مهر گزارش می‌دهد؛

فعالان گردشگری کشور از بافق می‌گویند/افقی نو در گردشگری استان یزد

شناسهٔ خبر: 4087219 -
یزدـ گردشگری طی سال‌های اخیر رنگ و بویی دیگر در یزد گرفته و حتی شهرستان‌های این استان نیز اغلب از این بخش منتفع شده‌اند به نحوی که به نظر می‌رسد افق‌های روشنی پیش روی این صنعت گشوده شده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها ـ رحیم میرعظیم: شهرستان بافق چندی پیش میزبان یکی از مهم‌ترین رویدادهای گردشگری کشور بود و جمعی از فعالان این حوزه به منظور بررسی و رصد مشکلات این بخش، در بافق گردهم آمدند و شاید بتوان گفت این جمع، یکی از مهم‌ترین اجتماعات فعالان گردشگری در سطح ملی و منطقه‌ای بود.

شرکت کنندگان سفر بافق را اتحادیه تأمین نیازهای فرش و صنایع دستباف، انجمن تورلیدرهای گردشگری و تعاونی‌های گردشگری و لیدرهای رسمی گردشگری تشکیل می‌دانند که هر کدام به سهم خود نقش بسیاری در تلاش برای توسعه گردشگری دارند.

بافق موقعیت برجسته‌ای در گردشگری کشور دارد

واقع شدن بافق در مرکز در واقع استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و یزد را به یکدیگر پیوند داده، منطقه‌ای که در واقع یکی از بزرگترین تقسیمات کشوری در حوزه گردشگری به شمار می‌رود و در واقع حدود 35 درصد از حوزه گردشگری کشور را به خود اختصاص داده و همین ویژگی یکی از دلیل انتخاب بافق برای برگزاری این نشست بود

توجه نشان دادن به جاذبه‌های کویر و آشنایی با  مجتمع گردشگری کویرکارال بافق به عنوان اولین مجتمع از نوع خود در استان یزد برای تدارک تورهای مسافرتی به این منطقه نیز یکی از اصلی دلایل این فعالان برای سفر به بافق به حساب می‌آید.

فعالان گردشگری کشور بعد از اقامت یک شبه در این مجتمع و برگزاری نشست هایی با موضوع چگونگی تعامل بین مجموعه‌ای برای توسعه گردشگری در کشور و همچنین ارائه راهکارهایی برای استفاده و سفر بهتر گردشگران به این منطقه، نظرات خود در مورد استفاده بهینه از مجتمع کاراکال بافق که از مهمترین جاذبه‌های این شهرستان است را به بحث گذاشتند.

خبرنگار مهر در گفتگو با چند تن از شرکت کنندگان در این نشست، نظر آنان در مورد بافق را جویا شده که می‌تواند به عنوان نگاهی از بیرون، مورد توجه مسئولان و فعالان گردشگری استان یزد و بافق قرار بگیرد.

از میزبانی بافق راضی هستیم/ توجه مسئولان امیدوار کننده است

آنچه در این گفتگوها جلب توجه می‌کند، ابراز رضایت این افراد از میزبانی خوب شهر بافق از برنامه‌های گردشگری بود زیرا این افراد معتقدند، توجه مسئولان به فعالان فرهنگی و ایده‌های آنها، به تسهیل امور در حوزه گردشگری کمک می‌کند.

یکی از شرکت کنندگان در این نشست در گفتگو با خبرنگار مهر با قدردانی از میزبانی خوب انجام شده ، اظهار رضایت از سفر به بافق ، کاربردی دانستن چنین نشست‌های برای توسعه گردشگری کشور همچنین مناطق میزبان اظهار داشت: چند نکته بسیار کوچک که شاید در بهبود و رونق صنعت توریست در این  اقامتگاه و دیگر مکان‌های گردشگری این شهر کارساز باشد را بیان می‌کنم و امیدوارم این مطالب برای حوزه گردشگری راهگشا باشد.

