مرتضی رزاق کریمی

تبریز - نائب رئیس خانه سینما گفت: اگر بخواهیم توسعه‌ موفقی داشته باشیم باید به توسعه‌ پایدار فکر کنیم که یکی از لازمه‌های توسعه پایدار، توسعه‌ فرهنگی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی رزاق کریمی، نائب رئیس خانه سینما ایران در آیین افتتاح خانه‌ی سینمای مستند تبریز ابراز کرد: هر قدم موثری که در راستای امر فرهنگ اتفاق بیافتد حافظه‌ی تاریخی و اجتماعی قوم و فرهنگ ما را جمع آوری می‌کند تا امکان نگاه دوباره به موضوع محقق شود.

وی گفت: به جرات می‌توان گفت طی ۱۰۰ سال آینده تاریخ معاصری که ساخته می شود گذشته ما را یک افسانه خواهد دانست چرا که سند و مستندات چندانی وجود ندارد و امروزه نیز خیلی از رویدادها سند نشده است.

رزاق کریمی بیان کرد: اگر سازوکار مستندنگاری و خلق اثر مستند خلاق، تبدیل به یک رویه شود که جریان آموزشی و فرهنگی نیز در خلق این مستندات دستی داشته باشند اتفاق خوبی در عرصه‌ی مستندسازان را شاهد خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما اگر بخواهیم توسعه‌ی موفقی داشته باشیم باید به توسعه‌ی پایدار فکر بکنیم که یکی از لازمه‌های توسعه پایدار، توسعه‌ی فرهنگی می‌باشد که این زمانی اتفاق می‌افتد که ما از تاریخ عصر در حال حاضر شناختی داشته باشیم و امکانی بهتر از سینمای مستند برای رسیدن به این شناخت وجود دارد.

 وی خاطر نشان کرد: انجمن تهیه کنندگان مستندات هعم آمادگی این را دارد که امکانات در اختیار کسانی که طرح قاطعی دارند و در این امر فرهنگی و تثبیت حافظه‌ی تاریخی نقش موثری خواهند داشت، بگذارد.
نائب رئیس خانه‌ی سینمای ایران عنوان کرد: خانه‌ی سینما نیز از افراد مستعد در این زمینه استقبال می‌کند و منتظر نظرهای خوب و موثر شما می‌باشد.


وی در خاتمه در خصوص تبریز ۲۰۱۸ گفت: امیدوارم در سال ۲۰۱۸ که در پیش رو تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده است، از طریق سینمای مستند بتنوانیم جریان ماندگاری برای توریست‌ها ایجاد کنیم.

گامی برای حرفه‌ای شدن

همچنین در این جلسه محمد محمدپور، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: انجمن سینماگران استان در طول سال‌های گذشته منشا حرکت های بسیار خوبی در حوزه‌ی سینمای استان بوده است.

وی ادامه داد: کم کم به یک نقطه‌ی حرفه‌ای و تخصصی نزدیک می‌شویم که گاهی در کلیت سینمای استان یک تشکل شکل می‌گیرد ولی قطعا با حرفه‌ای تر شدن فضا، ما به سمت تشکیل تشکل‌های تخصصی حرکت می‌کنیم.

وی گفت: مخالف ایجاد تشکل‌های متعدد در یک حوزه نیستیم و از این موضوع، استقبال می کنیم. با فراگیر شدن و گسترش تشکل‌ها در حوزه سینما، شاهد رقابت، مخصوصا در حوزه‌های تخصصی خواهیم بود.

محمدپور خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی در زمینه‌ی گسترش انواع تشکل و حوزه‌ی فعالیت، از لحاظ فضا، جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی، گرشگری، موقعیت‌های شهری و غیره شهری و طبیعت استان، ظرفیت بسیار بالایی دارد که باید از این توانمندی ها بیش از پیش استفاده کرد.

وی پیشرفت مستندسازی در تبریز را مرهون وجود استعدادهای انسانی در حوزه‌ی مستند استان دانست و تاکید کرد: جمع آوری ظرفیت ها در حوزه‌ی مستند، منجر به پیشرفت‌های چشمگیری مانند آیین افتتاح خانه‌ی مستند تبریز می‌شود.

وی بیان کرد: امیدواریم در قالب این تشکل و این مجموعه که تحت عنوان خانه‌ی سینمای مستند تبریز شکل می‌گیرد شاهد قدم‌های موثرتر و گسترده تری در حوز سینما استان باشیم.

کد خبر 4087208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =