توسط محققان کشور؛

دستگاه الکتروشوک قلبی تولید شد

شناسهٔ خبر: 4094112 -
محققان کشور موفق به طرحی و ساخت دستگاه الکتروشوک قلبی شدند که این سیستم مورد نیاز مراکز درمانی، ورزشی، تفریحی و... است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد آهنیان،‌ مدیرعامل شرکت تولید کننده دستگاه الکتروشوک قلبی گفت: دستگاه الکتروشوک از تجهیزات ضروری در مراکز پزشکی، درمانی، ورزشی و تفریحی و یکی از تجهیزات مهم اتاق‌های عمل است. 

آهنیان افزود: از این دستگاه برای اعمال یک شوک الکتریکی قوی به بیمارانی که قلب آنها به هر دلیل از کار باز ایستاده به‌کار می‌رود که این شوک در برخی موارد باعث بازگشت ریتم قلبی به حالت اولیه می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: الکتروشوک یا دفیبریلاتور دستگاهی است که برای برطرف کردن یا درمان فیبریلاسیون به‌کار می‌رود و فیبریلاسیون نیز تبدیل به یک ریتم منظم قلبی به یک لرزش غیرموثر است که با توجه به محل ایجاد آن در دهلیز یا بطن نامگذاری می‌شود.

وی ادامه داد: وارد آوردن یک شوک الکتریکی که به رپولاریزاسیون همزمان کلیه سلول‌های میوکارد و در نتیجه به انقباض هماهنگ آنها منجر شود دفیبریلاسیون الکتریکی نامیده می‌شود و دستگاهی که توانایی وارد آوردن چنین انرژی الکتریکی را برای انجام منظور فوق دارد، دفیبریلاتور (Defibrillators) است.

آهنیان با اشاره به مزیت‌های محصول تولیدی شرکت تجهیزات پیشرفته درمان نسبت به نمونه قدیمی گفت: این دستگاه شوک الکتریکی بای فازیک است؛ به این معنا که پلاریته الکترودها مرتب تغییر می‌کند و به این ترتیب از سوختگی و عوارض ثانویه قلبی جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مزیت‌های این دستگاه این است که به جای اعمال ولتاژ، جریان به صورت کنترل شده با تغییر مقاومتی که خازن بر روی آن تخلیه می‌شود انجام می‌گیرد که این تکنولوژی در حال حاضر تنها بر روی یکی از محصولات یک شرکت خارجی وجود دارد. 

آهنیان با بیان اینکه از آنجا که نیاز به این کالا در کشور تنها از طریق واردات صورت می‌گیرد،عنوان کرد: لذا تولید آن می‌تواند صرفه‌جویی ارزی بالایی را باعث شود.

مدیر عامل شرکت تولید کننده الکتروشوک قلبی از مراکز پزشکی، درمانی، ورزشی و تفریحی به عنوان بازار این محصول نام برد و گفت: صندوق حمایت از صنایع الکترونیک صحا کمک شایانی به ما در راستای تولید دستگاه الکتروشوک قلبی کرده است.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
5 + 8 =