یادداشت بین الملل؛

آنکارا از بروکسل دور می شود/مرکل در نقش سارکوزی

شناسهٔ خبر: 4086382 -
مرکل اکنون نقش سارکوزی را در تقابل با آنکارا ایفا می کند، وی هرگز از توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت نکرده بود، اما اکنون معادله با گذشته تفاوت دارد!

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل_حنیف غفاری: بحران در روابط ترکیه و اتحادیه اروپا به نقطه اوج خود رسیده است. در این میان، سیاستمداران اروپایی از توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا خبر داده اند. موضوعی که مسلما با واکنش آنکارا مواجه خواهد شد. از سوی دیگر، این اقدام سران اروپایی می تواند بر روی توافق ترکیه و اروپا بر سر بحران پناهجویان تاثیر مستقیم بگذارد. در هر حال، آنچه مسلم است اینکه حتی تقابل آنکارا و اروپای واحد طی ماههای اخیر تشدید شده و چشم اندازی برای بهبود این روابط در آینده ای نزدیک مشاهده نمی شود.

در این میان، عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز از یک هدف واقع بینانه، به یک ایده آل دست نیافتنی تبدیل شده است. بسیاری از تحلیلگران مسائل اروپا معتقدند که اساسا عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا ناممکن خواهد بود. به راستی سرنوشت تقابل ترکیه و اتحادیه اروپا در نهایت چه خواهد بود؟ آیا در آینده شاهد تشدید این تنشها خواهیم بود؟ اینها سوالاتی هستند که هر یک از رسانه های غربی در صددند پاسخی برای آنها پیدا کنند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان طی روزهای اخیر به اصلی ترین پیام آور دوری ترکیه از اتحادیه اروپا تبدیل شده است. مرکل که خود را برای حضور در انتخابات سراسری 24 سپتامبر آماده می کند، از توقف مذاکرات در مورد عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرده است. مرکل در یکی از برنامه های تبلیغاتی خود اعلام کرده است: "برای من روشن است که ترکیه نباید عضو اتحادیه اروپا شود. به دنبال آن هستم که با همکارانم در "اتحادیه اروپا" مذاکره کنم تا در خصوص موضوع پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، موضع مشترکی را اتخاذ کنیم یا اینکه بتوانیم به مذاکرات عضویت پایان دهیم. این یعنی "بازگشت از یک فرآیند طولانی و بی نظم".

این در حالیست که مرکل، از اصلی ترین حامیان استمرار مذاکرات ترکیه و اتحادیه اروپا در ماههای گذشته بوده است. صدر اعظم آلمان به خوبی می داند که در صورت توقف روند مذاکرات با ترکیه، توافق آنکارا و بروکسل بر سر بحران پناهجویان نیز ابطال خواهد شد. در این صورت، اروپای واحد باردیگر با معضلات ناشی از حضور پناهجویان و عدم کنترل رفت و آمد آنها دست و پنجه نرم خواهد کرد. با این حال به نظر می رسد مرکل پیشنهاد مقامات اتریشی و دیگر مقامات اروپایی برای لغو این توافق را پذیرفته است.

طی سالهای 2007 تا 2012 میلادی، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور اسبق فرانسه صراحتا اعلام کرد که ترکیه نمی تواند عضو اتحادیه اروپا شود و پاریس اساسا مذاکرات عضویت ترکیه در اروپا را قبول ندارد. مقامات ترکیه ای پس از شکست سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 و حضور اولاند در قدرت تصور کردند که موانع عضویت آنها در اتحادیه اروپا بر طرف شده است. با این حال، در دوران ریاست جمهوری اولاند ترکیه عملا از اروپای واحد دورتر شد!

در حال حاضر نیز آنگلا مرکل نقش نیکولا سارکوزی را در تقابل با آنکارا ایفا می کند. مرکل قبلا بارها اعلام کرده بود پروسه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا سخت و دشوار و طولانی است. با این حال، وی هرگز از توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت نکرده بود. اکنون معادله با گذشته تفاوت دارد! بدون شک در صورت توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، تنشهای موجود میان آنکارا و بروکسل به نقطه اوج خود خواهد رسید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 7 =