محسن شایسته‌فر افزود: داد و ستد با روستاها و آبادی‌های اطراف اقامتگاه‌ها  و مردمان بومی این مناطق باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در مرحله اول  باید سود دهی را برای مردمان بومی و روستاهای اطراف در نظر داشت و به عنوان نمونه، استفاده از محصولات غذایی بهداشتی و با کیفیت تولید شده توسط ساکنان این مناطق در این مراکز مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: در منطقه بافق علاوه بر محصولات محلی که در بیشتر نقاط کشور نیز توسط روستاییان تهیه می شود می توان از شیر شتر و فرآورده هایی که احتمالا می توان از آن تهیه کرد برای تغذیه گردشگران بهره برد.

کارآفرینی برای روستاییان توسعه گردشگری را به دنبال دارد

این فعال گردشگری ادامه داد: معرفی صنایع دستی منطقه و فروش آنها به گردشگران توسط افراد بومی و حتی معرفی  فرش دستباف و نقش نگارها و دست بافته ها نیز از جمله مواردی است که علاوه بر کارآفرینی در روستاها، سود خوبی را عاید مدیران مجموعه‌های گردشگری بافق می‌کند که به نظر می رسد که چندان توجهی به آن نشده است.

وی یادآور شد: برگزاری جشنواره غذا و معرفی انواع غذاهای لذیذ و سنتی مربوط به بافق و فروش توسط افراد بومی به گردشگران، شناسایی ظرفیت های بومی و گردشگری منطقه و به عنوان مثال، شناسایی گونه های بومی جانوری، گیاهی، حشره و پرنده شناسایی و برگزاری تورهای تخصصی، برگزاری تورهای عکاسی و آموزش نجوم در کویر از جمله مواردی است که مورد توجه بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی قرار می‌گیرد.

این فعال گردشگری ادامه داد: برگزاری مسابقات و جشنواره های ورزش‌های محلی و بومی و آیین های سنتی نیز مانند دیگر نقاط کشور می تواند راهی برای جذب بیشتر گردشگران به این منطقه باشد.

یکی دیگر از فعالان حوزه کارآفرینی و گردشگری شرکت کننده در این نشست اظهار داشت: سفر به بافق به مجتمع کویرکارال این شهر که بیشتر وقت ما را به خود اختصاص داد، برایم بسیار جالب و دیدنی بود و در گفتگوهایی که با دیگر دوستان همسفر داشتم آنان نیز از این سفر که به دعوت یک فعال بخش خصوصی گردشگری در این شهر صورت گرفت و حضور چند تن از مسئولان این شهر در ابتدای برنامه ها اظهار رضایت می کردند..

نکات کوچک و مهمی که باید مدنظر فعالان گردشگری و مسئولان بافق قرار گیرد

محمدعلی دهقان با زیبا خواندن شهر بافق گفت: به نظر من، برای جذب گردشگر به این منطقه زیبای کویری باید به برخی از نکات که شاید از لحاظ افراد عادی چندان به چشم  نیاید؛ ولی گردشگران را با مشکل مواجه می کند، توجه کرد که تبلیغات ضعیف در شهر بافق و کمبود تابلوهای راهنما یا عدم جاگذاری صحیح تابلوها  به منظور هدایت سریع گردشگران به مکان‌های دیدنی این شهر یکی از این مشکلات است و مجموعه ما در سفر به این شهر و برای پیدا کردن برخی از این مکان ها وقت بسیاری گذاشت.

وی افزود: با وجود یک قلعه تاریخی با معماری اصیل بافق که از آن دیدن کردیم و وجود الگوی مناسب برای احداث ساختمان های تفریحی و گردشگری، مشاهدات مرا به این نتیجه رساند که  الگوبرداری‌های ساخت با این دیدگاه چشمگیر نیست و می‌توانست بسیار بیشتر از اینها از آثار به جا مانده تاریخی برای الگوی ساختمانی این مجموعه ها بهره گرفت.

دهقان گفت: نظم و انضباط مجموعه ای که شامل برخی از موارد چون پوشیدن لباس فرم افراد خدمتکار در مجموعه های گردشگری  که باعث دسترسی آسان گردشگران به آنها می شود از جمله مواردی است که به مدیران این مجموعه‌ها پیشنهاد می‌کنم.

