا نمی توان شاهد رشد توسعه اقتصادی و سایر جنبه های یک جامعه بود.

هاشم موسوی با بیان اینکه افصح المتکلمین و نسیم شمال از جمله مشروطه خواهانی بودند که اخلاقیات را سرلوحه فعالیت خود قرار دادند افزود: ساده نویسی و توجه به زندگی عامه مردم از ویژگی های نوشتار هر دو روزنامه در زمان انتشار است.

وی تصریح کرد: پژوهشکده گیلان شناسی وظیفه خود می داند که با بهره مندی از مطالعات و تحقیق های پژوهشگران نسبت به حفظ و مطالعه بیشتر بر روی حوزه های مختلف از جمله مطبوعات گیلان اقدام کند.

در ادامه این مراسم، رئیس موسسه فرهنگی هنری معیار سخن نیز با بیان اینکه به زودی کارگاه های شناخت و بررسی مطبوعات گیلان از سوی این موسسه  برگزار می شود اظهار کرد: زمینه های پژوهشی متعددی در بررسی محتوای این مطبوعات وجود دارد.

بهنام رمضانی نژاد افزود: باید بتوانیم از داشته های فرهنگی خود در برنامه ریزی های فرهنگی بهره ببریم.

وی از تولید مستندات در قالب دانشنامه و فرهنگ نامه هم خبر داد و افزود: اطلاعات بسیار غنی در روزنامه های گیلان در حوزه های مختلف قابل استنتاج است و بر همین اساس طرح دانشنامه مطبوعات گیلان در حال تدوین است و دسته بندی موضوعی، عناوین روزنامه ها و مدیرانشان می تواند به پژوهشگران کمک قابل توجهی کند.

در پایان این مراسم، از «احمد اداره چی گیلانی» که مجموعه آثار «نسیم شمال» را در سال ۷۵ در قالب یک کتاب جمع آوری و منتشر کرده است، تقدیر به عمل آمد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 3 =