رئیس انجمن بیهوشی آذربایجان شرقی انتقاد کرد؛

ما از فقر ناله نمی‌کنیم بلکه از فرق می‌رنجیم

شناسهٔ خبر: 4091059 -
تبریز - رئیس انجمن بیهوشی آذربایجان شرقی با اشاره بر کاهش ناعادلانه حقوق و تعرفه‌های متخصصان بیهوشی، خواستار ارزش‌گذاری این حرفه براساس کتاب جهانی «کالیفرنیا» شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود پریش عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ابراز کرد: انجمن بی‌هوشی استان آذربایجان شرقی شاخه‌ای از انجمن بیهوشی کشور است که چند دهه مشغول فعالیت است.

وی درباره متخصصان بیهوشی تشریح کرد: این قشر از متخصصان بیش‌ترین ارتباطات را با بیماران دارند اما ارتباطات آن‌ها به وسیله جراحان صورت می‌گیرد به همین خاطر زیاد دیده نمی‌شوند. از نظر استرس کاری نیز به علت اینکه متخصصان بیهوشی در پی حفظ حیات بیمار در طول عمل جراحی هستند، فشار روانی سنگینی متحمل می‌شوند.

پریش جهت تبیین اهمیت بیهوشی در عمل‌های جراحی و در کل روند درمان بیماران گفت: در هرشهر و روستایی که متخصص بیهوشی نباشد، جراح نیز نمی‌تواند کار کند به همین دلیل این حرفه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی در بخش دوم سخنان خود به عدالت بین رشته‌ای تاکید کرد و گفت: کتابی جهانی به نام «کالیفرنیا» وجود دارد که تعرفه‌های عمل‌های جراحی و پزشکان و... در آن مشخص می‌شود و به صورت چندماهه به‌روز می‌گردد.

رئیس انجمن بیهوشی آذربایجان شرقی ادامه داد: از وقتی که آن کتاب را در داخل ایران به اصطلاح بومی‌سازی کردند، حقوق متخصصان بیهوشی به شدت کاهش یافته است درحالی که حقوق جراحان و... نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته است.

وی تشریح کرد: دلیل کاهش تعرفه‌های متخصصان بیهوشی را کاهش هزینه‌ها و پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی عنوان می‌کنند اما حرف ما این است که چرا فقط متخصصان بیهوشی؟ چرا در هزینه دیگر پزشکان تجدید نظر نمی‌شود؟

پریش با بیان اینکه ما از فقر ناله نمی‌کنیم بلکه از فرق ناله می‌رنجیم، افزود: البته که اعتراض ما به معنای اعتصاب نیست و همچون قبل کارمان را انجام می‌دهیم اما به صورت رسمی و قانونی رایزنی‌هایی با مجلس و وزارت بهداشت و... انجام می‌دهیم تا بتوانیم حقوق متخصصان بیهوشی سراسر کشور را احقاق کنیم.

وی تصریح کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که اعتراضات ما بخاطر پولکی‌بودنمان است چون همواره متخصصان بیهوشی با کمترین هزینه‌ها سخت‌ترین و مهم‌ترین مراحل جراحی را انجام می‌دهند.

وی همچنین خبر داد: برای اثبات درست‌کاری متخصصان بیهوشی اکنون با افتخار اعلام می‌کنیم در ۱۶سال گذشته از بین میلیون‌ها عمل جراحی در استان تنها در ۱۱ مورد، از عملکرد متخصص بیهوشی شکایت شده است.

رئیس انجمن بیهوشی آذربایجان شرقی در پایان با تاکید بر رعایت اصل انصاف گفت: ارزش‌گذاری باید براساس کتاب کالیفرنیا صورت بگیرد و در این مورد بومی‌سازی معنایی ندارد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 7 =