استاد دانشگاه کنتیکت درگفتگو بامهر:

ژنرالها سیاست خارجی ترامپ را راهبری می‌کنند/ کاهش قدرت نرم آمریکا

شناسهٔ خبر: 4084674 -
«جفری لفور» معتقد است ژنرال های اطراف ترامپ از نفوذ و کنترل زیادی بر تصمیمات سیاست خارجی دولت کنونی ایالات متحده آمریکا برخوردار هستند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- فاطمه محمدی پور: اکنون حدود هفت ماه از آغاز ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» جمهوریخواه می گذرد،اما همین مدت زمان کوتاه کافی بود که جهان متوجه بی کفایتی رئیس جمهور منتخب مردم آمریکا شود. امروز برای همه جهانیان یک سوال وجود دارد: ترامپ چه میراثی از خود برای آمریکا به جای خواهد گذاشت؟

جهت پاسخ به سوال فوق و در خصوص تاثیر سیاست های ترامپ بر سیاست داخلی و خارجی ایالات متحده امریکا، در حال و آینده، خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور « «جفری لفور»،‌  استاد  علوم سیاسی دانشگاه  کنتیکت امریکا انجام داده است که در ادامه می آید.

*با بررسی سیاست هایی که «دونالد ترامپ» از زمان آغاز دوره ریاست جمهوری خود اتخاذ نموده است، به نظر شما میراث وی برای سیاست داخلی ایالات متحده امریکا چه خواهد بود؟

اکنون خیلی زود است که در مورد میراث ترامپ برای ایالات متحده امریکا در عرصه داخلی و خارجی صحبت شود. بر اساس ارزیابی های هفت یا هشت ماهه ریاست جمهوری ترامپ باید گفت ترامپ به مخمصه اقتصادی و اجتماعی طبقه متوسط و پایین جامعه سفید پوست امریکا توجه خاص نموده، موردی که تاکنون توسط روسای جمهور سابق نادیده گرفته شده است.

اما توجه خاص وی به جامعه سفید پوست و محکومیت دیرهنگام حمله نژادپرستان سفید پوست به فعالان ضد نژادپرستی در شارلوتسویل در ماه گذشته باعث شده تا مردم آمریکا به این نتیجه برسند که ترامپ در صدد تقویت سفید پوستان و برتری آنها در جامعه آمریکاست.

برای سفید پوستان امریکا «ساختن آمریکای بزرگ و عالی» یعنی بازگشت به دورانی که در آن سفید پوستان از امتیازات خاص برخورد دار بوده و نسبت به نژادهای دیگر برتر بودند. میراث سیاسی داخلی دیگر ترامپ این است که وی قاضی دادگاه فدرال را تعویض نموده و «نیل گورسچ» که شخصی محافظه کار است را به عنوان قاضی دادگاه فدرال برگزید. این امر باعث ایجاد نسلی محافظه کار در دیوان عالی امریکا می شود. انتظار می رود وی خواهان تعویض چند قاضی دیگر دیوان عالی فدرال نیز باشد.

*نظر شما در مورد سیاست خارجی آمریکا در زمان ترامپ چیست و میراث وی برای سیاست خارجی آمریکا چه خواهد بود؟

در این مورد باید گفت که ترامپ درک بسیار کمی از امورات بین المللی یا مدیریت دیپلماسی کشور داشته و علاوه بر این او خواهان یادگیری بیشتر در مورد جهان و امور سیاسی و دیپلماسی بین المللی نیست.

ژنرال های اطراف او نظیر وزیر دفاع، مشاور امنیت ملی و مشاور ارشد کاخ سفید همگی افرادی منطقی و معتدل (البته تهاجمی در موارد خاص) بوده که از نفوذ و کنترل زیادی بر تصمیمات سیاست خارجی برخوردار هستند. با این وجود این مهم یک سابقه خطرناک برای دموکراسی خواهد بود که خواهان کنترل غیر نظامی ارتش است.

*انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور مرهون شعار «دوباره امریکای بزرگ را می سازیم» است. ترامپ در این مورد چه اقداماتی انجام داده است؟

به طور اساسی به جز انتصاب «نیل گورساچ» به عنوان قاضی دادگاه فدرال ترامپ تاکنون نتوانسته است طرحی را از لحاظ قانونی با موقیت به سرانجام برساند. طرح های او از جمله طرح اصلاح مالیات، لغو اوباما کر و طرح جایگزین آن و وادار کردن مکزیک به پرداخت هزینه ساخت دیوار همگی با شکست مواجه شده اند.

در این نقطه زمانی من فکر می کنم هواداران ترامپ از وی ناامید شده زیرا وی در تحقق اهداف و قولهای خود با شکست مواجه شده است؛ علی رغم اینکه جمهوری خواهان کنترل هر دو مجلس نمایندگان و سنا را در دست دارند.

علاوه بر این حمله او به رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنا و عدم حضور فعال او در امر قانون گذاری (علی رغم فعالیت وی در توئیت) باعث ایجاد این سوال می شود که آیا وی می خواهد طرح هایش به طور قانونی تصویب شده یا با تحت فشار قرار دادن جمهوریخواهان و دموکراتها طرح هایش را عملی نموده و گامی جهت ساختن دوباره امریکای بزرگ بردارد؟ بدون شک ترامپ از هر راهی جهت کسب اعتبار و رسیدن به اهداف خود استفاده خواهد کرد.

* آمریکا بعد از ترامپ چگونه خواهد بود؟ آیا دوره ترامپ از دوره اوباما قوی تر خواهد بود؟ نظر شما در این ارتباط چیست؟

از لحاظ قدرت سخت ایالات متحده امریکا در حال حاضر قدرتمندترین کشور جهان بوده و با توجه به طرح مدرنیزه کردن نیروهای متعارف و غیرمتعارف ترامپ قدرت سخت امریکا در طی سالهای پیش رو افزایش خواهد یافت.

اگر به خاطر داشته باشید بخشی از برنامه مدرنیزه کردن در زمان «باراک اوباما» آغاز شد و در پی آن مقدار زیادی تسلیحات به کشورهای مختلف از جمله عربستان سعودی فروخته شد. ترامپ جهت کسب اعتبار قطعا خواهان ادامه این روند بوده و بنابراین درصدد فروش تسلیحات به مقدار فراوان به کشورهای دیگر است. مسئله کلیدی این است که با توجه به جنگ های نامتقارن امریکا در طی دو دهه گذشته در عراق و افغانستان آیا مدرنیزه کردن قدرت سخت امریکا و ایجاد سیستم های تسلیحاتی جدید مثمرثمر خواهد بود؟

در بعد قدرت نرم امریکا در دوره ترامپ باید گفت که سیاست خارجی وی به طور کامل باعث تضعیف قدرت نرم ایالات امریکا در سطح جهانی به ویژه در اروپا شده است. هر چند شعارها و اقدامات وی نقش بسیار مهمی در بسیاری از کشورهای اقتدار گرا و برخی دموکراسی های تظاهری بازی نموده، در بسیاری از کشورها با شدت محکوم شده است.

اوباما جهان را خاکستری می دید این در حالی است که ترامپ جهان را سیاه و سفید مطلق می بیند. سوال مهم در این ارتباط این است که در دوره ترامپ، قدرت نرم امریکا تا چه حد آسیب خواهد دید و این آسیب آیا قابل تعمیر خواهد بود؟ ناتوانی ترامپ در محکومیت سریع و صریح حوادث اخیر شارلوتسویل باعث شده اقتدار اخلاقی او در خانه تضعیف شده و هنوز مشخص نیست وی تا پایان دوره ریاست جمهوری خود تا چه حد می تواند به اعتبار اخلاقی و پرستیژ ایالات متحده در داخل و خارج آسیب وارد کند و باید منتظر ماند و دید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 6 =