انسان در تفکر شیعی آیینه فرهنگ غنی اسلامی است

گرمسار - مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی، گفت: انسان کامل در تفکر شیعه، انسانی است که رفتارش آیینه فرهنگ غنی اسلامی باشد و این امر بارها در مکتب تشیع تاکید شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا معممی مقدم در همایش منادیان حسینی که شامگاه سه شنبه در گرمسار برگزار شد، ضمن بیان ویژگی های شیعیان در حبّ اهل بیت(ع)، تاکید کرد: انسان کامل در تفکر شیعه، انسانی است مرتکب کمترین اشتباه بوده و رفتارش نشان‌دهنده فرهنگ غنی اسلام باشد و موجب عزت و سربلندی مکتب تشیّع شود و این نکته در مورد مردم کشور ما بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی افزود: آگاهی‌بخش، ترویج معارف دینی و اسلامی، وحدت و همچنین معرفه بالله مد نظر شرع و دین اسلام ویژگی های بارز عزاداری شیعیان در ماه محرم و مصداق تفکر شیعی و انسان کامل است چرا که باعث تعمیق باورهای دینی و همچنین سربلندی دین مبین اسلام و مکتب تشیع می شود.

بصیرت، معرفت و تربیت سه ویژگی بزرگ هیئت های عزاداری

مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی، دیگر بخش سخنان خود را به نحوه ارتقای کیفی عزاداری در تشکل های دینی و هیئت های مذهب اختصاص داد و گفت: بصیرت، معرفت و تربیت سه ویژگی بزرگ هیئت های عزاداری ما هستند که با رعایت آنها می توانیم این نهادها را کارگاه‌های انسان ساز بنامیم.

معممی مقدم محرم را بهترین فرصت برای جذب جوانان به تشکل های دینی و هیئت های عزاداری دانست و بیان کرد: مجالس عزاداری باید بصیرت افزا و بیدارگر باشد، گاهی یک تلنگر می توان زندگی فردی را تغییر دهد و ماه محرم به دلیل اینکه دل ها آمادگی شنیدن حرف ها را دارد، بهترین فرصت برای این تلنگر محسوب می شود.

وی افزود: از سوی دیگر اگر می خواهیم اثرگذار باشیم باید شرایط آن را نیز مهیا کنیم، ما امروز متاسفانه در برخی هیئتهایمان هنوز قرآن و مفاتیج به اندازه کافی نداریم لذا باید ابتدا زیرساخت هایمان را ارتقا بخشیم، اگر می خواهیم شاهد کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی باشیم، باید به هیئت های عزاداری بها دهیم تا در نهایت آثار عزاداری در این ایام پس از محرم و صفر نمایان شود و مردم تا سال آتی بیمه امام باشند.

عزاداری امام حسین(ع) انسان ساز است

مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی، با بیان اینکه روحانیان و مداحان دو قشر اثرگذار در ایام محرم به خصوص بر روی جوانان هستند، بیان کرد: تاکید ما به هیئت های مذهبی این است که مردم را در کنار روحانیان و مداحان نگه دارند تا بتوانیم از نعمت ماه محرم، ماه برکت و خیرات، بهره مند شویم.

معممی مقدم بیان کرد: بر هیچکس پوشیده نیست که عزاداری ما در این ایام تأثیرگذار و دارای فواید اجتماعی و فرهنگی است لذا باید تاکید کرد که عزاداری بی‌بصیرت و آگاهی و بدون عمل به واجبات و ترک محرمات فایده ندارد پس باید به همه جنبه های معنوی محرم و عزاداری سیدالشهدا(ع) نگاهی دقیق داشت.

وی درباره راهکارهای باقی ماندن اثر عزاداری سیدالشهدا بر جان و دل مردم، تاکید کرد: اگر بعد از ایام محرم و صفر، شرکت‌کنندگان در مراسم‌ مذهبی در تفکر و تدبر ایام محرم به سر ببرند، قطعا نشان می دهد که ما کارمان در ایام محرم تاثیر گذار بوده و اگر خیر، باید در این مقوله اثرگذار کارهای بیشتری صورت دهیم.

مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی درباره اهمیت عزاداری ایام محرم، توضیح داد: عزاداری امام حسین(ع) انسان ساز است و با خود تغییر به همراه می آورد لیکن باید این تغییر در مسیر درستش رخ دهد.

کد خبر 4092394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =