رئیس نهاد رهبری در دانشگاهها:

استاد معارف باید درباره حقوق نجومی پاسخگو باشد

شناسهٔ خبر: 4085840 -
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: اگر حقوق نجومی مطرح شود، استاد معارف باید پاسخگو باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد محمدیان در گردهمایی علمی اساتید و مدیران گروه های معارف اسلامی دانشگاه آزاد گفت: اگر حقوق نجومی مطرح شود، استاد معارف باید پاسخگو باشد و باید بگوید عده ای که نامرد بوده خوردند و همه نمی خورند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ادامه داد:  گرچه الان دیگر خبری از نجومی بگیران نیست و گویا باید برای مدتی که خانواده های آنها در استرس بودند نیز باید حقوق فوق العاده ای داده شود که جبران استرس آنها شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در میان دروسی که در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، سخت‌ترین درس، درس «معارف» است؛ چرا که استاد معارف بنا نیست سلسله‌ گزاره‌هایی را مطرح کند، بلکه باید به نحوی فعالیت کند که اگر شب قبل در اخبار موضوعی مطرح شده است، بتواند در کلاس درس خود در خصوص آن موضوع به دانشجویان پاسخ دهد.

حجت‌الاسلام محمدیان اظهار داشت: به طور مثال اگر در مدیریت دانشگاه اتفاقی بیفتد، اولین فردی که باید پاسخگو باشد، استاد معارف است و اگر دانشجویی مشکل مالی داشته باشد، اولین فردی که مقصر شناخته می‌شود، استاد معارف است.

وی عنوان کرد: بنابراین اگر موضوع حقوق‌های نجومی مطرح می‌شود، استاد معارف باید پاسخگو باشد و باید بگوید که عده‌ای نامَرد می‌خورند، اما همه نمی‌خورند؛ گرچه اکنون گویا خبری از موضوع پیگیری حقوق‌های نجومی نیست و به نحوی پیش رفته است که باید برای این مدت که خانواده‌های آنها استرس داشته‌اند، حقوق فوق‌العاده‌ای، پرداخت که این موضوع جبران شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: اگر موضوع املاک نجومی و یا بابک زنجانی مطرح می‌شود، استاد معارف فردی است که باید پاسخگو باشد؛ حال اگر استاد معارف حتی قیافه بابک زنجانی را نیز ندیده باشد.

وی در خصوص دانشگاه آزاد نیز گفت: من می‌دانم که دکتر رهبر چقدر به رعایت شایسته‌سالاری و مسائل بیت‌المال تعهد دارد. اگر رئیس یک واحد نسبت به شایسته‌سالاری حساسیت لازم را نداشته باشد و دانشجویان و اساتید احساس کنند عزل و نصب مدیران، رفاقتی و روابطی است و در خرج‌ بیت‌المال، دست و دل‌بازی زیاد وجود دارد، استاد معارف نیز موفق نمی‌شود.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: امروز بخش زیادی از تأثیرگذاری اساتید معارف منوط به فعالیت مسئولان است.

حجت‌الاسلام محمدیان عنوان کرد: مردم از ما کار فوق‌العاده‌ای را نمی‌خواهند فقط باید پارتی‌بازی و رابطه‌بازی را کنار بگذاریم.

حجت‌الاسلام محمدیان با بیان اینکه مشکل دین‌گریزی در میان دانشجویان و جوانان ما وجود ندارد، خاطرنشان کرد: آنهایی که می‌خواهند موضوع دین‌گریزی را مطرح کنند، نمی‌دانند که جوانان ما دین را دوست دارند.

وی گفت: جوانان ما دینی را شنیده‌اند که در رفتار ما نمی‌بینند و این تضاد، ذهن آنها را به هم می‌ریزد؛ بنابراین شاهد رفتارهای غیرمحاسبه‌ شده و در سایه از جوانان هستیم.

حجت‌الاسلام محمدیان اظهار داشت: در بخش آموزشی، پژوهشی و مدیریتیِ دانشگاه آزاد مسائلی وجود دارد که باید با درایت دکتر رهبر برطرف شوند.

وی افزود: مدیرانی که امروز به دانشگاه آزاد اسلامی آمده‌اند، در تراز انقلاب اسلامی مدیریت می‌کنند.

