مجری طرح گندم کشور خبر داد:

آغاز کشت پاییزه گندم در کشور/۱۴.۸میلیون تن گندم تولید می شود

شناسهٔ خبر: 4093921 -
ارومیه - مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور از آغاز اجرای طرح کشت پاییزه گندم در کشور به صورت همزمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل اسفندیاری پور عصر پنجشنبه در همایش آغاز همزمان کشت پائیزه گندم سراسر کشور در ارومیه با بیان اینکه طبق برآوردهای انجام شده تولید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تنی گندم در سال ۱۴۰۴ پیش بینی شده است افزود: متوسط خرید گندم از کشاورزان در سال های ۹۰ تا ۹۲ به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید. در حالی که متوسط خرید گندم در ۴ سال گذشته ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود.

وی با بیان اینکه ۸.۵ میلیون تن گندم برای تهیه آرد خبازی در کشور نیاز داریم که در داخل کشور تامین می شود، ادامه داد: در سال ۹۲، ۲۹۰ هزار تن بذر از کشاورزان خریداری شد که با روند صعودی و رو به رشد، این رقم در سال زراعی گذشته به ۴۶۸ هزار تن بذر ناخالص رسید و خوشبختانه کشاورزان از خرید بذر اصلاح شده استقبال می کنند.

اسفندیاری پور با اعلام اینکه در سال ۹۱ نزدیک به ۷ میلیون تن گندم با قیمت هر تن ۳۸۵ دلار وارد کشور شد، گفت: این واردات ۲.۶ میلیارد دلار هزینه برای کشور به ارمغان داشت که این رقم باید صرف حمایت از کشاورزان کشور خودمان می شد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور اظهارداشت: در حال حاضر یک میلیون و ۲۵ هزار هکتار از اراضی دیم کشور کمتر از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارند و برخی از آنها از چرخه خارج شده اند.

وی با اعلام اینکه گندم دیم در سطح ۴۰۵ شهرستان کشور کشت می شود، بیان کرد: شهرستان شوش با تولید بیش از ۳۱۸ هزار تن رتبه اول کشت را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

مجری طرح گندم کشور با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۲ بزرگترین تولیدکننده گندم و غلات دنیا بودیم، گفت: استراتژی بازار در بخش کشاورزی از مهمترین دغدغه های کشاورزان بوده و از موضوعاتی است که باید در اولویت توجه قرار گیرد. همچنین در برنامه گندم، رویکرد ما تأمین نیاز داخلی است و صادرات را در اولویت قرار نداده ایم .

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت کلزا در کشور ۰.۷ درصد است، گفت: هر چند کشت کلزا در برخی شهرستانها برای تناوب گندم صورت می گیرد اما در وضعینت فعلی نیاز کشور به تولید کلزا تامین نشده است و باید سطح زیر کشت این محصول استراتزیک در کشور به جهت عدم وابستگی به کشورهای بیگانه بیش از گذشته افزایش یابد .

اسفندیاری پور با اشاره به نحوه اجرای طرح انتقال یافته های گندم در کشور ، اعلام کرد: سطح ابلاغی در سال زراعی پیش رو برای آذربایجان غربی ۷۴ هزار و ۵۰۰ هکتار است.

وی به الزامات حمایتی در کشت گندم اشاره و اظهارداشت: توجه به سیاست گذاری درست در سطوح ملی، حمایت و پشتیبانی، درآمد مناسب برای کشاورز و پیگیری و پشتکار همه عوامل تولید گندم، می تواند در خودکفایی گندم به نتایج مطلوب تر بیانجامد.

بعد از پایان همایش حضور مجری طرح گندم کشور و هیئت همراه در روستای تازه کند شهرستان نقده جهت اعلام آغاز رسمی همزمان کشت پاییزه گندم در سراسر کشوراز دیگر برنامه های سفر یکروزه اسماعیل اسفندیاری و هیئت همراه به استان آذربایجان غربی بود.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 0 =