مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی:

۱۹۵ تُن انواع صنایع‌دستی در خراسان شمالی تولید شد

شناسهٔ خبر: 4086819 -
بجنورد- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: صنعتگران و هنرمندان استان طی چهار سال اخیر، ۱۹۵ تُن انواع محصولات و صنایع‌دستی تولید و روانه بازار کردند.

آدینه محمد سویدانلویی در گفتگو با خبرنگار مهر از صنایع‌دستی به‌عنوان گونه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی یادکرد و افزود: صنایع‌دستی از معدود صنایع ملی و غیر وابسته‌ای است که قسمت اعظم مواد اولیه آن محصول داخل کشور است.

سویدانلویی تصریح کرد: این مهم بستر مناسبی را برای فعالیت‌های اجتماعی، اقتصادی، اشتغال‌زایی، افزایش تولید ناخالص ملی و حضوری کارآمد و فعال درزمینهٔ پاسداری از میراث فرهنگی فراهم می‌کند.

وی با اشاره به حجم سرمایه‌گذاری در بخش صنایع‌دستی، عنوان کرد: این رقم در خراسان شمالی طی چهار سال اخیر ۹ میلیارد و ۲۹۷ میلیون ریال بوده است.

وی همچنین درباره تسهیلات اعطایی در بخش صنایع‌دستی گفت: طی این مدت با اختصاص ۴۳ میلیارد و ۷۲۸ میلیون ریال برای ۸۰۰ نفر اشتغال ایجادشده است.

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار کرد: احیای سه رشته صنایع‌دستی در استان شامل حجاری روی سنگ، مسگری و کرباس‌بافی در جهت حفظ هویت تاریخی و فرهنگی  انجام گرفت.

وی از صادرات ۳۱ هزار و ۳۴۸ میلیون ریالی صنایع‌دستی از خراسان شمالی طی چهار سال خبر داد و تصریح کرد: طی این مدت ۱۹۵ تُن انواع محصولات و صنایع‌دستی از سوی صنعتگران و هنرمندان استان تولید شد.

وی عنوان کرد: خراسان شمالی بهترین تولیدات را درزمینهٔ فرش کردی، گلیم، قالیچه ترکمنی و سفره کردی در سطح کشور دارد و به‌عنوان قطب صنایع‌دستی شرق کشور مطرح است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 0 =