لزوم ارتقای دروس معارف در دانشگاه‌ها

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: باید دروس معارف و متون درسی این حوزه ارتقا یابد.

حجت‌الاسلام محمدیان عنوان کرد: اصل کارِ ما در گروه معارف این است که حقیقت را به دانشجویان ارائه کنیم و قاتل دین را نیز آنها (دانشجویان) معرفی کنیم.

وی تأکید کرد: دین یعنی مبارزه با ظلم، دین یعنی مبارزه با حرام‌خواری و دین یعنی حفظ بیت‌المال.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: باید باطن دین را به جوانان نشان دهیم، بنابراین لازم است دروس و اساتید این حوزه ارتقا یابند.

وی خاطرنشان کرد: استاد معارف باید به نحوی در کلاس حاضر شود که اگر موضوعی را نمی‌داند، به دانشجویان بگوید و آن موضوع را پیگیری کند و در جلسه آینده به دانشجویان موضوع را ارائه کند.

برخورد قاطعانه با اساتید معارفی که می‌خواهند ریشه انقلاب را بزنند

وی گفت: گزارش‌های بسیار کمی داریم که برخی اساتید معارف می‌خواهند ریشه انقلاب را بزنند و اگر این موضوع وجود داشته باشد، قاطعانه با آن برخورد می‌کنیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: اگر استاد ما نسبت به انقلاب و نظام متعهد نباشد، جایش در دانشگاه نیست و باید با آن برخورد شود، چرا که کلاس‌های معارف به برکت نظام و خون شهدا شکل گرفته‌اند.

وی افزود: اگر انقلابی‌گری در استاد معارف ضعیف شده باشد، این موضوع یک آفت به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام محمدیان تصریح کرد: در دانشگاه آزاد باید فکری برای اساتید حق‌التدریس صورت گیرد و اساتید شایسته، دروس معارف را تدریس کنند.

توجه ویژه به کمیته معارف در دانشگاه آزاد اسلامی

حجت‌الاسلام محمدیان در ادامه تصریح کرد: کمیته معارف این دانشگاه باید از توجه ویژه‌ای، برخوردار و در استان‌ها نیز دفاتر آن راه‌اندازی شود.

وی تأکید کرد: کمیته معارف در تمامی دستگاه‌ها وجود دارد و امیدواریم هر چه زودتر مشکلات گروه‌های معارف از طریق این کمیته در دانشگاه آزاد برطرف شود و دبیرخانه قوی نیز برای این کمیته در این دانشگاه راه‌اندازی شود.

نگرانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از نحوه ارائه درس وصیت امام (ره)

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: یک نگرانی در دل دارم که آن مربوط به ارائه درس وصیتنامه امام (ره) در دانشگاه آزاد اسلامی است.

حجت‌الاسلام محمدیان ادامه داد: امام (ره) و وصیتنامه ایشان، یک گنج ارزشمند به شمار می‌رود که دانشگاه آزاد تصمیم به ارائه وصیت امام (ره) به دانشجویان کرده است اما گزارش‌هایی داریم که نحوه ارائه این درس در شأن ایشان نیست.

وی افزود: برخی اساتید این درس آمادگی لازم برای ارائه آن را به دانشجویان ندارند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: قرار بود شهریه برای درس «وصایای امام (ره)» از دانشجویان گرفته نشود، اما گزارش‌هایی داریم که در برخی واحدهای این دانشگاه شهریه دریافت می‌شود و در برخی نیز شهریه این درس دریافت نمی‌شود.

حجت‌الاسلام محمدیان در خصوص درس «روخوانی قرآن» تصریح کرد: این درس نیز باید به گونه‌ای ارائه شود که دانشجویان بتوانند حلاوت قرآن را احساس کنند.

وی در خصوص درس «دفاع‌مقدس» خاطرنشان کرد: این درس اختیاری است و دانشگاه آزاد جزو بهترین‌ها در ارائه آن بود و گزارش‌هایی داریم که دانشجویان استقبال خوبی از ارائه این درس داشتند. امیدواریم که این موضوع مجدداً مورد توجه مدیران دانشگاه آزاد قرار گیرد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 9 =