به موضوع اطلاع رسانی توجه جدی شود

 این فعال گردشگری ادامه داد: در دنیای امروز، اطلاع رسانی به وسیله سایت های چند زبانه یکی از اصلی ترین راه های آشنایی گردشگران با پتانسیل های گردشگری جهان است و شهر بافق و مجموعه های گردشگری و فعالان این حوزه باید بیشتر به این مسئله بها بدهند ضمن اینکه عدم  برندسازی قوی و طراحی لوگو که امروزه به عنوان یک بخش مهم در تولید کالا و یا ارائه خدمات است، در مجموعه مورد بازدید کمتر به چشم می خورد.

دهقان با ذکر اینکه بیان چنین مواردی به دلیل اهمیت داشتن این شهر گردشگری برای فعالان گردشگری کشور و استفاده بهتر از ظرفیت های این شهر زیبا است، اظهار داشت: با توجه به اینکه مجموعه کارکال در قالب تعاونی شکل گرفته و قرار داشتن زمان بازدید در هفته تعاون، از فرصت‌های پیش رو استفاده و در این زمینه برای گردشگران برنامه ریزی نشد که در این راستا باید نقش ادارات ذیربط را پررنگ دید؛ چون تمامی دستگاه‌ها تلاش می کنند که فعالیت های خود را انعکاس دهند و در راستای آشنایی مردم با مجموعه های تحت پوشش فعالیت کنند و حضور فعالان گردشگری کشور در مجتمع تعاونی کاراکال یک فرصت خوب برای مسئولان بود که باید در این زمینه ها بین مجموعه های خصوصی و دستگاه های ذیربط هماهنگی صورت بگیرد.

ایجاد مجتمع های گردشگری با تأکید بر مهندسی بومی و تاریخی باشد

این فعال گردشگری با بیان این که استفاده کمتر از منسوجات چوبی و سنتی و روی آوردن به استفاده از فلز که از نظر گردشگران خارجی و به خصوص توریست های اروپایی، خیلی مورد استقبال قرار نمی گیرد در این منطقه و برخی از اماکن تفریحی جای تعجب دارد، گفت: باید به این نکته توجه داشته باشیم که برای گردشگران و به خصوص گردشگران خارجی موارد ذکر شده جذاب نیست و آنها برای دیدن جاذبه های بومی، استفاده از غذاهای محلی و موارد اینچنینی وقت و هزینه می گذارند که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

تعامل مردم و مسئولان بافق را سمت رونق گردشگری سوق می‌دهد

شهر بافق با توجه به قابلیت‌های بسیار خود می‌تواند شاهد حضور گردشگران بسیاری باشد و حضور فعالان گردشگری کشور برای آشنایی هر چه بیشتر با این منطقه و برنامه‌ریزی برای سفر تورهای گردشگری نشان از این مسئله دارد.

به وضوح مشخص است زمانی که چنین نشستی با دعوت بخش خصوصی صورت می گیرد، باید بهترین بهره را از آن برای شناسایی شهر به کار گرفت و این تنها به مدد همراهی مسئولان امکان‌پذیر است و یکی از راهکارهای آن افزایش مدت اقامت آنان است تا بتوانند با فراغ بال با ظرفیتهای گردشگری منطقه آشنا شوند.

صحبت اغلب شرکت کنندگان در این نشست یا بیان این که بخش خصوصی بهترین میزبانی را از آنان دااشته است عنوان می شد که برای آشنایی بیشتر با ظرفیت های بافق زمان بیشتری لازم است زیرا با شناسایی بیشتر این منطقه  توسط فعالان گردشگری کشور می توان شاهد افزایش حضور گردشگران ایرانی و خارجی از این منطقه زیبایی کویری بود و در صورت استفاده بهینه از حضور آنان، رونق گردشگری و کسب و کار در این منطقه و استان را بیش از پیش شاهد بود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 5 =